WSJ: підривом "Північних потоків" керував Залужний, а погодив операцію Зеленський. Ексголовком та ОП заперечують

WSJ: підривом "Північних потоків" керував Залужний, а погодив операцію Зеленський. Ексголовком та ОП заперечують

ЗМІ
Залужний і Зеленський у справі "Північного потоку"
Президент Володимир Зеленський і Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, Київ, 24 серпня 2023 року. Getty Images/Alexey Furman

The Wall Street Journal оприлюднило матеріал, де українські посадовці стверджують: операцію з підриву "Північних потоків" продумали в Україні у 2022-му. Нею керував тодішній головком ЗСУ Залужний, а згоду на проведення дав президент Зеленський. Та коли розвідка США дізналася й попросила Зеленського зупинити підготовку, Залужний вже не зміг зупинити диверсію. Сам генерал заперечує будь-яку причетність до вибухів, як і Офіс президента України.

Деталі операції описує The Wall Street Journal, посилаюсь на свої джерела.

Виникнення ідеї та спроба її скасування

За інформацією WSJ, план підриву "Північних потоків" зародився одного вечора в травні серед високопоставлених українських військових і бізнесменів, коли вони зібралися відзначити успіхи української армії.

Посадовці того вечора обговорювали, що газопроводи, які транспортували російський газ до Європи, забезпечували Кремль грошима на війну. Виникла ідея підірвати нитки газопроводів, пише The Wall Street Journal.

Президент України Володимир Зеленський нібито спочатку схвалив план — каже офіцер, що брав участь в операції, і ще три людини, ознайомлені з цією справою. Але пізніше нідерландська розвідка дізналася про плани й переказала їх американському Центральному розвідуправлінню. ЦРУ попросило Зеленського зупинити підготовку, той віддав відповідний наказ згорнути план підриву, додали у коментарі WSJ ці ж джерела.

Роль Залужного

Операцію з підривів очолював тодішній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. Коли Зеленський сказав йому зупинити підрив, той не зробив цього.

Залужний відповів, що диверсійна група залишилася без зв’язку, і її не можна відкликати, бо будь-який контакт з учасниками може скомпрометувати операцію.

Офіцер, який знав, про що говорили Залужний і Зеленський, прокоментував WSJ: "Сказали, що це схоже на торпеду — щойно ви стріляєте нею по ворогу, ви не можете відтягнути її назад, вона просто продовжує рухатися, поки не лусне".

Позиція Залужного, СБУ та Офісу президента

Валерій Залужний, який зараз служить послом України у Великій Британії, заявив у коментарі WSJ, що йому нічого не відомо про таку операцію, а будь-які припущення про протилежне є "простою провокацією". Він додав, що Збройні сили України не уповноважені проводити закордонні місії, і тому він не брав би в них участі.

Високопосадовець Служби безпеки України відповів виданню, що український уряд не причетний до підриву "Північних потоків", і додав, що Зеленський, зокрема, "не схвалював здійснення будь-яких подібних дій на території третіх країн і не віддавав відповідних наказів".

Радник президента України Михайло Подоляк у коментарі Reuters заперечив причетність України до вибухів на "Північних потоках" і сказав, що винна в цьому Росія. Україна не отримала жодної стратегічної чи тактичної переваги від підриву, зауважив також Подоляк і додав, що в Києва не було таких технічних і фінансових ресурсів, щоб реалізувати операцію

Інші деталі операції

Операція з підриву нібито коштувала близько 300 тисяч доларів. За даними The Wall Street Journal, одним з керівників операції нібито був розвідник Роман Червінський.

Організатори орендували невелику прогулянкову яхту Andromeda, де були 6 людей, серед яких професійні водолази. На борту була жінка — це мало б допомогти створити ілюзію, що на воді круїз із друзями.

WSJ поспілкувався з чотирма високопоставленими українськими чиновниками з питань оборони і безпеки, які, як стверджується, або самі брали участь в операції, або знали про неї. Всі вони заявили, що трубопроводи були законною ціллю в оборонній війні України проти Росії.

14 серпня стало відомо, що у справі про підірвані нитки газопроводу "Північний потік" федеральний генеральний прокурор Німеччини Єнс Роммель видав ордер на арешт підозрюваного. Ним виявися українець Володимир З., який нібито останнім часом перебував у Польщі. Заступник речника уряду Вольфґанґ Бюхнер сказав, що відносини Німеччини та України не постраждають через справу "Північного потоку".

Що відомо про вибухи на "Північних потоках"

Наприкінці вересня 2022 року вимірювальні сейсмологічні станції у Швеції та Данії зафіксували потужні підводні вибухи на маршрутах газопроводів "Північний потік-1" та "Північний потік-2". У Німеччині припустили, що йдеться про диверсії, а у російського оператора заявили про "безпрецедентні" руйнування.

Оператор газогонів Nord Stream AG заявив, що руйнування відбулися в один день одночасно на трьох нитках морських газопроводів "Північний потік-1" і "Північний потік-2". В компанії сказали, що пошкодження мають безпрецедентний характер і "терміни відновлення поки оцінити неможливо".

Європейський Союз і НАТО назвали великі вибухи в Балтійському морі "навмисним актом" саботажу, а Польща та Україна назвали Росію винуватцем.

За даними газети The Washington Post, український ексрозвідник Роман Червінський координував атаку України на газопровід "Північний потік". Сам він заперечував свою причетність.

В інтерв'ю Суспільному журналіст-розслідувач й засновник проєкту Bellingcat Христо Грозєв заявив, що не знає, чи причетний Червінський до цих підривів.

Видання New York Times на початку березня 2023 року написало, що нові дані розвідки, перевірені офіційними особами США, начебто свідчать про те, що "проукраїнська група" здійснила атаку на газопроводи. Тодішній міністр оборони України Олексій Резніков спростував причетність України до вибухів.

У березні 2023 року Володимир Зеленський на питання Суспільного заявляв, що Україна не причетна до підриву газопроводів. За його словами, таку інформацію можуть розповсюджувати, аби уповільнити допомогу Україні.

Новину доповнено о 12:43. Додано коментар ОП — Михайла Подоляка.

На початок