“Секс, Інста і ЗНО”: назад до школи. Огляд серіалу з коментарями шоуранерки Ірини Никончук

“Секс, Інста і ЗНО”: назад до школи. Огляд серіалу з коментарями шоуранерки Ірини Никончук

“Секс, Інста і ЗНО”: назад до школи. Огляд серіалу з коментарями шоуранерки Ірини Никончук

Серіали про школу відрізняються один від одного рівнем відвертості та реалістичністю зображення. Зі зрозумілих причин "Сексуальна освіта" та "Ейфорія" здобули таку популярність, бо можуть дозволити показати глядачам відверті сцени. Вони виходять на стрімінговому сервісі Netflx та кабельному каналі HBO, які мають мільйони підписників у світі. Телеканал “1+1” не відстає від трендів, і запустив українську діджитал-платформу, яка теж розробляє власні серіали.

Ставку на успіх телеканал робить на один з перших проєктів "Секс, Інста і ЗНО", який зрежисував Антоніо Лукіч. Сценарій до 12 епізодів написали Євгенія Бабенко та Павло Остріков. Для українського ринку поняття шоуранера нове, але вже приносить впізнаваність. Наприклад, для "Спіймати Кайдашів" це була Наталія Ворожбит, яка, крім написання сценарію, переконливо представила свій задум продюсерам каналу СТБ. Для "Секс, Інста і ЗНО" шоуранером стала Ірина Никончук. Вона ж обіймає посаду керівника 1+1 Digital Studios.

“Секс, Інста і ЗНО”: назад до школи. Огляд серіалу з коментарями шоуранерки Ірини Никончук

Режисер "Секс, Інста і ЗНО" та "Мої думки тихі" Антоніо Лукіч.

Промоція матеріалу відбувалася вже на етапі зйомок. Музичний супервайзер Сергій Вовк обрав саундтреком серіалу новий трек "Вагоновожатых". Антоніо Лукіч публікував фотографії зі знімального майданчика у масках, адже виробництво тривало під час пандемії. 25 листопада відбувся реліз на платформі 1+1, де серіал можна переглянути за 79 гривень. Перші три серії зараз є у вільному доступі на каналі Youtube.

Перша серія "Секс, Інсти і ЗНО" відбувається в актовій залі, де вибори президента школи стають нульовим меридіаном конфлікту. Заздрісна одинадцятикласниця Єва зливає відверті фотографії Саші. Підірвавши репутацію та популярність протагоністки, президентом школи стає третя кандидатка Ханна. Ініціативи нової керівниці у школі не працюють. Відсортоване сміття все одно скидають в один сміттєвий бак, а на благодійних аукціонах хочуть вкрасти гроші.

“Секс, Інста і ЗНО”: назад до школи. Огляд серіалу з коментарями шоуранерки Ірини Никончук

Кадр з серіалу "Секс, Інста і ЗНО".

У цьому хаосі Богдан шукає Климу дівчину для того, щоб друг позбувся цноти. Є мажор Даня, якого батьки змушують переїхати в Данію. Є спортсмен Андрій, у якого тато працює тренером і користується цією перевагою для сина. Є смішний та трохи сором’язливий Вова, який починає кар’єру стендапера з того, що не виходить на сцену. Власне, на будь-який архетип у серіалі знайдеться відображення.

Кожен у проєкті "Секс, інста і ЗНО" спробував втілити власні вподобання, тому результат вийшов схожим на все і одразу. У проєкті можна помітити візуальні посилання на "Малголланд Драйв" Девіда Лінча, коли головних героїв на тлі червоної завіси заливають неоновим світлом. Антоніо Лукіч цитує власні ж "Мої думки тихі" в епізоді зі звуком будильнику Андрія.

“Секс, Інста і ЗНО”: назад до школи. Огляд серіалу з коментарями шоуранерки Ірини Никончук

Кадр з серіалу "Секс, Інста і ЗНО".

Серія із приниженням протагоністки – це мало не покадрова перезйомка "Керрі" Браяна Де Пальми. А коли Саша та Даня їдуть на задньому сидінні вінницького трамваю, без зусиль зчитується фінальний кадр "Випускника" Майка Ніколлса. Оскільки дія відбувається у Вінниці, є кілька знайомих локацій міста фонтанів. Але здебільшого серіал знімали в Києві.

Формат у 25 хвилин намагається одночасно всістися на двох стільцях комедії та драми. У США піджанр драмеді отримали культові серіали "Клініка", "Помаранчевий – хіт сезону" та "Фарго". Для українського молодіжного серіалу це нова можливість відкрити реалії життя в областному центрі через парадокси шкільної освіти.

“Секс, Інста і ЗНО”: назад до школи. Огляд серіалу з коментарями шоуранерки Ірини Никончук

Кадр з серіалу "Секс, Інста і ЗНО".

Ірина Никончук, шоуранерка "Секс, Інста і ЗНО"

Про вибір сценаристів

Я – шоуранерка проєкту, тобто спеціалістка, яка веде проєкт від ідеї до запуску на платформу. Працюю на всіх етапах виробництва контенту: від девелопменту до постпродакшену. На етапі написання сценарію моя функція − це обрати авторів, правильно брифувати їх і проводити скрипт-докторинг (аналіз текстів сценаріїв – ред.).

Шоуранер вносить корективи в характеристики персонажів, арки персонажів, далі в синопсиси, поепізодники, діалоги і фінально затверджує сценарій. Я добре знаю, що будь-яка ідея залежить від виконання. Хто стоїть за нею і хто буде її втілювати – це головний момент. Тому я дуже серйозно і довго відбирала ключових учасників творчої команди проєкту.

Для пошуку авторів сценарію відбувався закритий конкурс, за результатами якого Євгенія Бабенко найкраще впоралась із завданням і надіслала після брифу чудовий пілот. Тому, власне, і стала головним автором сценарію "Секс, Інста і ЗНО". З Павлом Остріковим, співавтором сценарію, я дуже давно хотіла попрацювати і знала, що в них з Женею складеться продуктивний сценарний дует.

“Секс, Інста і ЗНО”: назад до школи. Огляд серіалу з коментарями шоуранерки Ірини Никончук

Шоуранерка серіалу "Секс, Інста і ЗНО" Ірина Никончук.

Про створення ідеї серіалу

Після завершення проєкту "Школа" на діджитальних платформах “1+1 media” залишилась ЦА (цільова аудиторія) − підлітки, і завданням було розробити продукт саме для них.

Мій метод полягає в тому, що я спочатку вивчаю цільову аудиторію майбутнього продукту: її болі, прагнення, інтереси, страхи і проблеми, проводячи фокус-групи і глибинні інтерв’ю. Далі починаю працювати над розробкою формату і центрального сюжету. Власне, так і з’явились базові тематики серіалу, які закладено в саму назву проєкту.

Жанр серіалу − драмеді − визначився через оцінку контентних поличок великих стрімінгових платформ для цієї цільової аудиторії. І я бачила, що драмеді зараз є праймовим жанром в серіальному контенті для нашої ЦА. А в основу центрального сюжету лягла історія, яку колись мені розповів мій студент з медіашколи (Вища школа Media & Production – ред.).

Всі мої друзі і колеги знають, що я колекціоную історії і записую їх, аби потім використовувати в сценаріях, тому завжди розповідають мені щось цікаве, що трапилося з ними чи їхніми знайомими. Ну і, власне, ця історія була колись записана в блокнот, про досить популярну жінку, яка мала дві сторінки в інстаграм, на одній з яких − прихованій − вона проявляла себе в іншому, провокативному амплуа. І я подумала: а що якщо така ж друга сторінка буде в найпопулярнішої дівчини в школі, і в один день всі б дізнались про її таємний інстаграм, й вона з популярної перетвориться на аутсайдера.

“Секс, Інста і ЗНО”: назад до школи. Огляд серіалу з коментарями шоуранерки Ірини Никончук

Кадр з серіалу "Секс, Інста і ЗНО".

До цього всього, в неї є психологічна травма, а ще на неї тисне ЗНО, батьки і вчителі. І все це в прекрасному, але водночас дуже складному періоді дорослішання. Так і з’явилось те, що в HBO шоуранери називають distinct point − нетривіальний момент (подія), який призводить персонажів в рух. З цього почалась історія Саші Моцак.

Щоб вмовити керівництво виробляти контент виключно для платформи, потрібно було запропонувати бізнес-модель для такого контенту, що команда 1+1 Digital під керівництвом Анни Ткаченко зробила успішно. Звісно, мене життя навчило, що міра цінності будь-якої мрії чи бажання, (чим був для мене такий проєкт), прямо пропорційна ризику, який передбачає її досягнення. І я дуже вдячна нашій компанії, що мені дали можливість створити перший такий продукт в медіагрупі, та й в Україні в цілому, і прийняли цей ризик. Це дало нам можливість чесно розказати історію без обмежень, які є на традиційному ТБ.

З приводу ненормативної лексики, то для мене мова − це карта свідомості. Невже хтось може подумати, що в свідомості сучасних українських підлітків немає поганих слів? Тому було б нечесно її штучно очищувати, тим паче що платформа не має таких обмежень.

Про референси та посилання

Я передивилась всі підліткові серіали за останні 15-20 років. Ключовими референсами стали "Skins" виробництва Company Pictures, звісно "Ейфорія" HBO і "Sex Education" Netflix, a також "Усі безсонні ночі" Міхала Марчака, "Субмарина" Річарда Айоаде. І ще мені завжди імпонували юні персонажі Веса Андерсона.

Про рекламну інтеграцію у серіалі

Дійсно, під час серій на екрані з'являються повідомлення інформаційного та рекламного характеру: це викликане особливостями формату самого продукту та певним експериментом, на який пішла творча група. Рекламні інтеграції наших партнерів насправді є однією з причин того, що ціна доступу до всього серіалу є еквівалентною ціні двох чашок кави. Але хотіла б зазначити, що на одну серію у нас розміщено лише один рекламний прояв, все решта – це активні картки з гіперлінками.

“Секс, Інста і ЗНО”: назад до школи. Огляд серіалу з коментарями шоуранерки Ірини Никончук

Кадр з серіалу "Секс, Інста і ЗНО".

Для нашої команди першопочатковими цілями використання активних карток були популяризація молодих українських музикантів, треки яких звучать протягом всіх 12 серій, і бажання бути максимально корисними та помічними нашій аудиторії, пропонуючи їм безкоштовні психологічні консультації від "Teenergizer".

Наприклад, для того, щоб зекономити час глядачеві на пошук музики, яка звучить у певній сцені і сподобалася йому, на екрані з'являється активна картка із гіперлінком на відповідний трек. Або ж у психологічно непростих сценах з'являється відповідна картка партнерів проєкту − "Teenergizer", організації, яка надає безкоштовну кваліфіковану психологічну допомогу. Чому під час перегляду це сприймається глядачем як реклама − для нас поки питання, яке ми налаштовані вивчити.

Про другий сезон

Ідеї на другий сезон вже є. Поки все тримаємо в таємниці.

Читайте також

Пояснюємо, чому ви маєте піти на фільм Антоніо Лукіча "Мої думки тихі"

Навіщо читати рецензії, якщо й без того зрозуміло, що фільм поганий

41 серіал для залипання на зимових канікулах

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше