Чи можливо заблокувати Telegram в Україні — пояснюють експерти

Чи можливо заблокувати Telegram в Україні — пояснюють експерти

Засновник і генеральний директор Telegram Павло Дуров
Засновник і генеральний директор Telegram Павло Дуров виступає з основною промовою під час Всесвітнього мобільного конгресу в Барселоні, 2016 рік. REUTERS/Albert Gea

Після затримання Павла Дурова в Парижі, в Україні знову почали говорити про державне регулювання роботи його месенджера — Telegram. Підозри, які висунули Дурову, в більшості стосуються ймовірного розповсюдження через месенджер забороненого в ЄС контенту. Але українські спецслужби неодноразово повідомляли, що Telegram, окрім всього, ще й контролюється Росією, попри заперечення цього офісом Telegram. Чи можливо технічно заблокувати месенджер — розповідає Суспільне.

Що сталось з Telegram

Павла Дурова підозрюють, зокрема, в співучасті в наркоторгівлі, педофілії та шахрайстві. Йдеться про те, що у месенджері Telegram, за словами французьких правоохоронних органів, недостатньо модерується контент, чим і користуються злочинці.

У серпні минулого року в ЄС почав діяти закон про цифрові послуги. Серед його правил є такі: месенджері чи соцмережі, що мають понад 45 млн користувачів у межах ЄС, зобов'язані протидіяти поширенню забороненого контенту, та співпрацювати з контролюючими організаціями. Так, для прикладу у TikTok користувачам дали можливість позначати відео, які містять мову ворожнечі, заборонений контент або шахрайство. А Google зробив більше способів для користувачів зв’язатися з компанією та більше "видимості" щодо рішень модерації контенту.

Формально, Telegram не підпадає під дію цього закону, пояснює медіаюрист Ігор Розкладай, і не порушує законодавство ЄС, бо офіційно в Європі має тільки 41 млн користувачів. Але за даними видання Bloomberg, ця цифра може виявитися більшою, це і перевірятиме Європейська комісія.

Чому в Україні заговорили про блокування Telegram

До затримання власника месенджера українська влада вже заявляла про небезпечність Telegram. В інтервʼю Суспільному начальник Головного управління радіоелектронної та кіберборотьби Генштабу Іван Павленко припускав, що цей месенджер може контролюватися російськими спецслужбами. Схожі заяви із Павленком робив і очільник ГУР Кирило Буданов.

На думку Ігора Розкладая, це зокрема повʼязано із можливим розташуванням частини серверів Telegram у Росії. Проте офіційно Телеграм звітує що його обладнання розташоване у Дубаї, Берліні, Лондоні й Сінгапурі.

Після затримання Дурова, його підтримали Ілон Маск та Такер Карлсон — американський журналіст, що брав інтервʼю у Путіна. Колишній президент Росії Дмитро Мєдвєдєв написав, що Дуров "для всіх ворогів РФ у першу чергу — росіянин, і тому непередбачуваний і небезпечний".

Блокування соцмереж

Ще 25 березня депутати зареєстрували законопроєкт, де заборона на користування Telegram стосується держслужбовців на робочих пристроях. Такий метод використовується у багатьох країнах. Для прикладу у США заборонено використовувати TikTok на девайсах в державних компаніях.

Раніше Україна вже блокувала доступ до соцмереж. У 2017 році РНБО наклало санкції на російські "ВКонтактє", "Однокласники" і "Mail.ru", а українським провайдерам заборонили надавати доступ до цих сайтів. Проте у рішенні РНБО не прописали механізм блокування, через що провайдери зіткнулися з технічними труднощами.

Михайло Кольцов, зовнішній консультант Світового банку у сфері аналізу даних та кібербезпеки, розповів Суспільному, що тоді провайдери пішли найпростішим шляхом — блокуванням цих сайтів для користувачів з України. Проте таку заборону можна обійти, наприклад, за допомогою сервісу VPN, який підміняє ваше місцеперебування з України на іншу країну, говорить Кольцов.

Чи можливо заблокувати Telegram

Чи можна методом, яким заблокували "ВКонтактє" і "Однокласники", обмежити й Telegram? І так, і ні. "ВКонтактє" та "Однокласники" — це вебсайти. Тобто мають сталу адресу, яку можна внести у програму, що закриє до них доступ. У Telegram теж є свій сайт, але основна аудиторія мессенджера користується додатками. В них сталої адреси немає і це фактично унеможливлює блокування — Telegram використовує ІР-адреси, які можуть змінюватись, тож провайдери мають постійно це відстежувати, а це майже нереально, говорить Кольцов.

Експерт згадує, як у 2018 році Telegram намагалися заблокувати у РФ. Тоді інженери месенджера, щоб обійти обмеження, присвоювали Telegram IP-адреси російських державних сайтів. "Відповідно, "Роскомнадзор" блокував і їх теж", — каже Кольцов.

Окрім цього, для ефективного блокування в такий спосіб має зʼявитися орган, який буде відстежувати виконання провайдерами заборони, говорить експерт з кібербезпеки Костянтин Корсун. Але навіть з ним питання ефективного контролю лишиться.

"Навіть у російського "Роскомнадзору" з усіма технічними можливостями, потугами та чорними скриньками ФСБ до кожного інтернет-провайдера не вдалося цього досягти (заблокувати Telegram — ред.) В Україні й близько немає таких можливостей контролю", — каже Корсун.

На початок