ЄС і G7 запровадили додаткові обмеження цін на російські нафтопродукти

Важливо
Ілюстративне фото: Associated Press

Європейський Союз та міжнародна Коаліція G7+ запровадили додаткові обмеження цін на російські нафтопродукти, включаючи дизельне паливо та мазут. Інформація про це оприлюднена на сайті Єврокомісії. Це доповнить повну заборону ЄС на імпорт морської нафти та нафтопродуктів до Європейського Союзу на додаток до граничної ціни на сиру нафту, що діє з грудня 2022 року.

Для російських нафтопродуктів встановлено два рівні цін: один для нафтопродуктів "преміум-класу", таких як дизельне паливо, гас і бензин, і другий для нафтопродуктів "дисконтного класу", таких як мазут і нафта, що відповідає ринковій динаміці.

Максимальна ціна на нафтопродукти "преміум-класу" становитиме 100 доларів США за барель, а максимальна ціна на нафтопродукти "дисконтного класу" — 45 доларів США за барель.

Обмеження цін на нафтопродукти почне діяти з 5 лютого 2023 року. Воно передбачає 55-денний період згортання для російських нафтопродуктів морського транспортування, придбаних вище граничної ціни, за умови, що вони будуть завантажені на судно в порту завантаження до 5 лютого 2023 року і вивантажені в кінцевому порту призначення до 1 квітня 2023 року.

Цінові обмеження на нафтопродукти та сиру нафту будуть постійно контролюватися з метою забезпечення їхньої ефективності та впливу. Самі цінові обмеження будуть переглядатися і коригуватися за необхідності, йдеться у повідомленні.

“Це рішення ще більше вдарить по доходах Росії та зменшить її здатність вести війну в Україні. Воно також допоможе стабілізувати світові енергетичні ринки, що принесе користь країнам по всьому світу”, — наголошують у ЄС.

Раніше офіційні особи "Групи семи", а також члени Євросоюзу та Австралія погодилися переглянути рівеньобмеження ціни на експорт російської нафти і погодили запровадження з 5 лютого двох стель цін на нафтопродукти з РФ.

Що відомо про нафтові санкції

5 грудня набули чинності обмеження цін країн Європейського Союзу на російську нафту морського походження. 3 грудня Рада ЄС ухвалила рішення про встановлення граничної ціни на нафту, що експортується Росією, на рівні 60 доларів США за барель.

На початку травня Єврокомісія представила країнам-членам ЄС проєкт нового пакету санкцій проти Росії, в якому, серед іншого, передбачено нафтове ембарго для РФ. На тлі цього повідомлення на світових ринкахзросли ціни на нафту.

На початку липня країни "Великої сімки" домовилися обвалити ціни на російську нафту. Створивши таким чином спеціальний механізм, завдяки якому російську нафту не купуватимуть за вищою ціною, ніж це буде прописано в спільному договорі. Механізм має запрацювати 5 грудня 2022 року.

6 жовтня ЄС затвердив 8-ий пакет антиросійських санкцій, який в тому числі закладає основу для необхідної законодавчої бази для впровадження обмеження цін на нафту, передбаченого G7. Обмеження мають набути чинності після 5 грудня 2022 року для сирої нафти та 5 лютого 2023 року для продуктів перероблення нафти.

Однак 25 листопада стало відомо, що ЄС призупинив переговори про обмеження цін на російську нафту, оскільки Польща та країни Балтії вважали попередню пропозицію щодо ціни на рівні $65 за барель "занадто щедрою" для Росії.

2 грудня після тривалих переговорів країни ЄС домовилися встановити граничну ціну на російську нафту морського походження на рівні 60 доларів за барель.

Слідом за ЄС країни G7 та Австралія запровадили обмеження ціни на нафту, що постачається морським транспортом з Росії, на рівні 60 доларів за барель.

Читайте також

Зеленський закликав обмежити ціни на російську нафту до $30-40 за барель

Росія створює "тіньовий флот" танкерів для обходу нафтових санкцій — Financial Times

"Росія зацікавлена у продажі енергоносіїв" — Блінкен про ліміт цін на нафту та погрози РФ не постачати паливо

Угорщину звільнили від обмежень цін на російську нафту — МЗС країни