1 квітня — 1133-й день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.
Головне на цей час:
- З 1 квітня бронювати працівників можуть лише компанії з оновленим статусом критичності, повідомили в Міноборони.
- Україна отримала транш у розмірі 3,5 мільярда євро за програмою Ukraine Facility, повідомив прем'єр-міністр Шмигаль.
- Росія вранці атакувала енергооб'єкт у Херсоні, без електрики залишились 45 тисяч людей, підтвердив міністр закордонних справ Сибіга.
- Дональд Трамп висловив невдоволення коментарями лідерів України та РФ щодо війни, заявили у Білому домі. Речниця Трампа додала, що він "продовжує дуже наполегливо працювати" над завершенням війни в Україні.
Одна людина загинула на Запоріжжі внаслідок атаки РФ
Одна людина загинула внаслідок удару російського дрона по прифронтовій громаді Запорізької області, повідомив керівник ОВА Іван Федоров.
Латвія надасть Україні 1500 нових бойових дронів
Про це повідомив міністр оборони Латвії Андріс Спрудс у соцмережі Х.
"Ми відправили ще 1 500 бойових безпілотників з Латвії. У першій половині цього року дві латвійські компанії поставлять в Україну 12 000 безпілотників на загальну суму 17 мільйонів євро в рамках міжнародної коаліції з розробки безпілотників".
Трамп вважає, що Росія "повільно веде всеосяжні переговори про припинення вогню"
Про це повідомила журналістка Fox News Джекі Хайнріх в соцмережі Х.
За її даними, зараз адміністрація Білого дому розглядає можливість введення агресивних і потужних санкцій проти РФ, включно з російським тіньовим флотом.
"Джерело, знайоме з дискусіями, повідомило FOX, що президент Трамп розчарований Путіним і вважає, що Росія «повільно веде всеосяжні переговори про припинення вогню». Обговорюється «шлях вперед». Мені сказали, що наразі застосування санкцій є низьким – неофіційно оцінюється приблизно на «рівні 3 з 10» – і заборона російського «тіньового флоту», який перевозить незаконну нафту через Балтійське море, буде легкою мішенню для тиску" .
В угоді про корисні копалини між Україною та США не йдеться про вступ до НАТО
Володимир Зеленський заявив, що в угоді про корисні копалини між Україною та США не йдеться про вступ до НАТО. Про це він сказав на спільній пресконференції із міністеркою закордонних справ Німеччини Анналеною Бербок у Києві 1 квітня, предає "Інтерфакс-Україна".
За його словами, зараз над новим драфтом угоди працюють українська та американська команди, а саме юристи.
Зеленський також розповів, що є кілька "сильних" юридичних компаній, однак яка саме з них працюватиме — буде відомо після ухвалення рішення "найближчими днями".
"Що стосується цієї угоди й питання НАТО, питання НАТО в цій угоді немає і не було", — додав глава держави.
Зеленський – про німецькі Taurus: Ми дещо обговорили
Про це президент Володимир Зеленський заявив під час пресконференції з головою МЗС ФРН Анналеною Бербок.
"Ми над цим працюватимемо. Ми дещо обговорили. Я не хочу вдаватися в подробиці, поки новий канцлер не вступив на посаду", – сказав Зеленський.
Він також додав, що Україна сподівається отримати ракети TaurusНімецько-шведська авіаційна крилата ракета великої дальності, призначена для високоточних ударів і ураження високозахищених і заглиблених цілей, включно з важливими точковими й протяжними об'єктами, без заходу літака-носія в зону ППО противника. від Німеччини.
"Звісно, що так. Звісно, що так. Це трохи більше, ніж надія. Між надією і очікуванням".
Зеленський розповів деталі перемовин щодо миротворчого контингенту
"Були зустрічі у Франції, Великобританії, онлайн і офлайн. Було вже кілька таких зустрічей. Іде глибоке обговорення. Я вважаю, що ми отримаємо, базуючись на наших пропозиціях, більш конкретні відповіді вже в цю п'ятницю. На мою думку, те, що я принаймні бачив від наших військових сьогодні. Вони готуються до цієї зустрічі. Я думаю, що це буде ще кілька зустрічей. Обговорюється не тільки континент, присутність, а також Future Force. Це дуже важливо як буде виглядати майбутнє української армії як частини безпеки всього континенту", – розповів Володимир Зеленський на пресконференції з міністеркою закордонних справ ФРН Анналеною Бербок.
Він додав, що "Америка жодного разу не говорила про свою присутність саме сухопутним контингентом на території України після закінчення війни".
"Але й ніхто не прибрав цю тематику з порядку денного в наших двосторонніх зустрічах. Вони завжди скептично говорили в принципі про свій континент не тільки в Україні, а й в принципі щодо Європи. Це є, але, безумовно, всі хочуть, щоб Америка була присутня в Європі в тому чи іншому сенсі, я маю на увазі в тому чи іншому виді. Що стосується України. Глибока розвідка, обміни даними, супутниковий зв'язок, нові технології, інвестування у наше вітчизняне виробництво, а також їхня присутність, передусім захист неба. Тому що, якщо ми можемо тотально закрити небо в Україні з точки зору систем Patriot, для мене це дуже серйозний вклад Сполучених Штатів Америки в гарантії безпеки".
Зеленський: Готуємо наші пропозиції щодо контингентів партнерів, які можуть стати частиною нової архітектури безпеки
"Провів Ставку. Ключове питання – комплектація бригад, забезпечення всім необхідним. Окремо ще говорив з міністром оборони, Головкомом, керівником Генштабу – детально готуємо наші пропозиції щодо контингентів партнерів, які можуть стати частиною нової архітектури безпеки. Фактично це одна з гарантій безпеки. Найперша та найбільш ефективна для України гарантія нашої безпеки – це Сили оборони нашої держави та Сили безпеки, відповідна мотивація, забезпечення, увесь необхідний оборонний потенціал. Саме із цього й виходимо: українська армія має бути достатньо сильною, і на цьому фундаменті вся інша архітектура безпеки", – заявив президент Володимир Зеленський у вечірньому зверненні.
"Ті, хто не включені у внутрішні ринки, будуть виключені з майбутнього". Бербок прокоментувала угоду про корисні копалини між Україною та США
"Ті, хто не включені у внутрішні ринки та економічні процеси, будуть виключені з майбутнього. Отже, мова йде про те, що це має відбуватися в унісон з європейськими законами, а також з європейськими законами економічних процесів. Тому ми продовжуємо працювати над цим процесом вступу. Всі відповідні кроки мають бути узгоджені. Ми також маємо на увазі відновлення. Ми вже виділили на це певні кошти, але це станеться лише в тому випадку, якщо це буде розвиватися в рамках європейського законодавства України", – заявила на пресконференції голова МЗС Німеччини Анналена Бербок.
Бербок: Ми майже щоденно передаємо США інформацію щодо порушення РФ домовленості не бити ракетами по енергетиці України
Про це міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок на пресконференції разом із Володимиром Зеленським.
"Американська сторона пообіцяла Україні, що вона домовилась з РФ, що не буде ударів по енергетиці і буде припинення вогню на воді. А також що американська сторона буде працювати над тим, щоб повернути в Україну дітей, яких крала Росія. А також, що буде збільшена кількість обмінів як військовополонених, так і цивільних. Це важливі рішення. Важливо, що ми з американською стороною про це говоримо і про це домовляємося. Але якщо американській стороні не вдасться, або Росія буде брехати американській стороні, то вони збільшують санкційний тиск. Я вважаю, що ми підійшли до моменту збільшення санкційного впливу", – наголосила Бербок.
Вона зазначила, що "руські порушують те, що вони пообіцяли Америці, принаймні те, що Америка сказала нам і публічно".
"Ми сподіваємося, що президент Трамп у нього є всі ці відповідні інструменти, щоби посилити санкційний тиск на російську сторону. Тут дуже важливий моніторинг виконання тих чи інших домовленостей. Ми зі свого боку, наприклад, майже щоденно передаємо на рівні різних інституцій інформацію щодо порушення Росією домовленості про удари по енергетиці не бити ракетами по енергетиці. Ми цю інформацію передаємо в США і бачимо, що Америка починає по трішки це розуміти".
Зеленський обговорить іноземний військовий контингент на переговорах у п'ятницю
Президент України Володимир Зеленський зустрінеться в п'ятницю з представниками групи країн, готових внести свій внесок в іноземний контингент військ в Україні. Про це Зеленський заявив на пресконференції з міністеркою закордонних справ Німеччини Анналеною Бербок, передає Reuters.
Зеленський сказав, що очікує "більш конкретних" відповідей від союзників Києва щодо їхньої готовності до участі в мирному контингенті.
ЄС розпочне розгляд документів для створення спецтрибуналу над РФ — Каллас
У Європейському союзі завершили технічні переговори щодо створення спеціального трибуналу з покарання злочину агресії проти України, і незабаром розпочнеться процес політичного розгляду документів для його створення.
Про це заявила висока представниця ЄС із закордонних справ Кая Каллас під час дебатів Європейського парламенту.
Вона зазначила, що докази воєнних злочинів РФ в Україні неспростовні — є записи телефонних розмов і розшифрованих позивних, якими користувалися командири російських радіоканалів.
"Ми точно знаємо, хто ці злочинці. З технологіями, які ми маємо сьогодні, безкарність за воєнні злочини відверто неможлива, якщо ми докладемо до цього зусиль. І це те, що ми повинні робити. Тому що кількість можливих злочинів, скоєних у цій війні, просто не піддається підрахунку", — сказала дипломатка.
Російські окупанти з БпЛА атакували жінку у Дніпровському районі Херсона
Про це у Facebook інформує Херсонська обласна військова адміністрація.
Місцева жителька 1976 року народження отримала мінно-вибухову травму та уламкові поранення ніг. У стані середнього ступеня тяжкості її доправили до лікарні, йдеться у повідомленні.
Рішення щодо пакету допомоги ЄС для України в 5 млрд євро можуть ухвалити 14 квітня
Про це стало відомо Суспільному з анонімних джерел у дипломатичних колах ЄС
"Завтра на неформальній зустрічі міністрів оборони ми хочемо отримати більше інформації про те, що країни-члени планують відправити в Україну з погляду постачання боєприпасів. І щоб побачити, що ми можемо зробити більш колективно, країни-члени вже надали нам досить багато інформації. І ми хотіли б мати повну картину. І тоді ми зможемо побачити, як ми можемо доопрацювати цю ініціативу Високої представниці Каї Каллас (щодо 5 млрд євро на боєприпаси-ред.) і, сподіваюся, прийняти рішення або дійти спільної згоди 14 квітня на Раді міністрів закордонних справ", – розповів співрозмовник Суспільного.
За його словами, мова йде не лише про її ініціативу, а й про можливий внесок ЄС у гарантії безпеки, подальші гарантії безпеки для підтримки коаліції охочих.
"Ми хочемо побачити, який внесок ми, як ЄС, можемо зробити в це. Отже, спираючись на зобов'язання у сфері безпеки, ми можемо зробити свій внесок, наприклад, у розбудову потенціалу українських збройних сил, ширшого апарату безпеки та оборонної промисловості. Це, по суті, три стовпи, над якими ми вже працюємо і які є дуже важливими для того, щоб зберегти Україну сильною або зробити її ще сильнішою і здатною чинити опір, а також стримувати можливу майбутню агресію".
Колишньому "прем’єр-міністру ЛНР" Сергію Козлову заочно повідомлено про підозру
Про це повідомляє Служба безпеки України у Донецькій та Луганській областях.

"У 2014 році колишній полковник Служби цивільного захисту зрадив присягу та перейшов на бік російсько-терористичних угруповань. Спочатку він воював проти сил АТО у складі НЗФ "батальйон "Заря", очолював "штаб народної міліції ЛНР", потім став "головою уряду ЛНР", — йдеться у повідомленні.
За даними слідства, у вересні 2023 року під час формування "федеральних органів влади" окупанти перепризначили підозрюваного його на його посаду, але у червні 2024 його звільнили.
Проти Сергія Козлова введено санкції Україною та міжнародними партнерами. Його оголошено у розшук.
Умєров візьме участь у неформальній зустрічі міністрів оборони ЄС у Варшаві
Про це Суспільному на умовах анонімності повідомив топпосадовець ЄС. Дискусія міністрів, що запланована на 2 квітня, охоплюватиме 2 питання: Україну та Білу книгу з питань Європейської оборони.
"Міністри обговорюватимуть, як надати допомогу Україні, починаючи з найнагальніших потреб. І тут держави-члени вже пообіцяли надати Україні важливу підтримку, але, звичайно, ми знаємо, що потрібно набагато більше. І коли ми зосереджуємося на боєприпасах, ми знаємо, що Україна потребує від нас 2 мільйони боєприпасів великого калібру. А це приблизно дорівнює сумі в 5 мільярдів євро в 2025 році, і цей запит був, наприклад, зроблений безпосередньо президентом Зеленським", – розповів співрозмовник Суспільного.
Він додав, що постачання артилерійських боєприпасів – це єдина перепона, що заважає російським силам здійснювати подальші територіальні захоплення: "І ми знаємо, що якщо вийти за межі питання боєприпасів, то потреби насправді є величезними. У кожній категорії ми розуміємо, що наступними важливими аспектами є також наша оборона і, наприклад, відновлення бригад".
Переговорні кластери про вступ в ЄС відбудуться у найближчі місяці – Шмигаль
Про це заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час конференції щодо прогресу України на шляху до вступу в ЄС.
"Ми сподіваємось, що ці переговорні кластери відбудуться найближчими місяцями. Ми очікуємо їх на початок цього року. Наша мета відкрити до кінця року всі шість кластерів. Я сподіваюсь, що Україна вступить в ЄС одразу після завершення війни", — сказав він.
За словами прем'єра, Україна та ЄС вже завершили двосторонній скринінг у межах трьох кластерів.
Міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс зазначив, що президент його країни вважає, що Україна має вступити у ЄС до 1 січня 2030 року.
Упродовж березня російські війська на півдні здійснили 368 штурмових дій — Волошин
Про це в етері "Суспільне. Студія" розповів речник Сил оборони півдня Владислав Волошин. За його словами, про ускладнення ситуації в операційній зоні також свідчать втрати російської армії, збільшення кількості бойових зіткнень, обстрілів та ударів по прифронтових населених пунктах і позиціях українських захисників.
"За лютий ворог втратив близько 1200-1300 військових, а за березень — майже 3500", — сказав він.
Армія РФ не часто залучає бойову броньовану техніку у степовій зоні, яка переважає на півдні, адже її добре видно з повітря, каже Волошин.
"Тому противник, якщо і застосовував її, то для підтримки штурмових дій малих груп піхоти та для їх транспортування. Ці групи досить часто користувались і такою технікою, як мотоцикли, багі, квадроцикли, щоб якнайшвидше з одної точки перенестись до наших позицій", — пояснив речник Сил оборони.
Лавров заявив про підготовку другої зустрічі представників США та РФ
Глава МЗС РФ Сергій Лавров заявив, що відбувається підготовка другої зустрічі делегацій Росії та США з "ліквідації подразників у двосторонніх відносинах та нормалізації контактів".
За словами міністра, представники РФ і США зі схвалення Трампа і Путіна працюють над темою "ліквідації так званих подразників, які серйозно заважають роботі" дипломатів.
"Була зустріч у Стамбулі, зараз готується друга зустріч, тим часом йдуть контакти телефоном, відеоконференцзв'язком. Я не хочу робити прогнозів, але ми бачимо прогрес і бажання американських партнерів зняти ці абсолютно неприйнятні з погляду дипломатичної практики перешкоди для нормальної роботи дипломатів у столицях", — сказав Лавров.
Троє росіян викрали ветерана АТО під час окупації Ізюмщини, чоловік помер у полоні — слідство
Правоохоронці ідентифікували трьох російських військових, які під час окупації Харківської області незаконно позбавили волі ветерана АТО.
Про це повідомила пресслужба обласної прокуратури.
За даними слідства, 11 квітня 2022 року в селі Іванчуківці Ізюмського району підозрювані увірвалися до будинку, де мешкав 57-річний учасник АТО.
"Окупанти почали проводити обшук і наказали видати вогнепальну зброю та символіку України. Чоловік відповів, що у нього нічого немає. Під психологічним тиском російські загарбники змусили потерпілого відкопати з землі військову форму та віддати їм", — сказано в повідомленні.
Надалі окупанти посадили колишнього учасника АТО в автомобіль та повезли у невідомому напрямку. Як було встановлено згодом, чоловік перебував у полоні на території РФ. У 2023 році державою-агресором повернуто під владу України тіла загиблих (померлих) оборонців України та цивільних осіб, серед яких було тіло потерпілого.
Агента Медведчука затримали в ЄС і передали Україні
СБУ, Служба зовнішньої розвідки та польські правоохоронці повідомили про затримання агента Медведчука, якого передали Україні. Джерела Суспільного в правоохоронних органах повідомили, що йдеться про кремлівського пропагандиста Кирила Молчанова.
За даними слідства, він був завербований ФСБ і російською розвідкою, щоб дискредитувати Україну, організовувати проросійські мітинги в ЄС та закликати до терактів.
Молчанову оголошено підозру за колабораційну діяльність. Тепер він перебуває у київському СІЗО. Суд Києва сьогодні обрав підозрюваному запобіжний захід. Ідеться про тримання під вартою до 28 травня, розповіли Суспільному в Київській міській прокуратурі.
"Контракт 18-24": уряд розширив виплату 1 млн гривень у межах проєкту для Нацгвардії та ДПСУ
Уряд розширив дію проєкту "Контракт 18-24" для добровольців. Тепер одноразову виплату в 1 мільйон гривень за цією програмою зможуть отримати військовослужбовці Нацгвардії України та прикордонники.
Окрім того, уряд уточнив порядок затвердження переліку посад для військової служби людей віком від 18 до 25 років. Відтепер цей перелік формуватимуть Генштаб ЗСУ, головне управління Нацгвардії та адміністрація Держприкордонслужби за погодженням із Генеральним штабом.
Бронювання військовозобов'язаних працівників: з 1 квітня діють оновлені правила
Починаючи з вівторка, 1 квітня, продовжити бронювання своїх військовозобов'язаних працівників зможуть лише ті компанії, які вже оновили статус критичності відповідно до нових вимог. Бронювання, які були оформлені за старими правилами — втратять чинність. Про це повідомили у Міністерстві економіки України.
Ukraine Facility: Україна отримала від Євросоюзу 3,5 млрд євро у межах програми
Європейська комісія перерахувала Україні 3,5 мільярда євро чергового траншу в межах програми Ukraine Facility.
Про це у Telegram 1 квітня повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
"Ці кошти допоможуть нам надалі підтримувати макроекономічну стабільність. Єврокомісія відзначила відданість нашої країни впровадженню реформ на шляху до повноправного членства в ЄС", — розповів очільник українського уряду.
Він додав, що загальна фінансова допомога Україні в межах механізму Ukraine Facility вже сягнула 19,6 мільярда євро.
Швейцарія заморозила $8,38 млрд російських активів
Швейцарія заморозила 7,4 мільярда швейцарських франків російських активів (8,38 млрд доларів).
Про оце повідомляє Tages-Anzeiger з посиланням на Держсекретаріат з економічних питань (SECO).
У відомстві зазначили, що станом на березень 2025-го вартість активів Росії заморожених у Швейцарії становить 8,38 млрд доларів. За рік сума зросла на 1,81 млрд доларів через розслідування відмивання грошей й додаткові замороження.
Зокрема, минулого року Федеральна прокуратура відкрила кримінальне провадження за підозрою в порушенні санкцій проти Росії та відмиванні грошей. Після цього SECO тимчасово заморозив 1,65 мільярда швейцарських франків.
Водночас 60 млн швейцарських франків (67 млн доларів) були розблоковані через недотримання юридичних вимог для замороження.
Російські війська обстріляли Покровськ, загинула жінка — Донецька ОДА
Внаслідок російського обстрілу Покровська загинула одна людина. Ще одна людина у Мирноградській громаді дістала поранення.
Про це повідомляє Донецька ОДА.
"У Покровську росіяни вбили жінку — точні обставини та наслідки цього удару встановлюємо", — йдеться у повідомленні.
Також внаслідок російського обстрілу села Олександро-Калинове, поранення дістала жінка. Пошкоджено 16 приватних будинків, крамницю і склад.
У ОДА додали, що станом на 15:30 є ймовірність того, що декілька людей загинули у Лимані Мирноградської громади, російські війська влучили артилерією по приватному будинку. Триває пошукова операція.
Шмигаль: Україна отримає 100 млн євро в межах Ukraine Facility
Україна та Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) домовилися про фінансування в розмірі 100 млн євро в межах інструменту Ukraine Facility.
Про це у вівторок, 1 квітня, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
Ці кошти підуть на відбудову водогонів та каналізацій і приведення їх до сучасних стандартів.
Ще одне сьогоднішнє рішення уряду, за словами Шмигаля, відкриває шлях для нового траншу від ЄІБ обсягом 100 млн євро на відновлення критичної та соціальної інфраструктури.
Ідеться про відбудову в сферах водо- і теплопостачання, в освіті, медицині, у сфері надання житла внутрішньо переміщеним особам.
Завдяки співпраці з ЄІБ за цією програмою мають реалізувати понад 400 проєктів, частина з них вже завершена. Ще понад 200 будуть фіналізовані в цьому та наступному році, розповів глава уряду
Загалом портфель усіх проєктів ЄІБ в Україні сьогодні складає близько 4,3 млрд євро. Вони стосуються критичної інфраструктури, житла, енергетики, транспорту, освіти, соціальної політики, цифровізації, пояснив прем’єр.
Сибіга: Україна розпочала консультації щодо тексту угоди про копалини
Україна розпочала консультації щодо тексту угоди про корисні копалини, яку запропонувала американська сторона.
Про це заявив міністр закордонних справ Сибіга у відповідь на запитання кореспондентки Суспільного.
За його словами, Україна "налаштована на укладенні документа, який відповідав би національним інтересам як США, так і України".
"Присутність великого американського бізнесу в Україні — внесок у безпекову інфраструктуру країни".
World Press Photo вибачилось за поєднання фото української дівчинки та окупанта, але залишило премію росіянину з "ТАСС"
Організатори конкурсу World Press Photo перепросили за рішення об'єднати дві фотографії — "Підземний польовий шпиталь" Нанни Гайтманн та "По той бік окопів" Флоріана Бахмаєра — в одну візуальну пару. Водночас нагорода, отримана фотографом державного російського агентства "ТАСС", залишиться чинною.
Про це йдеться у відповіді World Press Photo на звернення "Детектора медіа".
"Ми не повинні були представляти ці дві фотографії як пару, оскільки це передбачає, що їх слід розглядати й розуміти лише в діалозі одна з одною. Це створює надто спрощену та хибну рівноцінність і відсуває на другий план історію, яку кожна з них розгортає сама по собі. Ці історії, тим часом, вказують лише на два аспекти поточної війни Росії проти України", — заявила голова міжнародного журі Люсі Контичелло.
Щодо нагородження фотографа російського державного агентства "ТАСС" Міхаїла Терещенка організатори зазначили, що не скасовуватимуть премію. Проте вони планують вдосконалити правила та процедури щодо заявок від фотографів, які працюють на державні установи.
"Ми консультуватимемося з фотографами, які працюють у таких країнах, як Грузія та Україна, а також з фотографами, які працюють у країнах з репресивними режимами і часто намагаються робити "хорошу роботу у своїх власних складних ситуаціях", — зазначили в World Press Photo.
Планували теракти на замовлення РФ. На Дніпропетровщині затримали двох підозрюваних
На Дніпропетровщині співробітники Служби безпеки України затримали підозрюваних у підготовці до вчинення терористичних актів. Вони діяли на замовлення РФ.
Про це йдеться у Telegram-каналі відомства.
За повідомленням, першою ціллю фігурантів був пікап мобільної вогневої групи Збройних сил України. Вони мали закласти саморобний вибуховий пристрій (СВП) під авто і підірвати його за допомогою виклику на телефон, що був прикріплений до вибухівки.
У разі здійснення теракту російські спецслужби планували нове завдання для своїх агентів – підготувати вибух біля центрального входу до будівлі терцентру комплектування у Нікопольському районі.
СБУ завчасно викрила обох агентів. Їх затримали, коли вони спорядили СВП і провели дорозвідку поблизу пікапа мобільної вогневої групи. На місці затримання виявили виявлено 3 кг вибухової речовини з детонатором, які фігуранти заховали у пластмасову каністру та "підсилили" металевими гайками.
За даними слідчих, агентами РФ виявилися двоє місцевих жителів, один з яких – рецидивіст, який уже має судимість за крадіжки.
Затриманим повідомили про підозру за частиною 1 статті 14, частини 2 статті 258 (готування до вчинення терористичного акту за попередньою змовою групою осіб). Нині вони перебувають під вартою, їм загрожує до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Глава МЗС Литви приїхав у Київ
Міністр закордонних справ Литви Кястусіс Будріс приїхав у вівторок, 1 квітня, у Київ. Про це глава МЗС Литви написав у соцмережі Х.
"Прибув у вільний Київ, щоб висловити непохитну підтримку Литви відважному українському народу. Ми продовжимо стояти поруч з вами у вашій боротьбі за свободу та суверенітет. Литва підтримує сильну, стійку і процвітаючу Україну в ЄС. Разом до перемоги!" — написав Будріс.
FPV-дронами по цивільній інфраструктурі Семенівки: армія РФ атакувала прикордоння Чернігівщини, обстріли чотири громади
Армія РФ протягом доби 31 березня атакувала чотири прикордонні громади Чернігівщини: Новгород-Сіверську, Семенівську, Сновську та Городнянську. Росіяни застосовували FPV-дрони, скидали вибухівку з БпЛА, а також використовували артилерію та міномети. Вибухи лунали у напрямках п'яти сіл та міста Семенівка, де російські війська обстріляли цивільну інфраструктуру.
Про це Суспільному повідомила речниця Чернігівського прикордонного загону Галина Шеховцова.
Новгород-Сіверська громада:
Грем'яч — вісім приходів, ймовірно, зі ствольної артилерії та ще один прихід, ймовірно, FPV-дрон.
Семенівська громада:
- Янжулівка — 20 приходів, ймовірно, з міномета калібру 120 мм;
- Тимоновичі — вісім приходів, ймовірно, з міномета калібру 120 мм;
- Семенівка — обстріл цивільної інфраструктури — два приходи, ймовірно, FPV-дрони. Травмованих немає.
Сновська громада:
Хрінівка — сім приходів, ймовірно, з міномета калібру 120 мм та один скид вибухових пристроїв з БпЛА.
Городнянська громада:
Сеньківка — два приходи, ймовірно, FPV-дрони із запальною сумішшю.
"Крим — це Україна": рух "Жовта Стрічка" організував чергову акцію спротиву у Криму
Чергову акцію спротиву організували учасники руху "Жовта Стрічка" в окупованому Криму. 1 квітня розповсюдили листівки з українською символікою, а також жовті стрічки в Сімферополі, Севастополі, Бахчисараї, Ялті та Армянську.
Про це рух повідомив у своєму каналі у Telegram.
"Бо спротив триває. Бо українці борються. Бо кожного дня на Кримському півострові тривають акції спротиву, і сьогоднішній день не виключення. Бо Крим — це Україна", — йдеться у повідомленні.
Повітряні Сили: вночі ППО збила дві керовані авіаційні ракети Х-59/69
У ніч проти 1 квітня сили протиповітряної оборони збили дві керовані авіаційні ракети Х-59/69, якими військо РФ атакувало на Запорізькому напрямку.
Про це зранку 1 квітня повідомили у Повітряних Силах ЗСУ.
"У ніч на 1 квітня 2025 року (близько 21.00 31 березня) ворог завдав удару двома керованими авіаційними ракетами Х-59/69 із літаків тактичної авіації на Запорізькому напрямку", — йдеться у повідомленні.
Зазначається, що обидві ракети збиті протиповітряною обороною.
Вперше з 14 березня: у ніч проти 1 квітня РФ не аткувала дронами — монітори
Ніч проти 1 квітня в Україні минула без масового обстрілу ударними дронами з боку РФ, повідомив керівник Центру протидії дезінформації Ради національної безпеки і оборони Андрій Коваленко. За даними моніторингових каналів, перед тим востаннє ніч минула без дронів з боку РФ 14 березня цього року. Водночас, за даними моніторів, росіяни використовували для обстрілів КАБ.
Про відсутність атаки дронами Коваленко написав у Телеграм зранку 1 квітня.
"Ударних БПЛА не було. Стежимо далі, поки це нічого не значить", — написав Коваленко.
За даними моніторингових каналів, перед тим востаннє ніч минула без дронів з боку РФ 14 березня цього року, а до того — 14 жовтня 2024 року.
При цьому вночі військо РФ активно застосовувало планеруючі авіаційні бомби (КАБ) по прикордонню Сумщини, Запорізькій області та Донеччині.
Водночас голова Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук повідомив, що від вечора і до ранку військо РФ продовжувало бити по Нікополю.
"Від вечора і до ранку ворог продовжував бити по Нікополю. Окупанти застосовували артилерію та безпілотники. У місті пошкоджені 3 приватні оселі, інфраструктура та адмінбудівля. На щастя, ніхто не постраждав", — написав Лукашук.
На Сумщині через атаку з боку РФ поранено 1 людину
1 квітня армія РФ ударила по Юнаківській громаді — поранено 1 людину. Через атаку на Краснопільську громаду загорівся будинок культури. Про це повідомили у Сумській ОВА.
Зросла кількість жертв дронової атаки на Дніпро ввечері 28 березня
У лікарні помер 68-річний чоловік, який зазнав поранень внаслідок масованої дронової атаки на Дніпро ввечері 28 березня.
Кількість жертв зросла до п'яти, повідомив очільник ОВА Сергій Лисак.
У Кривому Розі затримали причетного до підриву гранати на вулиці
У Кривому Розі 31 березня близько 2:40 пролунав вибух в одному з дворів Тернівського району: поліцейські встановили та затримали причетного.
Про це повідомляється на сайті обласної поліції.
Для з’ясування обставин на місце оперативно прибула слідчо-оперативна група. Попередньо встановлено, що 21-річний хлопець кинув гранату на вулиці.
Його затримали та повідомили про підозру за частиною 4 статтю 296 (хуліганство) Кримінального кодексу України. Фігуранту загрожує від трьох до семи років позбавлення волі.
Яка ситуація на основних напрямках на фронті — зведення Генштабу
На Харківському напрямку українські війська зупинили сім атак війська РФ в районі Вовчанська.
Про це Генштаб ЗСУ повідомляє станом на 08.00 1 квітня у своєму зведенні щодо російського вторгнення.
На Куп’янському напрямку минулої доби відбулося дев’ять атак окупантів РФ. Сили оборони відбивали штурмові дії росіян у бік Піщаного, Нової Кругляківки, Петропавлівки та неподалік Загризового, Степової Новоселівки.
На Лиманському напрямку військо РФ атакувало 26 разів. Намагалося просунутися вперед поблизу Надії, Діброви, Колодязів, в напрямках Нового, Серебрянки, Торського, Зеленої Долини і Новомихайлівки.
На Сіверському напрямку військо РФ тричі атакувало позиції українських захисників поблизу Івано-Дар’ївки та Білогорівки.
На Краматорському напрямку зафіксовано сім боєзіткнень в районі Часового Яру та в напрямку Предтечиного.
На Торецькому напрямку військо РФ здійснило 19 атак в районах Торецька та Щербинівки.
На Покровському напрямку українські захисники зупинили 79 наступальних дій армії РФ у районах населених пунктів Пантелеймонівка, Олександропіль, Єлизаветівка, Лисівка, Калинове, Удачне, Зелене, Шевченко, Котлине, Сергіївка, Новосергіївка, Новоолександрівка, Успенівка, Срібне, Котлярівка, Богданівка, Андріївка, Олексіївка та в напрямках Троїцького та Горіхового.
На Новопавлівському напрямку Сили оборони зупинили 12 атак позицій українських військ поблизу Костянтинополя, Бурлацького, Дніпроенергії та в напрямку Розливу.
На Гуляйпільському напрямку росіяни здійснили десять атак поблизу Новосілки, Привільного та в напрямку Вільного Поля і Новополя.
На Оріхівському напрямку військо РФ дев’ять разів атакувало позиції українських оборонців поблизу населених пунктів Малі Щербаки, Лобкове, Щербаки, Кам’янське та Новоданилівка.
На Придніпровському напрямку армія РФ проводила одну наступальну дію, успіху не мала.
В операційній зоні у Курській області підрозділи Сил оборони України за минулу добу зупинили 27 атак російських військових. Крім цього, військо РФ завдало 37 авіаційних ударів із застосуванням 36 керованих бомб, а також здійснило 266 артилерійських обстрілів позицій українських військ та населених пунктів, зокрема вісім — із реактивних систем залпового вогню.
На Волинському та Поліському напрямках ознак формування наступальних угруповань війська РФ не виявлено.
Генштаб: на фронті за добу 216 бойових зіткнень, РФ втратила 1540 військових
На фронті протягом минулої доби зафіксовано 216 бойових зіткнень. За добу Росія на війні РФ в Україні втратила 1540 військових.
Про це Генштаб ЗСУ повідомляє станом на 08.00 1 квітня у своєму зведенні щодо російського вторгнення.
Минулої доби військо РФ завдало по позиціях українських підрозділів та населених пунктах два ракетні та 99 авіаційні удари, залучило три ракети та скинуло 169 КАБ. Крім цього, здійснило понад 5200 обстрілів, з них 124 — із реактивних систем залпового вогню, та застосувало для ударів 2223 дрони-камікадзе.
Армія РФ завдала авіаударів, зокрема в районах населених пунктів Петрушівка, Степок, Великий Прикіл, Михайлівське, Проходи, Наумівка, Краснопілля, Об’єднане, Угроїди, Гнилиця, Велика Писарівка, Тур’я Сумської області; Козача Лопань Харківської області; Покровськ, Удачне, Зоря, Райполе, Запоріжжя, Багатир, Одрадне, Веселе, Зелене Поле, Стара Миколаївка, Олександропіль, Нова Полтавка та Новоукраїнка Донецької області; Новопідгорне, Великомихайлівка Дніпропетровської області; Темирівка, Малокатеринівка Запорізької області; Херсон Херсонської області.
За минулу добу ракетні війська та артилерія Сил оборони уразили два райони зосередження особового складу та ще один інший важливий об’єкт російських військових.
“Загалом, минулої доби втрати російських загарбників склали 1540 осіб. Також українські воїни знешкодили 9 танків, 37 бойових броньованих машин, 15 артилерійських систем, 46 БпЛА оперативно-тактичного рівня, 2 ракети та 53 автомобілі окупантів”, — йдеться у зведенні Генштабу.
Росія вивела на бойове чергування у Чорне море два носії крилатих ракет "Калібр"— ВМС ЗСУ
На бойовому чергуванні у Чорному морі станом на ранок 1 квітня перебуває два кораблі — носії ракет "Калібр" загальним залпом до 8 ракет. В Азовському морі російські кораблі відсутні.
Про це повідомила пресслужба Військово-морських сил ЗСУ у Facebook.
У Середземному морі перебуває чотири ворожих кораблів, з них три є носіями крилатих ракет "Калібр" загальним залпом до 26 ракет.
Минулої доби в інтересах РФ Керченською протокою до Азовського та Чорного морів кораблі не проходили.
"РФ продовжує порушувати Міжнародну конвенцію з охорони людського життя на морі 1974 р. (SOLAS), вимикаючи системи автоматичної ідентифікації (AIS)", — додали у відомстві.
Російські війська за добу обстріляли 30 населених пунктів Херсонщини: поранені шестеро людей
Військові РФ упродовж минулої доби обстріляли 30 населених пунктів Херсонщини. Поранені шестеро людей.
Про це у Telegram 1 квітня повідомив керівник Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.
Під ударами армії РФ перебували Антонівка, Комишани, Наддніпрянське, Молодіжне, Білозерка, Станіслав, Понятівка, Микільське, Берислав, Михайлівка, Осокорівка, Нововоронцовка, Крупиця, Монастирське, Дудчани, Зміївка, Бургунка, Благовіщенське, Веселе, Дніпровське, Кізомис, Костирка, Новоберислав, Новоолександрівка, Саблуківка, Софіївка, Токарівка, Тягинка, Широка Балка та Херсон, йдеться у дописі.
Пошкоджені чотири багатоповерхівки, 11 приватних будинків, газопровід та автомобілі, додав Прокудін.
Армія РФ вдарила по Нікополю артилерією та безпілотниками
Ввечері 31 березня та зранку 1 квітня армія РФ атакувала Нікополь на Дніпропетровщині: вдарила артилерією та безпілотниками.
Про це у своєму Telegram-каналі повідомив начальник обласної військової адміністрації Сергій Лисак.
За його словами, пошкоджені інфраструктура, адмінбудівля й три приватні будинки. Загиблих і поранених немає.
У Херсоні частина Центрального та Корабельного районів перебувають без електропостачання
У Херсоні частина Центрального та Корабельного району наразі знеструмлені. Фахівці з'ясовують обсяги пошкоджень та працюють над відновленням електропостачання, повідомив керівник МВА Роман Мрочко.
Упродовж доби армія РФ завдала 226 ударів по 13 населених пунктах Запорізької області: є загибла
Упродовж минулої доби, 31 березня, російські військові обстріляли тринадцять населених пунктів Запорізької області. Одна людина загинула, п'ятеро дістали поранень.
Про це сьогодні, 1 квітня, повідомив очільник Запорізької ОВА Іван Федоров.
Зокрема, армія РФ атакувала Малокатеринівку Запорізької області. Російські військові завдали п'ять ударів керованими авіабомбами. Загинула жінка, ще п'ятеро людей дістали поранень.
Загалом армія РФ завдала 226 ударів:
- два ракетних удари по Запоріжжю та Балабиному;
- сім авіаційних — по Малокатеринівці, Новодарівці та Темирівці;
- 101 безпілотник різної модифікації атакував П'ятихатки, Кам'янське, Гуляйполе, Щербаки, Новоданилівку, Малу Токмачку, Чарівне та Новодарівку;
- п'ять разів із РСЗВ обстріляла Новодарівку та Щербаки;
- 111 артударів завдала по території П'ятихаток, Кам'янського, Гуляйполя, Щербаків, Новоданилівки, Малої Токмачки, Чарівного та Новодарівки.
"Надійшло 19 повідомлень про пошкодження приватних будинків та господарчих споруд", — йдеться в повідомленні.
В Україні з першого квітня запрацював електронний кабінет ВЛК
З першого квітня Міністерство оборони України запускає електронний кабінет військово-лікарської комісії (ВЛК). Висновки про непридатність або навпаки — оформлятимуть в цифровому форматі.
Про це повідомляла заступниця міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко.
Вона наголосила, що це дасть змогу громадянам не ходити до ТЦК. Інформація в електронному вигляді надсилатиметься одразу до реєстру "Оберіг".
"Наші громадяни будуть проходити медичний огляд в будь-якому цивільному медзакладі, де людині зручно. Це буде виглядати як регулярний «check up» для людини", — пише Черногоренко у своєму Facebook.
За її словами, така процедура не буде пов'язаною ані з походом до ТЦК, ані з походом на ВЛК. Посадовиця підкреслила, що інформація передаватиметься до Міноборони для обробки в "анонімному форматі".
За словами заступниці міністра оборони, лікарі, які оцінюватимуть ці дані, не зможуть ідентифікувати людину, якій визначають придатність чи непридатність до служби.
Вона додала, що цифровізація процесу військово-лікарських комісій допоможе знизити корупційні ризики та зробить систему зручнішою для громадян.
"Моя думка про цю війну змінилася": духовний радник Трампа розповів про візит до України
Духовний радник президента США Дональда Трампа, пастор Марк Бернс, наголосив, що українським військовим на передовій потрібне не фінансування, а сучасне озброєння. Про це він написав у дописі на платформі X після поїздки в Україну 31 березня.
"Ця війна не стосується демократів чи республіканців, лівих чи правих. Незалежно від вашого ставлення до президента Трампа чи Зеленського – тут гинуть справжні люди, – написав Бернс.
Бернс зазначив, що українські військові не потребують фінансової допомоги, а натомість їм необхідні 1000 танків, 300 винищувачів F-35 та системи ППО для знешкодження дронів, які атакують цивільну інфраструктуру.
Також він підкреслив, що Дональд Трамп відіграв важливу роль у підтримці України, зокрема ухвалив рішення про постачання Javelin. Пастор висловив переконання, що саме Трамп здатен завершити війну.
Трамп: Зеленський намагається знову вести переговори зі США щодо угоди про копалини
Президент України Володимир Зеленський намагається знову вести переговори зі Сполученими Штатами (США) щодо угоди про рідкісноземельні метали в України. Про це заявив президент США Дональд Трамп, відповідаючи на запитання журналістів у Білому домі.
"Я бачу, що він (Зеленський — ред.) намагається переукласти договір про рідкоземельні метали. Знаєте, ми дещо зробили, тому що, як ви знаєте, європейцям повертають гроші, які вони їм (Україні — ред.) дали. Нам ні", — сказав Трамп.
Він звинуватив свого попередника Джозефа Байдена у некомпетентності і додав, що йому слід було б попросити рідкісноземельні метали в України або попросити, щоб надати гарантії закриття кредитів "у тій чи іншій формі".
Посольство України домоглося скасування показу пропагандистського фільму в Бельгії
Фестиваль документального кіно DOCVILLE у бельгійському місті Льовен скасував показ фільму "Russians at War" після звернення українського посольства в Бельгії. Про це повідомляє Міністерство закордонних справ України.
Українське посольство звернулося до федерального уряду Бельгії, уряду регіону Фландрія, місцевої влади Льовена, керівництва фестивалю DOCVILLE та Льовенського католицького університету із закликом скасувати демонстрацію цього фільму. У результаті керівник фестивалю та ректор університету повідомили про рішення не показувати стрічку.
Нідерланди виділять Україні понад два мільярди євро
Нідерланди оголосили про військову допомогу Україні на 2,2 мільярди євро на 2025 рік. Також країна запускає проєкт щодо виготовлення дронів в Україні. Про це йдеться на сайті Міноборони країни.
Гроші планують спрямувати системи протиповітряної оборони (ППО), артилерію, боєприпаси, техобслуговування поставленої техніки та навчання українських військових. Окрім того, €500 млн виділять на розробку та постачання безпілотників.
"Це інвестиція не лише у безпеку України, а й усієї Європи. Крім прямих постачань озброєнь, планується створення спільних підприємств із виробництва військової техніки для розвитку українського ОПК", — сказав міністр оборони Нідерландів Рубен Брекелманс.