. Президент України Володимир Зеленський, президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн і президент Європейської ради Шарль Мішель, саміт Україна-ЄС у Києві 3 лютого 2023 р. Фото: AP

3 лютого у Києві відбувся 24-й саміт Україна-ЄС. До столиці приїхали президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, верховний представник ЄС Жозеп Боррель, 14 єврокомісарів та президент Євроради Шарль Мішель. Головна тема саміту: прискорення військової та політичної підтримки України та кроки для подальшої євроінтеграції. Що погодили під час саміту та які заяви лунали — у матеріалі Суспільного.

Вступ України до ЄС

Президент України Володимир Зеленський зазначив, що окремою темою перемовин була подальша інтеграція України до ЄС. Він повідомив, що "на сьогодні виконано 72% наших зобов’язань за угодою".

"Сьогодні на саміті ми представили прогрес в реалізації рекомендацій Єврокомісії. Вперше у двосторонній спільній заяві саміту зафіксовані наші наміри почати переговори про вступ і почати їх якнайшвидше. Очікуємо на відповідні рішення Єврокомісії та Ради Європи. Мета: почати переговори вже цього року".

Фото: Офіційне інтернет-представництво президента

13 січня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що Україна розраховує пройти шлях до вступу в ЄС за два роки. "Якщо з українського боку буде політична воля до прискорення, якщо буде впевненість, щоб впроваджувати необхідні реформи, це можливо прискорити. Коли ми вирішили надати Україні кандидатство в ЄС, пам'ятаю, хтось вагався, хтось ставився песимістично. Та нам це вдалося, ви змогли нарешті швидко отримати статус кандидата", — прокоментував слова прем’єра України президент Європейської Ради Шарль Мішель.

Читайте також: "Попереду чимало важкої роботи, але перші кроки ви зробили" — фон дер Ляєн про Україну в ЄС та трибунал для Росії

Санкції проти РФ

Євросоюз готує нові санкції проти Кремля. Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн повідомила, що десятий пакет санкцій "уже в дорозі":

"Ми маємо на меті прийняти його до 24 лютого. Приблизна його вартість — 10 мільярдів євро. План такий, щоб знову сконцентруватися на технологіях, які не мають бути використані російською воєнною машиною. Іншими словами: заглядаємо глибше у складові, наприклад, безпілотників, щоб переконатися, що у Росії не буде доступу до цих технологій".

Урсула фон дер Ляєн та Володимир Зеленський напередодні саміту Україна-ЄС у Києві, 2 лютого, фото: Офіс президента України

У спільній заяві за підсумками саміту лідери ЄС йдеться про те, що Євросоюз готовий підтримати українську формулу миру, та "вжити подальші обмежувальні заходи" щодо Росії та її союзників: "Ми рішуче засудили військову підтримку російської агресивної війни з боку іранської влади. Ми закликали білоруську владу припинити сприяти російській загарбницькій війні, дозволяючи російським збройним силам використовувати територію Білорусі та надаючи підтримку та навчання російським військовим. Білоруський режим повинен дотримуватися зобов’язань згідно з міжнародним правом".

Україна привітала зобов’язання ЄС продовжувати надавати політичну та військову підтримку стільки, скільки це буде потрібно. Це включає військову допомогу на суму понад 3,6 мільярда євро в рамках Європейського фонду миру та запуск Місії військової допомоги ЄС для підготовки 30 000 солдатів у 2023 році. Загальна військова підтримка України оцінюється в близько 12 млрд євро.

Читайте також: "На кону наше спільне майбутнє" — Шарль Мішель про Україну в ЄС, Конституційний суд і поїздку на Донбас

Відповідальність за злочини

У Європейському Союзі пообіцяли продовжити працювати над тим, щоб притягнути відповідальних за скоєні злочини на території України.

"Ми будемо підтримувати діяльність Міжнародного кримінального суду, будемо спільно працювати для того, щоб забезпечити відповідальність зокрема за злочини агресії. А саме тому підтримуємо створення Міжнародного центру, який займатиметься переслідуванням за скоєні злочини. Крім того, Росія має платити за відновлення України", — заявив президент Європейської ради Шарль Мішель.

За день до саміту відбулось перше спільне засідання Єврокомісії й українського уряду. Президентка Комісії Урсула фон дер Ляєн зазначила, що прокурори з України та ЄС уже працюють разом. У Гаазі створять Центр кримінального переслідування російських злочинів, який координуватиме пошук доказів та взаємодіятиме зі слідчою групою, що діє за підтримки Євросоюзу.

Крім того, у спільній заяві за підсумками саміту, ЄС засудив дії Росії на ЗАЕС та закликав Росію припинити дії, що загрожують безпеці цивільних ядерних об’єктів: "Ми підкреслили нашу повну підтримку діяльності Міжнародного агентства з атомної енергії з надання допомоги Україні в забезпеченні ядерної безпеки. ЄС залишатиметься єдиним перед лицем енергетичної зброї Росії".

Читайте також: "Умиротворення Росії — це переговори з крокодилом" — міністр закордонних справ Естонії Рейнсалу

Відбудова України

ЄС нагадав про своє зобов’язання надавати підтримку разом із партнерами щодо швидкого відновлення та реконструкції України, включно з відбудовою соціальної інфраструктури та допомогою в розмінуванні, а також у наданні підтримки у сфері охорони здоров’я та психологічної реабілітації й реінтеграції до активного соціального життя. У цьому контексті ЄС оголосив новий пакет допомоги для підтримки гуманітарної протимінної діяльності у розмірі до 25 мільйонів євро.

Високий представник Європейського Союзу Жозеп Боррель під час засідання колегії комісарів, Брюссель, 25 січня 2023 року, фото: AP

"Діяльність з розмінування має вирішальне значення для безпеки життя цивільних. ЄС підтримає Україну новим пакетом на 25 мільйонів євро для розмінування", — повідомив Верховний представник Європейського Союзу Жозеп Боррель.

ЄС також посилить роботу щодо використання заморожених активів Росії для підтримки відновлення України.

Також, за підсумками зустрічі делегації єврокомісарів із міністрами України підписали меморандум щодо використання природних газів та угоду про участь у програмі "Єдиний ринок", яка має спростити доступ до нього українському бізнесу.

Читайте також