Забезпечення функціонування української мови як державної: чи дотримуються норм закону в Миколаєві

Забезпечення функціонування української мови як державної: чи дотримуються норм закону в Миколаєві

Забезпечення функціонування української мови як державної: чи дотримуються норм закону в Миколаєві
Суспільне Миколаїв

Із 16 січня в Україні набули чинності норми статті 30 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Обслуговування споживачів має здійснюватися державною мовою. У разі відмови на власників чекають штрафи.

Світлана Божко з 2016 року займається популяризацією української мови серед миколаївців. Жінка є координаторкою безкоштовних курсів української мови. У 2018 році проводила моніторинг закладів Миколаєва щодо використання державної мови при обслуговуванні клієнтів: тоді результат був 50 на 50. Говорить, що не все залежить від працівників закладів.

"Російською мовою обслуговують, напевне, 50/50. Тобто хтось вже перейшов, тому що в деяких закладах і в деяких суб’єктів господарювання це є такою позицією", – розповіла Світлана Божко.

Світлана погодилася разом із Суспільним відвідати деякі заклади Миколаєва, щоб дізнатись, чи дотримуються нових правил.

Подробиці в репортажі кореспондентів Суспільного

Авторка – Тетяна Макушева, оператор – Сергій Куропятник.

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь говорить, що російська допускається, якщо це прохання клієнта.

"Я, як уповноважений, за результатами державного контролю можу скласти акт і надіслати попередження із вимогою про усунення до суб’єкта господарської діяльності, юридичної або фізичної особи. Якщо протягом року буде зафіксоване друге таке порушення мовного законодавства, то можна оголосити постанову та накласти штраф. Але штрафи вступають у дію з 16 липня 2022 року", – розповів Тарас Кремінь.

Читайте також: "Усі послуги – українською: в країні запрацювали нові правила обслуговування"

Якщо відмовляються обслуговувати українською і не вдається вирішити це питання на місці мирно, можна подати скаргу до уповноваженого із захисту державної мови на поштову адресу, електронну скриньку або заповнити відповідну форму на сайті.

У разі повторного порушення накладатимуть штраф у розмірі від 5100 до 6800 гривень.

Що відомо

  • Відповідно до статті 30 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" від 16 січня 2021 року обслуговування споживачів має здійснюватися українською мовою. Стосується це галузі торгівлі, а саме: підприємств, установ та організацій усіх форм власності; фізичних осіб-підприємців; суб'єктів господарювання, які обслуговують споживачів, у тому числі інтернет-магазинів; закладів освіти, надавачів медичних, соціальних, юридичних, транспортних та інших послуг. Українською мовою має подаватися інформація в цінниках, інструкціях, технічних характеристиках, маркуванні, квитках, меню тощо.
На початок