Зеленський пропонує припинити повноваження суддів Конституційного суду

Зеленський пропонує припинити повноваження суддів Конституційного суду

Зеленський пропонує припинити повноваження суддів Конституційного суду
. ОПУ

Президент України Володимир Зеленський подав до Верховної Ради законопроєкт, яким пропонує припинити повноваження суддів Конституційного суду у повному складі через рішення щодо е-декларацій.

Пропозиції президента

Проєкт закону "Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства", поданий президентом України Володимиром Зеленським зареєстрований в електронній системі Ради. Він пропонує визнати рішення КСУ від 27 жовтня 2020 року "нікчемним" (таким, що не створює правових наслідків – ред.) та залишити закон України "Про запобігання корупції" та Кримінальний кодекс України чинними у редакції, яка діяла до прийняття рішення Конституційного суду.

Крім того, президент пропонує припинити повноваження складу Конституційного суду України, який діяв на момент прийняття рішення у справі е-декларацій, та доручити суб'єктам призначення суддів Конституційного суду України невідкладно розпочати процедуру відбору нового складу Конституційного суду.

Відповідно до чинного законодавства України, ні у Верховної Ради, ні у президента немає повноважень звільняти суддів Конституційного суду. Припинення повноважень судді Конституційного суду України можливе виключно в разі:

 • втрати суддею громадянства України,
 • смерті судді
 • набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього за вчинення ним злочину
 • закінчення терміну повноважень
 • досягнення суддею віку 70 років

У разі виконання однієї з цих умов, наказ про звільнення судді видає голова Конституційного суду.

Крім того, змінити склад Конституційного суду можливо в разі згоди самих суддів. В такому разі для ухвали рішення потрібні голоси двох третин чинного складу Конституційного суду.

Що сталося

29 жовтня за підсумками термінового засідання РНБО президент України Володимир Зеленський підписав указ про відновлення довіри до конституційного судочинства. Президент зобов'язав уряд забезпечити безпосередній доступ Національного агентства з питань запобігання корупції до роботи.

Уряд скликав позачергове засідання, на якому було прийнято постанову про відновлення роботи Єдиного реєстру електронних декларацій, який було закрито 28 жовтня через рішення Конституційного суду. Станом на 30 жовтня Єдиний реєстр відновив роботу в повному обсязі.

Державне бюро розслідувань викликало на допит голову Конституційного суду Олександра Тупицького. У бюро повідомили, що будуть перевіряти голову КСУ на участь у злочинній організації та її можливих незаконних схемах.

Що відомо

 • 27 жовтня Конституційний суд визнав статтю "Декларування недостовірної інформації" 366-1 Кримінального кодексу такою, що не відповідає Основному закону.
 • Зокрема, ця стаття ККУ передбачає відповідальність у вигляді штрафу чи позбавлення волі за подання суб’єктом декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
 • Після цього Національне агентство з питань запобігання корупції на виконання рішення Конституційного Суду закрило доступ до Реєстру декларацій.
 • Конституційний Суд позбавив НАЗК доступу до державних реєстрів. Таким чином, КСУ заблокував призначення керівних кадрів органів влади, у тому числі переможців місцевих виборів.
 • Судді Конституційного суду України заявили про тиск на себе з боку Національного агентства з питань запобігання корупції, Національного антикорупційного бюро та окремих політиків.
 • Водночас голова агентства Олександр Новіков не вважає тиском перевірки декларацій суддів КСУ та виклики їх до НАЗК.
 • Заступник голови Конституційного суду Сергій Головатий вважає "юридично необґрунтованим" рішення щодо декриміналізації відповідальності за недостовірні відомості у декларації.

На початок