Голова Служби безпеки Іван Баканов заявив, що СБУ розглядає дві пріоритетні версії причин, які призвели до авіакатастрофи літака Міжнародних авіаліній України (МАУ) в Ірані.
Під час засідання спеціальної робочої групи спецслужби 10 січня очільник СБУ назвав першою версію потрапляння ракети, другою – теракт.
"Дійсно, версія про потрапляння ракети зенітно-ракетного комплексу "ТОР" привертає сьогодні найбільшу увагу суспільства. Однак достатньо відкрити інструкцію з експлуатації ЗРК, аби виникло ряд запитань, котрі потребують додаткових відповідей. Зокрема, мова йде про дальність польоту ракети, нюанси щодо керування комплексом тощо. Усі питання зараз опрацьовуються", - заявив Баканов.
Що стосується версії теракту, то цю інформацію СБУ також ретельно вивчає та аналізує.
"Можу завірити, що ми обов'язково повідомимо суспільству всю об’єктивну, перевірену інформацію", - запевнив Баканов.
Він нагадав, що була сформована окрема слідча група СБУ, яка зараз ефективно працює в Ірані.
Окремо голова спецслужби закликав громадян обережніше ставитися до поширення неперевірених даних щодо трагедії, ґрунтуватися на фактах, а не на фейках.
Як відомо:
- 8 січня літак Boeing 737, який належить Міжнародним авіалініям України, розбився незабаром після зльоту з Тегерана. Він летів до Києва. За офіційною інформацією, на борту перебували 167 пасажирів та 9 членів екіпажу, всі загинули.
- Низка американських ЗМІ з посиланням на джерела серед чиновників повідомили, що український Boeing-737 міг бути збитий ППО Ірану.
- Прем'єр Канади Джастін Трюдо та президент США Дональд Трамп також заявили, що дані вказують на те, що Boeing-737 був збитий ракетою.
- Прем'єр Великої Британії Борис Джонсон повідомив про наявність інформації, яка дозволяє припустити, що літак МАУ в Тегерані був збитий ракетою.
- Пізніше у The New York Times повідомили, що вони перевірили ролик, на якому літак нібито збиває ракета, і він — справжній.
- За даними групи розслідувачів Bellingcat відео з ймовірним попаданням ракети в український літак було знято в житловому районі населеного пункту Паранд.
- Президент Володимир Зеленський заявив, що версія про збиття українського літака іранською ракетою не підтверджена.
- 10 січня стало відомо, що іранці бульдозерами зачистили місце катастрофи українського літака.
- Згодом міністр закордонних справ Вадим Пристайко заявив, що представники України, які перебувають в Ірані для розслідування катастрофи літака МАУ, отримали доступ до "чорних скриньок” і розмов диспетчерів з пілотами. Він також вказав, що українські фахівці не підтверджують інформацію щодо роботи бульдозерів на місці падіння літака.