Підрив газопроводів "Північний потік": німецькі правоохоронці отримали ордер на арешт українця

Підрив газопроводів "Північний потік": німецькі правоохоронці отримали ордер на арешт українця

Доповнено

У справі про підірвані нитки газопроводу "Північний потік" федеральний генеральний прокурор Німеччини Єнс Роммель видав ордер на арешт підозрюваного. Ним виявися українець, якого наразі розшукують.

Це сталося після розслідувань видань ARD, Süddeutsche Zeitung і Die Zeit, ще у червні цього року, пише Tagesschau.

За версією слідства, йдеться про громадянина України Володимира З., який нібито останнім часом перебував у Польщі. Також підозрюють ще двох українців, серед яких є жінка, проте їх імена не розголошують. Вони, ймовірно, брали участь у підриві як водолази, які прикріплювали вибухівку до трубопроводів.

Як пише Reuters, у національній прокуратурі Польщі підтвердили, що такий ордер ними був отриманий. Там додали, що підозрюваного не заарештовули на території країни, оскільки він виїхав з Польщі в Україну на початку липня.

"Вільний перетин польсько-українського кордону згаданою особою був можливий через те, що німецька влада не включила його в базу даних розшуку, що означало, що польська прикордонна служба не знала і не мала підстав для затримання Володимира З.", — йдеться у повідомленні.

Що відомо про вибухи на "Північних потоках"

Наприкінці вересня 2022 року вимірювальні сейсмологічні станції у Швеції та Данії зафіксували потужні підводні вибухи на маршрутах газопроводів "Північний потік-1" та "Північний потік-2". У Німеччині припустили, що йдеться про диверсії, а у російського оператора заявили про "безпрецедентні" руйнування.

Оператор газогонів Nord Stream AG заявив, що руйнування відбулися в один день одночасно на трьох нитках морських газопроводів "Північний потік-1" і "Північний потік-2". В компанії сказали, що пошкодження мають безпрецедентний характер і "терміни відновлення поки оцінити неможливо".

Європейський Союз і НАТО назвали великі вибухи в Балтійському морі "навмисним актом" саботажу, а Польща та Україна назвали Росію винуватцем.

За даними газети The Washington Post український ексрозвідник Роман Червінський координував атаку України на газопровід "Північний потік". При цьому сам він заперечував свою причетність.

"Усі спекуляції щодо моєї причетності до атаки на "Північний потік" поширюються російською пропагандою без жодних підстав", — сказав у коментарі WP Червінський.

В інтерв'ю Суспільному журналіст-розслідувач й засновник проєкту Bellingcat Христо Грозєв заявив, що не знає, чи причетний Червінський до цих підривів.

"Щодо його участі у підриві нафтопроводів: він стверджує, що не причетний до цього. У мене немає причин йому не вірити. З іншого боку, ще в перші дні після вибухів, на нідерландському телебаченні мене запитали, хто стоїть за цим, і мій висновок був: єдина країна, яка може мати легітимну мету підриву цих нафтопроводів — Україна. Чи причетний Роман до цього? Я не маю інформації", — сказав Грозєв.

Видання New York Times на початку березня 2023 року написало, що нові дані розвідки, перевірені офіційними особами США, начебто свідчать про те, що "проукраїнська група" здійснила атаку на газопроводи. Тодішній міністр оборони України Олексій Резніков спростував причетність України до вибухів.

У березні 2023 року Володимир Зеленський на питання Суспільного заявляв, що Україна не причетна до підриву газопроводів. За його словами, таку інформацію можуть розповсюджувати, аби уповільнити допомогу Україні.

На початок