Чому НАБУ має закрити усі попередні справи про брехню в е-деклараціях. Пояснює адвокатка

Чому НАБУ має закрити усі попередні справи про брехню в е-деклараціях. Пояснює адвокатка

Ексклюзивно
Чому НАБУ має закрити усі попередні справи про брехню в е-деклараціях. Пояснює адвокатка
. Фото: Суспільне

Національне антикорупційне бюро має закрити усі кримінальні провадження, які були відкрити за декриміналізованою Конституційним судом статтею про покарання за незаконне декларування, а особи, яких раніше притягали до відповідальності, підлягають реабілітації.

Адвокатка та членкиня Ради ГО "Громадський люстраційний комітет" Анна Калинчук в ефірі Українського радіо пояснила, що оскільки Конституційний суд декриміналізував статтю Кримінального кодексу 366-1, усі кримінальні провадження, які були відкриті НАБУ саме за цією статтею, підлягають закриттю.

"І притягнути до відповідальності осіб за цією статтею на сьогодні неможливо. Разом з тим, коли закон набуде чинності, з’являться дві нові статті кримінального кодексу 366-2 і 366-3. І з цього моменту у випадку, коли уповноважений орган виявить будь-яке правопорушення, він матиме можливість притягати до відповідальності. Тому автоматичного переведення колишніх справ у теперішні справи не відбудеться. Ці справи підлягають закриттю, а особи, яких притягали до відповідальності підлягають реабілітації", — зазначила вона.

З чого почалося

27 жовтня Конституційний суд визнав статтю "Декларування недостовірної інформації" 366-1 Кримінального кодексу такою, що не відповідає Основному закону. На виконання цього рішення НАЗК закрило реєстр електронних декларацій.Таке обурило міжнародних партнерів та громадськість. Після цього президент Володимир Зеленський подав законопроєкт, яким запропонував звільнити суддів КС у повному складі, що за законом, не можливо, а у Верховній раді зареєстрували законопроєкт про відновлення дії окремих положень закону "Про запобігання корупції" та ККУ.

4 грудня Верховна рада повернула кримінальну відповідальність за недостовірне декларування, утім з новими правками.

Яке покарання чекатиме на чиновників за брехню в деклараціях

Анна Калинчук зазначила, що через 15 днів новий закон має підписати президент, який може його заветувати. Адвокатка розповіла, що відповідно до нової редакції законопроєкту, чиновники матимуть "більше поле для уникнення саме кримінальної відповідальності".

"Стосовно адміністративних правопорушень збільшив крок, який вважається ще адміністративною відповідальністю, а не кримінальною. Тобто якщо державний чиновник або особа, яка уповноважена подавати декларацію, не подала відомості про суму до мільйона гривень, то це ще адміністративна відповідальність. У попередній редакції цієї статті цей крок був менший практично вдвічі", - зазначила вона.

Вона додала, що парламент також прибрав можливість судом застосування санкцій у вигляді позбавлення волі, яке передбачає ізоляцію правопорушника від суспільства. У разі підписання законопроєкту, найвищою мірою покарання, окрім штрафу, буде обмеження волі.

"Обмеження волі відрізняється від позбавлення волі тим, що особа не цілком ізолюється від суспільства і не перебуває у так званих виправних колоніях, натомість її можуть помістити у виправні центри. Обмеження волі – це більш м’який вид покарання, оскільки за нашим кримінальним законом позбавлення волі є найбільшою мірою покарання, яку людина може отримати за вчинення будь-якого правопорушення. Якщо президент підпише закон, то за брехню чи неподання декларації чиновнику не загрожує позбавлення волі", — додала вона.

Що відомо

  • Голова Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Олександр Новіков надіслав офіційний лист до президента Володимира Зеленського з проханням накласти вето на законопроєкт 4460-д, який 4 грудня прийняли у Верховній раді.
  • У листі зазначено, що цей законопроєкт не передбачає позбавлення волі для осіб, які умисно не подають е-декларацію або умисно не зазначають у ній неправдиві дані. На його думку, таким чином Верховна рада визнає це не злочинами, а кримінальними проступками.
На початок