"Напад на демократію". Як світові лідери реагують на штурм Конгресу США

"Напад на демократію". Як світові лідери реагують на штурм Конгресу США

"Напад на демократію". Як світові лідери реагують на штурм Конгресу США
AP

Світові лідери та представники європейських дипломатичних установ реагують на штурм Конгресу США, засуджують протести проти перемоги демократа Джо Байдена і поведінку у ситуації, що склалася, чинного президента Дональда Трампа.

Багато лідерів закликали до миру і впорядкованої передачі влади, охарактеризувавши інцидент як "жахливий напад на демократію".

Так, президент Володимир Зеленський заявив, що засуджує насильство щодо протестувальників у Вашингтоні, четверо з яких загинули у сутичках із Національною гвардією та поліцією.

"Ми рішуче засуджуємо безпрецедентне насильство проти найстарішої та найбільшої демократичної установи у світі - Конгресу США. Нас надихає стійкість Конгресу США, який протягом кількох годин після цієї жахливої атаки провів історичну спільну сесію, яка в переважній більшості підтвердила волю американського народу", — написав Зеленський у Twitter.

Канцлерка Німеччини Ангела Меркель поклала персональну відповідальність за заворушення у Вашингтоні на Трампа.

"Я дуже шкодую, що президент Трамп від листопада так і не визнав свою поразку, і вчора також не зробив цього", — цитує Меркель німецьке видання Spiegel.

Канцлерка додала, що "засмучена і роздратована".

Нацгвардія біля Конгресу США
Нацгвардія біля Конгресу США. AP

Прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон засудив "ганебні сцени" у США.

"Ганебні сцени в Конгресі США. Сполучені Штати виступають за демократію в усьому світі, і зараз життєво важливо, щоб відбулася мирна і впорядкована передача влади", — написав Джонсон у Twitter.

Прем'єрка Шотландії Нікола Стерджен назвала сцени з Капітолію "жахливими".

"Сцени з Капітолію просто жахливі. Солідарна з тими, хто знаходиться на боці демократії та мирної і конституційної передачі влади. Ганьба тим, хто спровокував цю атаку на демократію", — написала вона у Twitter.

Як пише BBC, Китай спробував порівняти бунтівників, які штурмували Конгрес, щоб спробувати підірвати результати виборів у США, і протестувальників-демократів, які штурмували Законодавчу раду Гонконгу у 2020 році.

Представниця Міністерства закордонних справ Хуа Чунін заявила, що події в Гонконзі були більш "серйозними", ніж у Вашингтоні, але "жоден демонстрант не загинув". Порівняння цих двох інцидентів викликало обурення серед продемократичних активістів Гонконгу і їх прихильників.

Прем'єр Іспанії Педро Санчес заявив, що стежить за новинами зі США.

"Я вірю в силу американської демократії. Нове президентство Джо Байдена подолає цей напружений етап і об'єднає американський народ", — заявив Санчес у Twitter.

Президент Франції Еммануель Макрон виклав у Twitter відеоролик, присвячений подіям у США.

"Коли в одній з найстаріших демократичних країн світу прихильники президента, що йде, беруться за зброю, щоб оскаржити законні результати виборів, універсальна ідея "одна людина — один голос" підривається. Те, що відбулося в Вашингтоні, безумовно, не є американським. Ми віримо в силу наших демократій. Ми віримо в силу американської демократії", — сказав він.

Прем'єр-міністр Швеції Стефан Лофвен назвав інцидент "тривожним нападом на демократію".

"Глибоко тривожний розвиток подій у Вашингтоні, округ Колумбія, це напад на демократію. Президент Трамп і кілька членів Конгресу несуть значну відповідальність за розвиток подій. Треба поважати демократичний виборчий процес", — заявив Лофвен у Twitter.

Президент Європейської ради Шарль Мішель сказав, що довіряє США "забезпечити мирну передачу влади" Байдену.

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн заявила, що сподівається на співпрацю з демократом, який "виграв вибори".

"Я вірю в силу інституцій США та демократію. В основі лежить мирний перехід влади. Джо Байден переміг на виборах. Я з нетерпінням чекаю на співпрацю з ним як наступним президентом США", — написала вона у Twitter.

Прем'єр Індії Нарендра Моді заявив, що він "засмутився, побачивши новини про заворушення і насильство" у Вашингтоні.

"Повинна продовжуватися упорядкована і мирна передача влади", — написав він у Twitter.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що його "шокували" сцени з Вашингтону.

"Необхідно поважати результати цих демократичних виборів", — написав він.

Читайте також: Четверо загиблих, десятки затриманих і комендантська година. Як проходив штурм Конгресу у США

Що відомо

  • Близько 22:00 (за київським часом) розпочався штурм будівлі Конгресу США під час засідання Сенату. На засіданні мали затвердити результати виборів президента США, на яких переміг Джозеф Байден. Під час штурму у приміщенні сталися сутички протестувальників з поліцією.
  • Президент США Дональд Трамп відправив до Конгресу Національну гвардію. Правоохоронці витіснили демонстрантів з будівлі Капітолію. Також Дональд Трамп і Джозеф Байден звернулися до американців та закликали зупинити протести.
  • Члени Сенату США заявили, що планують продовжувати підрахунок голосів попри штурм Конгресу.
  • Протестувальниця, яка отримала поранення у груди під час штурму будівлі Конгресу, померла в лікарні. У критичному стані перебуває ще один демонстрант, який впав під час спроби видертися по будівельних спорудах на фасад Капітолію.
  • Посольство України в США рекомендувало українцям уникати місць масового скупчення людей через анонсовані протести прихильників Дональда Трампа.
  • Twitter, Instagram та Facebook заблокували акаунти Трампа через багаторазові порушення правил, які забороняють використання сервісу для маніпуляції суспільною думкою.
  • Конгрес остаточно затвердив Байдена президентом США після підрахунку голосів Колегії виборників. Інавгурація Байдена відбудеться 20 січня 2021 року, Трамп обіцяє мирно передати владу.
  • Державний департамент США заборонив американським дипломатичним місіям за кордоном писати у Facebook та Twitter на тлі штурму будівлі Конгресу США.

Вибір редакції

На початок