Набули чинності обмеження цін ЄС на російську нафту

Офiцiйно
Ілюстративне фото: Associated Press

5 грудня набули чинності обмеження цін країн Європейського Союзу на російську нафту морського походження. 3 грудня Рада ЄС ухвалила рішення про встановлення граничної ціни на нафту, що експортується Росією, на рівні 60 доларів США за барель.

Про це повідомляється на сайті Європейської Ради.

Зазначається, що це "обмежить стрибки цін, спричинені надзвичайними ринковими умовами, та різко скоротить доходи, отримані Росією від нафти після того, як вона розв'язала незаконну агресивну війну проти України".

"Це також послужить стабілізації світових цін на енергоносії за одночасного пом'якшення несприятливих наслідків для енергопостачання третіх країн", — додали в Раді ЄС.

“Забороняється надавати, прямо чи опосередковано, технічну допомогу, брокерські послуги або фінансування або фінансову допомогу, пов’язану з торгівлею, брокерською діяльністю чи транспортуванням, у тому числі через перевезення з судна на судно, до третіх країн сирої нафти чи нафтопродуктів, перерахованих у Додатку XXV, які походять з Росії або які були експортовані з Росії”, — йдеться у рішенні ЄС.

У Раді ЄС також повідомили, що 6 жовтня 2022 року Рада прийняла рішення, яке запровадило звільнення від заборони на надання морських перевезень і заборону на надання технічної допомоги, брокерських послуг або фінансування або фінансової допомоги, пов’язаної з морським транспортом і транспортуванням до третіх країн сирої нафти чи нафтопродуктів, які походять з Росії або експортуються з Росії, придбаних за або нижчою попередньо встановленою ціною, узгодженою Коаліцією з обмеження цін. Цей виняток призначений для пом’якшення несприятливих наслідків для постачання енергоресурсів до третіх країн і зменшення стрибків цін, спричинених надзвичайними ринковими умовами, одночасно обмежуючи доходи Росії від нафти.

Угорщину звільнили від застосування обмежень цін на нафту

Водночас, Угорщину звільнили від дотримання обмежень цін на російську нафту. Про це повідомив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто.

“Під час переговорів щодо нафтових обмежень ми багато боролися за угорські інтереси і врешті-решт досягли успіху: Угорщина звільнена від застосування обмежень цін на нафту”, — зазначив Сіярто.

Коментуючи запровадження Європейським Союзом нафтових обмежень, Сіярто заявив, що “ В Брюсселі давно пора усвідомити, що такі і подібні заходи переважно шкодять європейській економіці”.

Чи допоможуть санкції скоротити нафтові доходи РФ

$60 за барель буде дещо нижчою за ту ціну, яку платять великі покупці російської нафти, такі як Китай та Індія. Як пише NYT, дипломати вважають, що дані санкцій навряд чи різко скоротять нафтові доходи Росії, які "мають вирішальне значення для військових зусиль" РФ в Україні.

На вихідних ЄС мав розпочати ще один раунд перемовин з метою запровадження нових обмежень щодо російської економіки та російських "ключових осіб".

"Ця обіцянка була ключовою для погодження угоди щодо цінового обмеження, оскільки кілька проукраїнських європейських країн на чолі з Польщею вважають ціновий ліміт недостатньо шкідливим для експортних доходів Росії", — йдеться у матеріалі The New York Times.

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн також підтвердила, що ЄС та країни Великої сімки та інші партнери по всьому світі узгодили впровадження глобального цінового ліміту на нафту морського походження. За її словами, такий крок посилює санкції, зменшуючи російські доходи, а також стабілізує світові енергетичні ринки.

"Ми повинні впевнитися, що країни зі слабкою та економікою, що розвивається, матимуть доступ до деякої кількості російської сирої нафти за обмеженими цінами", — зазначила фон дер Ляєн.

Що відомо про обмеження цін на нафту РФ

  • На початку травня Єврокомісія представила країнам-членам ЄС проєкт нового пакету санкцій проти Росії, в якому, серед іншого, передбачено нафтове ембарго для РФ. На тлі цього повідомлення на світових ринках зросли ціни на нафту.
  • На початку липня країни "Великої сімки" домовилися обвалити ціни на російську нафту. Створивши таким чином спеціальний механізм, завдяки якому російську нафту не купуватимуть за вищою ціною, ніж це буде прописано в спільному договорі. Механізм має запрацювати 5 грудня 2022 року.
  • 6 жовтня ЄС затвердив 8-ий пакет антиросійських санкцій, який в тому числі закладає основу для необхідної законодавчої бази для впровадження обмеження цін на нафту, передбаченого G7. Обмеження мають набути чинності після 5 грудня 2022 року для сирої нафти та 5 лютого 2023 року для продуктів перероблення нафти.
  • Однак 25 листопада стало відомо, що ЄС призупинив переговори про обмеження цін на російську нафту, оскільки Польща та країни Балтії вважали попередню пропозицію щодо ціни на рівні $65 за барель "занадто щедрою" для Росії.

Читайте також

Зеленський закликав обмежити ціни на російську нафту до $30-40 за барель

У світі формують "тіньовий флот" для перевезення російської нафти — Bloomberg

"Росія зацікавлена у продажі енергоносіїв" — Блінкен про ліміт цін на нафту та погрози РФ не постачати паливо

Угорщину звільнили від обмежень цін на російську нафту — МЗС країни