"Якщо РФ нехтуватиме нормами ООН, санкції проти атомної енергетики будуть "на столі" — віцепрезидент Єврокомісії

Ексклюзивно
Франс Тіммерманс, виконавчий віцепрезидент Європейської комісії з питань Європейського зеленого курсу. Фото: Associated Press

Україна має оцінити та задокументувати втрати, які Росія завдала її довкіллю та енергетиці — вважають у ЄС. Європейці готові допомогти не тільки в їх оцінці, але й притягнути винних до відповідальності. Про це, про перспективи зеленої енергетики в Україні, допомогу ЄС у відбудові української енергетики та про трансформацію вугіллявидобувних регіонів України розповів Суспільному Франс Тіммерманс, виконавчий віцепрезидент Європейської комісії з питань Європейського зеленого курсу.

Від початку повномасштабної агресії РФ країни ЄС відмовляються від російських енергоносіїв. Чи почав Євросоюз збільшувати частку зеленої енергетики?

Процес переходу ми розпочали через кліматичні зміни, бо викиди вуглецю повинні зменшуватися. До 2050 року ми мали досягнути "кліматичного нейтралітету". Але війна змінила цей раціональний план. Зараз ми маємо йти швидше до зеленої енергетики. Це єдиний енергоресурс, що ми можемо виробляти самостійно. У нас не залишилось достатньої кількості вугілля, нафти та газу. Якщо Європа хоче бути незалежною від постачальників енергоносіїв, ми повинні йти до відновлюваних джерел енергії.

Читайте також: Росія нанесла понад 35 млрд доларів збитків українській екології — Резніков

Ми не маємо більше ніколи бути залежними від російських нафти й газу. Теж саме стосується й України, тож маємо спільну мету. Ми хочемо використати майбутній саміт "Україна-ЄС", щоб рухатися в бік відновлюваної енергетики, особливо у сфері зеленої водневої енергетики та у сфері біоенергетики. Україна має майже необмежений потенціал у створенні економіки, що базуватиметься на водневій енергетиці. Ви маєте місце, потрібні технології, у вас є навчені люди. Крім цього, буде величезний запит на "зелений водень" по всьому світові.

Щодо українських АЕС. Чи розраховує ЄС після закінчення війни на цей сектор української енергетики?

Росіяни поводять себе безвідповідально. МАГАТЕ хоче мати доступ до українських АЕС і знати, що саме там відбувається. Ми робимо усе можливе, щоб Україна відновила контроль над своїми атомними станціями.

ЗАЕС. Фото Андрія Бородуліна / AFP через Getty Images

Атомна енергетика буде відігравати роль у майбутньому. Вона майже не виробляє шкідливих викидів. Вона також має мінуси, але якщо вони вже є, ви маєте використовувати їх найбільш ефективно. До того ж наразі відбувається розвиток так званих малих атомних реакторів. Роль Єврокомісії в цьому процесі: впевнитися в безпеці цих об'єктів. Щоб це відбулося і на Запорізькій атомній електростанції, її мають залишити росіяни. Ми маємо упевнитися в тому, що українські спеціалісти мають доступ до неї та забезпечують її роботу.

Ви обговорювали санкції проти "Росатому". Ця компанія має контракти з деякими членами ЄС, будує нові об'єкти, забезпечує їх роботу. Чи може ЄС відмовитися від послуг "Росатому"?

Єврокомісія не відкидає можливості впровадження будь-яких санкцій. Атомна енергетика є потужним ресурсом, але й небезпечною технологією, з якою мають поводитись беручи до уваги засади безпеки. Використання її як інструмента шантажу, тиску на Україну є безвідповідальним. Якщо Росія продовжить нехтувати міжнародними нормами, зокрема нормами ООН, які встановлені МАГАТЕ, питання цих санкцій буде "на столі".

Як у ЄС оцінюють обсяг шкоди довкіллю, що завдало російське вторгнення?

Я можу тільки приблизно оцінити, проте зараз йдеться про мільярдні витрати. Важливо, щоб українська влада — як регіональна, так і центральна, зробила якісну оцінку завданої шкоди. Ми будемо на стороні України не тільки у питаннях оцінки, але й у питаннях відновлення. Ця війна має спустошуючий вплив на довкілля через безвідповідальну поведінку росіян. Але якщо ви хочете юридичного процесу, маєте якісно та швидко все задокументувати. Я знаю, що українська влада це робить.

Для вступу країни до ЄС держава має відповідати характеристикам, зазначеним у Зеленій угоді. Чи є в планах ЄС сприяти відновленню української енергетики, враховуючи європейські стандарти?

По-перше, потрібно відновити те, що вже є та доставляє електроенергію. Ці ремонтні роботи мають бути проведені негайно, саме тому Україна потребує трансформаторів, газову енергогенерацію і т.д. Європа робить усе можливе, щоб знайти трансформатори, допомогти з виробництвом електроенергії з газу, але вам потрібно дивитися у майбутнє якщо Україна має амбіцію позбутися залежності від російських енергоносіїв. Єдиний шлях, як можна цього досягти — інвестувати якомога більше у відновлювані джерела енергії. Тут є величезний потенціал, зокрема в сонячній енергетиці, вітровій енергетиці. Потім це може перерости у зелену водневу енергогенерацію. Завдяки надпотужному аграрному потенціалу, величезні перспективи також є у виробленні біометану. Ці елементи маєте розвивати якомога швидше. На самітах "Україна-ЄС" ми обговорюватимемо деталі, спробуємо активізувати бізнес, який би інвестував кошти в ці сфери.

Прем'єр Денис Шмигаль і виконавчий віцепрезидент Єврокомісії Франс Тіммерманс. Фото: КМУ

Що є найбільшим викликом? Допомога регіонам, що займаються видобутком вугілля. Вони мають трансформуватися. Але цей перехід має бути справедливим. Я — онук двох шахтарів, тому хочу, щоб шахтарі, які працюють зараз, мали роботу у майбутньому, навіть якщо вони працюватимуть не в шахтах. Я хочу, щоб ці регіони були економічно успішними навіть лишившись шахт. Для цього ми потребуємо багато інвестицій, сонячних панелей, вітряків, теплових помп. Нам потрібна величезна кількість електричних автомобілів, зокрема автобусів. Все це може бути реалізовано в вугіллядобувних регіонах України разом з людьми, які хочуть інвестувати, дивитися у майбутнє та шукати альтернативу видобутку вугілля.

Що можна очікувати від майбутнього саміту "Україна-ЄС"?

Це важлива зустріч. На ній ЄС має показати, що ми на 100% солідарні з Україною, що будемо допомагати весь цей важкий період і що Україна вийде переможницею в цій війні, а також буде сильнішою ніж будь-коли.

Читайте також