За кілька місяців до наступу ЗСУ на Курську область генерал російської армії Олександр Лапін розпустив раду, яка координувала дії військових та спецслужб у регіоні, що й так вважався вразливим. Через це на кордоні України з РФ утворилася прогалина в обороні, якою і скористалися українські Сили оборони.
Про це пише The Wall Street Journal посилаючись на неназваного представника спецслужб РФ.
За даними видання, ЗСУ зненацька застали росіян у під час наступу на Курську область. Зазначається, що Лапін не сам "відчинив ворота" для наступу на регіон — він зіткнувся з критичною нестачею людей на цьому напрямку. Проте, вказуєтьсяся, що його помилка є типовою для вищого керівництва, яке часто відірване від реалій на полі бою.
Видання пише, що невідомо, чи допомогла б розпущена генералом Лапіним міжвідомча рада, яка відповідала за безпеку в Курській області. Однак без такого "централізованого органу" зусилля Москви витіснити українську армію з території РФ досі є "хаотичними та неефективними".
Крім цього вказується, що Лапін знав про пересування українських підрозділів поблизу кордону з РФ, однак він не став посилювати оборонні лінії або встановлювати міни, як це було напередодні українського контрнаступу влітку 2023 року.
"Коли українські війська зайшли на територію між Україною і РФ, вони не зустріли жодного опору, а всередині Росії не було сил територіальної оборони, які б допомогли їх сповільнити. Першими їх зустріли строковики з 488 мотострілецького полку та 144 мотострілецької бригади, які не мали б воювати", — йдеться у статті.
WSJ також згадує, що такий провал Лапіна трапляється вже не вперше. Саме він очолював угруповання російських військ на Харківщині у вересні 2022 року, коли ЗСУ за трохи більше ніж тиждень звільнили майже всю область.
У листопаді 2022 року Лапіна зняли з посади командувача військ Центрального військового округу, коли ЗСУ відвоювали території на північному сході України. Потім, у січні 2023 року, Лапін очолив Головний штаб Сухопутних військ і відповідав за оборону російського прикордоння.
Бої у Курській області РФ
6 серпня у Росії заявили, що українські війська прорвали кордон, зайшли на територію Курської області та почали там своє просування. У Міноборони заявили про бої в регіоні і висування в Курську область резервів російських військ. У ЗСУ ситуацію не коментували.
Через добу на це відреагував очільник Кремля Володимир Путін — звинуватив Україну у "провокації". Увечері 8 серпня у Бєлгородській, Брянській та Курській областях оголосили режим контртерористичної операції. 12 серпня Путін скликав нараду щодо ситуації в прикордонних з Україною регіонах та наказав Міноборони РФ, аби російська армія "вибила супротивника" з Курської області.
8 серпні росЗМІ повідомили, що українські військові під час операції у Курській області Росії за добу прорвали дві лінії фортифікаційних споруд. Їх російська влада побудувала за 2,5 роки повномасштабної війни, витративши 15 мільярдів рублів.
Аналітики VoxCheck підтверджували правдивість відеороликів з українськими військовими із Суджі й інших міст Курської області, а також взяття полонених росіян та розбиття колони армії РФ у тій області.
На події у Курській області РФ відреагували у США та Європейському Союзі — зауважили, що Україна має право захищатися на свій розсуд. Німеччина не заперечує використання в Курській області переданої ФРН зброї. А Китай сказав, що уважно стежить за ситуацією, й закликав сторони до деескалації.
12 серпня Президент Володимир Зеленський і Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський вперше прямо підтвердили наступальну операцію ЗСУ в Курській області РФ. За словами Сирського, під контролем українських військ перебуває близько тисячі квадратних кілометрів території Росії.
15 серпня стало відомо, що Україна створила військову комендатуру в Курській області РФ, її очолив генерал-майор Едуард Москальов.