Президент Чехії назвав "Північні потоки" законною ціллю для Києва

Президент Чехії назвав "Північні потоки" законною ціллю для Києва

Павел каже, що "Північний потік" — легітимна ціль України
Президент Чехії Петр Павел. AP

Президент Чехії Петро Павел заявив, що "Північні потоки" можуть бути стратегічними законними військовими цілями в опорі України проти російської агресії. Але він не має достовірної інформації, що за нападом справді стоїть Україна.

Про це Павел говорив у подкасті PoliTalk, який оприлюднило видання Novinky.

"Коли ведеться збройний конфлікт, він ведеться не тільки проти військових об'єктів, але й проти об'єктів стратегічного характеру. А трубопроводи є стратегічною ціллю. Якби атака була спрямована на те, щоб перекрити постачання газу і нафти в Європу і повернути гроші назад в Росію, тоді — і я кажу умовно — це була б легітимна мета", — сказав глава держави.

Але додав, що в нього нема викривальної чіткої інформації про те, що саме Україна стояла за атакою на магістралі.

На питання, чи може підозра українця та власне самої держави України в підривах "Північних потоків" зашкодити допомозі НАТО Києву, Павел сказав:

"Питання не в тому, подобається нам Україна чи ні, а в тому, чи хочемо ми жити у світі, де одна країна не може напасти на іншу тільки тому, що вона більша і сильніша. Або чи хочемо ми жити у світі, де діє правило більшої палиці".

Президент каже, що консенсусу в допомозі Україні в Альянсу ніколи не було, думки різнилися. І причетність України до підривів газопроводів теж, якщо буде доведена, може вплинути на готовність країн надавати допомогу Україні. Але немає іншого вибору, ніж їй допомагати.

Раніше The Wall Street Journal оприлюднило матеріал, де українські посадовці стверджують: операцію з підриву "Північних потоків" продумали в Україні у 2022-му. Нею керував тодішній головком ЗСУ Залужний, а згоду на проведення дав президент Зеленський. Та коли розвідка США дізналася й попросила Зеленського зупинити підготовку, Залужний вже не зміг зупинити диверсію. Сам генерал заперечує будь-яку причетність до вибухів.

14 серпня стало відомо, що у справі про підірвані нитки газопроводу "Північний потік" федеральний генеральний прокурор Німеччини Єнс Роммель видав ордер на арешт підозрюваного. Ним виявися українець Володимир З., який нібито останнім часом перебував у Польщі. Заступник речника уряду Вольфґанґ Бюхнер сказав, що відносини Німеччини та України не постраждають через справу "Північного потоку".

Що відомо про вибухи на "Північних потоках"

Наприкінці вересня 2022 року вимірювальні сейсмологічні станції у Швеції та Данії зафіксували потужні підводні вибухи на маршрутах газопроводів "Північний потік-1" та "Північний потік-2". У Німеччині припустили, що йдеться про диверсії, а у російського оператора заявили про "безпрецедентні" руйнування.

У листопаді Служба безпеки Швеції підтвердила диверсію на газопроводах "Північний потік" та "Північний потік — 2". Під час огляду місця інциденту в Балтійському морі задокументували значні пошкодження газопроводів внаслідок вибухів, а також вилучили сторонні предмети, і на них уже виявили залишки вибухових речовин.

Оператор газогонів Nord Stream AG заявив, що руйнування відбулися в один день одночасно на трьох нитках морських газопроводів "Північний потік-1" і "Північний потік-2". В компанії сказали, що пошкодження мають безпрецедентний характер і "терміни відновлення поки оцінити неможливо".

Європейський Союз і НАТО назвали великі вибухи в Балтійському морі "навмисним актом" саботажу, а Польща та Україна назвали Росію винуватцем.

За даними газети The Washington Post, український ексрозвідник Роман Червінський координував атаку України на газопровід "Північний потік". Сам він заперечував свою причетність.

В інтерв'ю Суспільному журналіст-розслідувач й засновник проєкту Bellingcat Христо Грозєв заявив, що не знає, чи причетний Червінський до цих підривів.

Видання New York Times на початку березня 2023 року написало, що нові дані розвідки, перевірені офіційними особами США, начебто свідчать про те, що "проукраїнська група" здійснила атаку на газопроводи. Тодішній міністр оборони України Олексій Резніков спростував причетність України до вибухів.

У березні 2023 року Володимир Зеленський на питання Суспільного заявляв, що Україна не причетна до підриву газопроводів. За його словами, таку інформацію можуть розповсюджувати, аби уповільнити допомогу Україні.

На початок