Росія створює "тіньовий флот" танкерів для обходу нафтових санкцій — Financial Times

Нафтовий танкер San Sebastian біля нафтопереробного заводу ISAB (Сицилія, 31 травня 2022 року). ISAB належить російському Лукойлу. Фото: АР

Росія таємно накопичила "тіньовий флот" із понад 100 застарілих танкерів, щоб допомогти обійти західні обмеження на продаж нафти, які західні країни запровадили у відповідь на вторгнення в Україну. Про це пише Financial Times.

За оцінками судноплавного брокера Braemar, Росія, яка значною мірою залежить від іноземних танкерів для перевезення нафти, сформувала флот із понад 100 застарілих танкерів.

Енергетична консалтингова компанія Rystad стверджує, що у 2022 році Росія додала в ланцюжок нафтоперевезень 103 танкери шляхом закупівель та перерозподілу суден, які обслуговують Іран та Венесуелу – дві країни, на які поширюється західне нафтове ембарго.

Як зазначає видання, прагнення Кремля зібрати те, що перевізники називають "тіньовим флотом", є спробою подолати нові міжнародні обмеження на російську нафту. Серед них заборона ЄС на морський імпорт, яка набуває чинності в 5 грудня, і нове обмеження глобальної ціни в 60 доларів за барель, яке ЄС підтримав 2 грудня.

За словами трейдерів, тіньовий флот зменшить вплив таких заходів, але не усуне його.

Очікується, що каральні заходи ЄС і G7 відріжуть Москву від значної частини світового танкерного флоту. Страховики, такі як Lloyd's of London, не зможуть страхувати судна, що перевозять російську нафту, незалежно від місця їх призначення, якщо вона не буде продана за встановленим ціновим обмеженням.

Але Росія вже давно заявляє, що не буде мати справу з будь-якою країною, яка дотримується цінової "стелі", що означає, що вона може відмовитися постачати нафту на умовах, встановлених Заходом, зазначає FT.

Замість цього РФ має намір використовувати свій новий флот для постачання нафти в Індію, Китай і Туреччину – найбільшим своїм покупцям після скорочення закупівель країнами Європи.

За словами керівника відділу дослідження танкерів у Braemar Анупа Сінгха, анонімну купівлю танкерів можна відстежити за значним збільшенням неназваних або нових покупців, що зʼявляються в реєстрах. Як правило, таким суднам 12–15 років, і очікується, що їх буде списано впродовж найближчих кількох років.

У Braemar також зазначили, що у 2022 році оператори, повʼязані з Росією, придбали до 29 супертанкерів, відомих як VLCC (Very Large Crude Carrier). Це великі танкери для перевезення сирої нафти, кожен з яких здатний перевозити понад 2 млн барелів. Росія, імовірно, також додала до свого флоту 31 танкер Suezmax, здатний перевозити близько 1 мільйона барелів кожен, і 49 танкерів Aframax, кожен з яких може перевозити близько 700 тисяч барелів.

У Росії непрямо підтвердили такі закупівлі в жовтні. Голова російського державного банку ВТБ Андрій Костін, тоді заявив, що країні необхідно витратити принаймні 16,2 млрд доларів на розширення танкерного флоту. Російський віцепрем'єр Олександр Новак у березні заявив, що країна розбудує свої "ланцюги постачання" нафти.

На думку аналітиків, Росія все одно зазнає браку танкерів і в перші місяці 2023 року може зазнати ускладнень при збереженні рівня експорту, що призведе до зростання цін. Росії потрібно понад 240 танкерів, щоб зберегти поточні обсяги експорту, заявив аналітик Rystad.

У Braemar прогнозують, що дефіцит російського газу становитиме від 700 000 до 1,5 млн барелів на день. За оцінками Rystad, Росії не вистачатиме 60-70 танкерів і морський експорт впаде приблизно на 200 000 барелів на добу.

Що відомо

  • На початку травня Єврокомісія представила країнам-членам ЄС проєкт нового пакету санкцій проти Росії, в якому, серед іншого, передбачено нафтове ембарго для РФ. На тлі цього повідомлення на світових ринках зросли ціни на нафту.
  • На початку липня країни "Великої сімки" домовилися обвалити ціни на російську нафту. Створивши таким чином спеціальний механізм, завдяки якому російську нафту не купуватимуть за вищою ціною, ніж це буде прописано в спільному договорі. Механізм має запрацювати 5 грудня 2022 року.
  • 6 жовтня ЄС затвердив 8-ий пакет антиросійських санкцій, який в тому числі закладає основу для необхідної законодавчої бази для впровадження обмеження цін на нафту, передбаченого G7. Обмеження мають набути чинності після 5 грудня 2022 року для сирої нафти та 5 лютого 2023 року для продуктів перероблення нафти.
  • Однак 25 листопада стало відомо, що Європейський Союз призупинив переговори про обмеження цін на російську нафту, оскільки Польща та країни Балтії вважали попередню пропозицію щодо ціни на рівні $65 за барель "занадто щедрою" для Росії.
  • 2 грудня після тривалих переговорів країни ЄС домовилися встановити граничну ціну на російську нафту морського походження на рівні 60 доларів за барель.
  • Слідом за ЄС країни G7 та Австралія запровадили обмеження ціни на нафту, що постачається морським транспортом з Росії, на рівні 60 доларів за барель.

Читайте також

Зеленський закликав обмежити ціни на російську нафту до $30-40 за барель

У світі формують "тіньовий флот" для перевезення російської нафти — Bloomberg

"Росія зацікавлена у продажі енергоносіїв" — Блінкен про ліміт цін на нафту та погрози РФ не постачати паливо