"На кону наше спільне майбутнє" — Шарль Мішель про Україну в ЄС, Конституційний суд і поїздку на Донбас

Ексклюзивно
Президент Євроради Шарль Мішель, 3 лютого 2023. Фото: Олександр Брамський/Суспільне

3 лютого в Києві починається саміт Україна-ЄС. На нього приїхали півтора десятка лідерів Європейського союзу. Напередодні заходу Суспільне поговорило із президентом Євроради Шарлем Мішелем про те, чи зможе Україна стати членом ЄС за два роки, про заморожені російські мільярди, узгодження закону про Конституційний суд та про вирішальні тижні у війні.

Поговорімо про євроінтеграційний шлях України в ЄС.

Перш за все, я хотів би відзначити роль, яку відіграє українська влада. Кілька місяців ми бачимо, як у певних рішеннях ви заглиблюєтеся в деталі, необхідні для того, щоб прискорити процес, впроваджуючи необхідні реформи. Ми позитивно налаштовані, бачимо, що докладається багато зусиль.

У наступному місяці Єврокомісія має представити деякі звіти, щоб мати об'єктивне уявлення про стан справ. Це відповідальність Європейської Ради, держав-членів — оцінити, якими можуть бути наступні кроки. Але українська влада знає, що вона може розраховувати й на мене, і на ЄС.

Читайте також: 3 лютого у Києві відбудеться саміт Україна — ЄС: чого очікувати

Але де ще є труднощі?

Реформи, спрямовані на зміцнення демократичних інститутів, особливо верховенства права, боротьбу з корупцією, незалежність судової системи — це фундаментальні умови для того, щоб приєднатися до Європейського Союзу. Але я впевнений, українська влада розуміє, що це є пріоритетом. Я відчув, що лише за кілька місяців ви досягли значного прогресу і зробили кроки у правильному напрямку. Протягом наступних місяців Комісія зможе представити деякі звіти. Це буде корисно для того, щоб зробити додаткові кроки.

Президент Євроради Шарль Мішель, 3 лютого 2023. Фото: Олександр Брамський / Суспільне

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль говорив про плани України стати членом ЄС за два роки. Наскільки це реально?

Я не кажу, що це нереально. Якщо з українського боку буде сильна політична воля до прискорення, якщо буде впевненість, яку я відчуваю, для того, щоб впроваджувати необхідні реформи, це можливо прискорити. Коли ми вирішили надати Україні кандидатство в ЄС, я пам'ятаю, що за кілька тижнів до того, як ми прийняли це рішення, хтось вагався, хтось ставився песимістично. Та нам це вдалося, ви змогли нарешті швидко отримати статус кандидата, порівняно з тим, як це робиться, зазвичай, з боку ЄС.

Тож це можливо?

Я не хочу сказати щось таке, що створило б ще більше труднощів. Але думаю, ми повинні зосередитися на необхідних зусиллях з обох сторін. Це пункт перший. Пункт другий — це очікування початку переговорів, що є важливим кроком. Також важливо використовувати інструменти, які ми вже маємо. Наприклад, я хотів би, щоб ми прискорили процес спільного роумінгу для того, щоб з'єднати Україну з ЄС. Я хотів би, щоб ми прискорили зусилля для поступової інтеграції України в єдиний ринок. Я хочу, щоб ми доклали більше зусиль для того, щоб з'єднати інфраструктуру на основі принципу: "давайте будемо конкретними, давайте будемо оперативними". І українська влада знає, що у них є багато друзів в ЄС, які щиро бажають допомогти вам прискорити цей процес.

Читайте також: "Якщо РФ нехтуватиме нормами ООН, санкції проти атомної енергетики будуть "на столі" — віцепрезидент Єврокомісії

Майже 40 мільярдів євро російського центрального банку та ще 20 мільярдів приватних російських активів заморожені в ЄС. Чи є розуміння того, як ці кошти можуть бути арештовані?

Кілька тижнів тому, після зустрічі з Володимиром Зеленським, я вирішив поставити цю тему на порядок денний Європейської Ради. Нині є кілька варіантів. Впевнений, що зможу прийняти якісь рішення для того, щоб це сталося, бо це питання справедливості. Проти українців вчиняються воєнні злочини. І притягнення до відповідальності для нас є пріоритетом.

Саме тому ми прийняли деякі конкретні рішення. Вирішили підтримати зусилля, щоб координувати збір важливих доказів, які будуть в суді — це перше. Друге — ми також досягаємо прогресу у боротьбі зі злочинами агресії, і саме тому маємо намір створити центр у Гаазі, в Нідерландах, щоб полегшити координацію для забезпечення притягнення винних до відповідальності.

Президент Євроради Шарль Мішель, 3 лютого 2023. Голова Європейської ради Шарль Мішель, Київ, 3 лютого 2023 року. Фото: Олександр Брамський / Суспільне

Чи вдалося Україні узгодити з ЄС закон про Конституційний Суд? Як Україна пояснила той факт, що не дослухалася до рекомендацій Венеціанської комісії?

Так, це тема, яку ми, безумовно, обговоримо сьогодні із Зеленським та його командою. Ми готові вислухати українське бачення цього питання. Але це правда, ми довіряємо Венеціанській комісії, тому що вони мають потужну експертизу. І ми будемо обговорювати з українською владою, як можемо подолати ці виклики.

Але чи може Україна впроваджувати ці закони, не враховуючи висновки Венеціанської комісії?

Я хотів би спочатку обговорити цю тему з українською владою, а не в публічній площині. Це дуже важливе питання. І я не хотів завчасно говорити речі, які могли б щось ускладнити. З українського боку є занепокоєння, і ви добре про це поінформовані. Для ЄС важливо враховувати роль, яку відіграє Венеціанська комісія. Тож подивимося, як ми можемо подолати цей виклик.

В одному з інтерв'ю ви сказали, що наступні 2-3 тижні будуть вирішальними у війні. Чому саме цей період? Що може статися?

Я вважаю, що для ЄС важливо надавати Україні більше військової й фінансової підтримки, тому що існує величезний ризик, ймовірність того, що Росія знову спробує напасти, здійснити масовану атаку на Україну. Ось чому так важливо переконатися, що у вас є необхідна підтримка, яку ви потребуєте просто зараз.

Президент Євроради Шарль Мішель, 3 лютого 2023. Фото: Олександр Брамський / Суспільне

Ви кілька разів були в Україні під час війни. Назвіть речі, які вас найбільше вразили.

Хоробрість українського народу. Я приїжджав в Україну за рік до початку повномасштабного вторгнення. Мені випала нагода поїхати з президентом Зеленським на Донбас, близько до лінії зіткнення. Я був вражений хоробрістю і вибором, який ви робите на користь вільного світу, демократичних принципів і цінностей. Це зворушливо, і обов'язок ЄС — допомогти вам наскільки ми можемо.

Я ніколи не забуду деякі особисті моменти, емоції. Наприклад, телефонну розмову із Зеленським у ніч нападу, коли він повідомив мені, що Росія атакує по всій території. Я ніколи не забуду, наприклад, зустріч з хлопчиком у Бородянці, який розповів мені, що сталося під час російської окупації.

Я був тут два тижні тому, побачив ветеранів. У одного з них мала народитися дочка. Ми добре бачимо лихо війни та розуміємо відповідальність приймати правильні рішення, не втрачаючи часу. Ми відчуваємо, що ви абсолютно рішучі, бо знаєте, на кону і ваше майбутнє, і наше спільне майбутнє.

Читайте також