Україна створила військову комендатуру в Курській області РФ, її очолив генерал-майор Едуард Москальов.
Про це повідомив головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський на Ставці з президентом у четвер, 15 серпня.
"На території Курської області завершено пошук та знищення противника в населеному пункті Суджа та трьох інших населених пунктах. Для підтримання правопорядку і забезпечення першочергових потреб населення на підконтрольних територіях створено військову комендатуру призначено її керівника, призначений генерал-майор Москальов", — сказав Сирський.
Сирський також повідомив, що з початку поточної доби українські війська на окремих напрямках просунулися від 500 метрів до 1,5 кілометра, відбили атаки росіян і продовжують ведення наступальних дій.
Всього від початку операції, за словами Сирського, на території Курської області українські війська просунулися на тридцять п'ять кілометрів, взяли під контроль 1150 квадратних кілометрів території, 82 населених пункти. В цілому ситуація контрольована.
“Окремо головком доповів щодо операції в Курській області — є нове просування, є нове поповнення нашого обмінного фонду. Також генерал Сирський доповів про завершення звільнення міста Суджа від російських військових. І там зараз створюється українська військова комендатура. Звільнені також ще кілька населених пунктів. Загалом вже більше ніж 80”, — наголосив Зеленський за підсумками Ставки у своєму зверненні 15 серпня.
Створення військових комендатур передбачене міжнародним гуманітарним правом — юристка
Як пояснила Суспільному юристка Регіонального центру з прав людини Катерина Рашевська, створення військових комендатур абсолютно передбачено міжнародним гуманітарним правом.
“Для того, щоб зрозуміти, що означає створення військових комендатур і навіщо Україна це робить, давайте подивимося на ситуацію на місцях... Фактично, ще від початку входу українських Збройних Сил російські органи влади там просто накивали п'ятами. Це означає, що ця територія знаходиться без ефективного російського управління. І Україна як держава, яка має гарантувати безпеку місцевого населення, повинна не допустити, зокрема, вчинення ординарних кримінальних правопорушень навіть за російським законодавством”, — сказала юристка.
За її словами, саме для того, щоб гарантувати безпеку, гарантувати доступ до медичних послуг, до ліків, до продуктів харчування, гуманітарної допомоги, належно регулювати і гарантувати безпеку представників міжнародних незалежних неурядових організацій, урядових організацій, Україна і має створити відповідні органи влади на місцях.
Рашевська також наголосила, що військові комендатури не означають, що Україна має певні претензії на ці території.
“Що ми їх хочемо анексувати, що це якісь органи влади України і потім ці території будуть включені в нашу Конституцію. Це абсолютний абсурд, це просто ми травмовані досвідом окупації з боку Російської Федерації”, — сказала юристка.
Едуард Москальов — генерал-майор Збройних Сил України, колишній командувач оперативно-стратегічного угруповання військ “Одеса”]. У 2022 році — командувач угруповання Об'єднаних сил Збройних Сил України, командир оперативно-тактичного угруповання на сході; раніше — начальник штабу — перший заступник командувача військ оперативного командування “Схід” Сухопутних військ Збройних Сил України. З 15 серпня 2024 року очолює військову комендатуру на території Курської області.
Бої у Курській області РФ
6 серпня у Росії заявили, що українські війська прорвали кордон, зайшли на територію Курської області та почали там своє просування. У Міноборони заявили про бої в регіоні і висування в Курську область резервів російських військ. У ЗСУ ситуацію не коментували.
Через добу на це відреагував очільник Кремля Володимир Путін — звинуватив Україну у "провокації". Увечері 8 серпня у Бєлгородській, Брянській та Курській областях оголосили режим контртерористичної операції. 12 серпня Путін скликав нараду щодо ситуації в прикордонних з Україною регіонах та наказав Міноборони РФ, аби російська армія "вибила супротивника" з Курської області.
8 серпні росЗМІ повідомили, що українські військові під час операції у Курській області Росії за добу прорвали дві лінії фортифікаційних споруд. Їх російська влада побудувала за 2,5 роки повномасштабної війни, витративши 15 мільярдів рублів.
Аналітики VoxCheck підтверджували правдивість відеороликів з українськими військовими із Суджі й інших міст Курської області, а також взяття полонених росіян та розбиття колони армії РФ у тій області.
На події у Курській області РФ відреагували у США та Європейському Союзі — зауважили, що Україна має право захищатися на свій розсуд. Німеччина не заперечує використання в Курській області переданої ФРН зброї. А Китай сказав, що уважно стежить за ситуацією, й закликав сторони до деескалації.
12 серпня Президент Володимир Зеленський і Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський вперше прямо підтвердили наступальну операцію ЗСУ в Курській області РФ. За словами Сирського, під контролем українських військ перебуває близько тисячі квадратних кілометрів території Росії.