У Європі почали діяти нові правила для цифрових платформ — ось як вони працюють

У Європі почали діяти нові правила для цифрових платформ — ось як вони працюють

У Європі почали діяти нові правила для цифрових платформ — ось як вони працюють
Фото: Unsplash

У Європі почали діяти нові правила щодо цифрових послуг — цей закон (The Digital Service Act, DSA) спрямований на забезпечення безпеки користувачів в інтернеті, протидію дезінформації та нелегальному контенту в мережі. Про це 25 серпня повідомило агентство АР.

DSA зупинятиме поширення шкідливого контенту, який є незаконним або порушує умови надання послуг платформи, наприклад пропаганду геноциду чи анорексії. Закон також покликаний захистити фундаментальні права європейців, як-от недоторканність приватного життя та свободу слова.

Деякі онлайн-платформи, що можуть зіткнутися з мільярдними штрафами, якщо не виконають вимоги, вже внесли зміни.

На які платформи це вплине

Поки що таких платформ 19. Це вісім найбільших соціальних мереж:

  • Facebook;
  • TikTok;
  • X (раніше відомий як Twitter);
  • YouTube;
  • Instagram;
  • LinkedIn;
  • Pinterest;
  • Snapchat.

Також п'ять онлайн-маркетплейсів: Amazon, Booking.com, китайська Alibaba, AliExpress та німецька Zalando.

Під дію закону підпадають магазини мобільних додатків Google Play і Apple App Store, пошукові системи Google Search і Microsoft Bing, а також Google Maps і Вікіпедія.

Цей список не є остаточним, і цілком можливо, що згодом до нього додадуть інші платформи.

Будь-який бізнес, що надає цифрові послуги європейцям, врешті-решт повинен буде дотримуватися DSA. Однак вони матимуть менше зобов'язань, ніж найбільші платформи, і мають ще шість місяців до того, як вони повинні будуть відповідати вимогам.

Що зміниться

"DSA матиме значний вплив на досвід європейців, коли вони відкривають свої телефони або вмикають ноутбуки", — зазначив у своєму блозі Нік Клегг, президент компанії Meta з глобальних питань.

Наприклад, Meta дозволила користувачам Facebook та Instagram відключати рекомендації для контенту в Reels, Stories та Search. Європейці можуть переглядати контент лише від тих людей, на яких підписані, а також отримувати результати пошуку лише на основі введених слів, а не на основі їхньої попередньої діяльності та особистих інтересів.

Amazon відкрив новий канал для повідомлення про підозрілі товари.

У TikTok користувачі можуть позначати відео, які містять мову ворожнечі, заборонений контент або шахрайство. Скарги на такі відео розглядатиме додатково сформована команда експертів.

У Google заявили, що запропонують більше "видимості" щодо рішень модерації контенту та різних способів для користувачів зв’язатися з компанією.

DSA також забороняє націлювати рекламу на вразливі категорії людей, зокрема на дітей.

"Чиновники ЄС стурбовані, з одного боку, поведінкою користувачів, наприклад булінгом і поширенням незаконного контенту, але вони також стурбовані тим, як працюють платформи і як вони сприяють негативним наслідкам", — сказала Саллі Бротон Мікова, доцентка Університету Східної Англії.

А як в інших країнах

Видання впевнене, що зміни в Європі можуть мати глобальний вплив, бо компаніям буде важко обмежити зміни, пов'язані з DSA, тільки в частині світу.

Наприклад, "Вікіпедія" коригує деякі політики й змінює умови використання, щоб надати більше інформації про "проблемних користувачів і контент". Ці зміни не обмежаться Європою і "будуть впроваджені в усьому світі", заявив некомерційний Фонд "Вікімедіа", який є власником енциклопедії.

"Правила і процеси, які керують проєктом «Вікімедіа» по всьому світу, включно з будь-якими змінами у відповідь на DSA, є максимально універсальними", — йдеться в заяві.

Snapchat повідомив, що його новий процес звітності та оскарження для позначення незаконного контенту або акаунтів, які порушують його правила, буде впроваджений спочатку в ЄС, а потім по всьому світу в найближчі місяці.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок