Катастрофа Ан-26 на Харківщині: серед підозрюваних — командувач Повітряних сил

Катастрофа Ан-26 на Харківщині: серед підозрюваних — командувач Повітряних сил

Катастрофа Ан-26 на Харківщині: серед підозрюваних — командувач Повітряних сил
ДСНС

Державне бюро розслідувань України оголосило підозри трьом посадовцям, які можуть бути причетні до авіакатастрофи Ан-26 під Чугуєвом.

Про це на брифінгу 18 грудня повідомив начальник відділу головного слідчого управління ДБР Вадим Приймачок.

"Здобуто докази, за якими обґрунтовано підозрюються окремі особи, причетні до організації вказаних польотів, і які допустили порушення своєї службової діяльності", — сказав він.

На цьому етапі досудового розслідування підозрюються троє людей: керівник польотів, командир військової частини (аеродром Чугуєва) та командувач Повітряних сил ЗСУ Сергій Дроздов.

"На сьогоднішній день нами вручене письмове повідомлення про підозру керівнику польотів військової частини, який в цей день здійснював управління польотами, повідомлено про підозру командиру вказаної військової частини, який затверджував план польотів з порушеннями, а також повідомлено про підозру командувачу Повітряних сил Збройних сил України, який вчинив недбальство, недбале відношення своїх службових обов'язків, що спричинило вказану трагедію", — повідомив Приймачок.

"З приводу суті службового недбальства, вони полягають у тому, що ці порушення були допущені як на стадії підготовки до польотів, оскільки були допущені на борт літака особи, які взагалі там не мали бути, як на стадії здійснення польоту, коли політ дозволявся із порушенням як правил експлуатації літального апарату, так і правил здійснення польотів", — уточнив ще один представник ДБР на брифінгу.

Як сказав Приймачок, під час польоту керівництво польотами "хибно трактувало затверджений командувачем Повітряних сил тимчасовий курс льотної підготовки курсантів". В порушення правил одночасно навчалися курсанти, які мали різні навчальні програми.

"До польотів були допущені курсанти, зокрема це два курсанти-льотчики, які не мали практичного досвіду управління літаком з навантаженням... Крім того, командир екіпажу загиблий він теж був допущений до вказаного польоту з порушенням, оскільки він не мав навичок, вірніше, не відновлював навичок польотів вночі впродовж більш ніж 11 місяців", — повідомив Приймачок.

За його словами, підозри військовослужбовцям оголосили 18 грудня. Затриманих немає — до розгляду клопотань про запобіжні заходи у суді цього не передбачає законодавство, зазначили в ДБР.

Катастрофа Ан-26 на Харківщині: серед підозрюваних — командувач Повітряних сил

Керівництво польотів підозрюється у порушенні правил польотів або підготовки до них (ст. 416 Кримінального кодексу України), яка передбачає покарання до 15 років ув'язнення. Підозрюваному у службовій недбалості (ч. 3 ст. 425 ККУ) загрожує до семи років ув'язнення.

У справі ще тривають експертизи. Підозрюваних може побільшати.

"На сьогоднішній день нами тільки повідомлено про підозру особам, щодо яких зібрано достатньо кількість доказів, щоб констатувати, що в їхніх діях вбачаються ознаки складу кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 425 ККУ та ст. 416 ККУ", — зазначив представник Держбюро.

"Ми не вважаємо, що ми встановили виключно всіх осіб, причетних до катастрофи літака", — заявив він.

Під час експертиз слідчі отримали "беззаперечні докази, що порушення правил підготовки польотів, правил польотів, правил експлуатації летальних апаратів мали системний характер".

"Ступінь вини і відповідальності кожної військовослужбової особи, яка мала відношення до організації і здійснення польоту та експлуатації літака Ан-26Ш, буде надана в ході подальшого досудового розслідування. І за результатами цього будуть встановлені міра і ступінь відповідальності інших військовослужбовців", — сказали в ДБР.

В ДБР також зазначили, що висновки експерти об'ємні, "порушень дуже багато".

"В подальшому ми будемо звертатися із відповідними клопотаннями до слідчих суддів для обрання підозрюваним запобіжних заходів", — зазначили в ДБР.

Безпосередньою причиною катастрофи встановлена "сукупність помилкових рішень командира за відсутності контролю з боку керівництва управління польотами".

"Не було правильно визначено посадкову конфігурацію механізації крила при заході на посадку, були певні помилки в техніці пілотування, не правильно було обрано темп на швидкості польоту", — повідомив Приймачок.

За його словами, в літаку виявили поламку, але він пройшов точку, "за якої, можливо, можна було здійснити безпечну посадку".

"В подальшому у звязку з неправильним регулюванням потужності двигунів літак фактично перейшов в режим звалювання і в подальшому — у некероване падіння. І вивести його з цього стану командир екіпажу не міг через дуже низьку, малу висоту", — повідомив начальник відділу ДБР.

Що відомо

  • В авіакатастрофі військового Ан-26 25 вересня загинули 26 людей: 19 курсантів та 7 офіцерів, члени екіпажу. Вижив курсант В'ячеслав Золочевський.
  • 29 вересня у Харкові прощалися з курсантом з Львівщини Віталієм Вільховим, який помер у лікарні. 6 жовтня на площі Свободи у Харкові попрощалися з 25 загиблими.
  • У жовтні Міноборони нарахувало 28 млн грн родичам курсантів, загиблих в авіатрощі. Питання виплат рідним членів екіпажу пообіцяли вирішити пізніше. 28 жовтня уряд назвав причини катастрофи літака Ан-26 на Харківщині: як відреагували родичі.
  • За фактом катастрофи відкрили кримінальне провадження за фактом порушення правил польотів та підготовки до них, що спричинило катастрофу та тяжкі наслідки (ст. 416 КК України).
  • 4 грудня в Офісі Генпрокурора повідомили, що розслідування авіакатастрофи на Харківщині перебуває на завершальній стадії.
  • У грудні у відповідь на запит Суспільного в Міноборони повідомили, що ухвалили рішення про виплату одноразової грошової допомоги родинам п'ятьох членів екіпажу. Питання компенсацій за двох членів екіпажу поки не вирішили.
На початок