Морський експорт нафтопродуктів з РФ до Азії через мис Доброї Надії у липні 2024 року досяг рекордного рівня в 1,1 млн тонн.
Про це пише Reuters, посилаючись на дані London Stock Exchange GroupПровайдер даних та інфраструктури фінансових ринків (LSEG).
Експорт подвоївся в липні, якщо порівнювати з попереднім місяцем.
Здебільшого експортували нафту — 0,83 млн тонн, згідно з ринковими джерелами і даними судноплавства.
Також цим РФ вивозила вантажі мазуту, завантажені в російських балтійських портах Усть-Луга і Висоцьк, і дизельне паливо з низьким вмістом сірки з порту Приморськ.
Експорт нафтопродуктів призначався для Сінгапуру, Тайваню, Індії та Китаю, свідчать дані LSEG.
Reuters уточнює маршрут нафтового експорту. Від грудня трейдери перенаправляють російські вантажі нафтопродуктів в обхід Африки, щоб не плисти через Червоне море, адже там є ризик атак єменських хуситів. У 2024 році щонайменше три судна з російськими нафтопродуктами були атаковані єменськими хуситами. Відповідно, дедалі більше суден обходять Африку, щоб уникнути короткого шляху через Суецький канал, свідчать дані компанії LSEG.
У липні Bloomberg з посиланням на дані Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) писав, що доходи Росії від експорту нафти впали до мінімуму з лютого на тлі дещо менших обсягів поставок. Однак доходи країни від експорту нафти зросли порівняно попереднім роком.
А наприкінці минулого року Bloomberg стверджував, що щомісячний дохід Росії від експорту нафти був більший, ніж до її повномасштабного вторгнення в Україну.
Що відомо про напади хуситів у Червоному морі
Єменські хусити в середині листопада 2023 року оголосили про намір атакувати всі судна у Червоному морі, що прямують до Ізраїлю, незалежно від того, хто ними володіє.
Зокрема у Червоному морі у п'ятницю, 15 грудня, снаряд, випущений з контрольованої повстанцями-хуситами території Ємену, влучив у вантажне судно “Аль-Джасра”, яке йшло під прапором Ліберії. Корабель загорівся. За попередніми даними, внаслідок атаки ніхто не постраждав.
Раніше також стало відомо, що повстанці-хусити з контрольованої ними території Ємену ввечері 11 грудня ударили протикорабельною ракетою по норвезькому комерційному танкеру у Червоному морі. Удар спричинив пожежу і пошкодження, але обійшлося без жертв.
Бойовики хуситів неодноразово запускали безпілотники та ракети проти міжнародного комерційного судноплавства в Аденській затоці з середини листопада, заявивши, що вони діють на знак солідарності з палестинцями проти військових дій Ізраїлю в Газі.
Що відомо про нафтові санкції
5 грудня 2022 року набули чинності обмеження цін країн Європейського Союзу на російську нафту морського походження. 3 грудня Рада ЄС ухвалила рішення про встановлення граничної ціни на нафту, що експортується Росією, на рівні 60 доларів за барель.
На початку травня 2022 року Єврокомісія представила країнам-членам ЄС проєкт нового пакету санкцій проти Росії, в якому, серед іншого, передбачено нафтове ембарго для РФ. На тлі цього повідомлення на світових ринках зросли ціни на нафту.
На початку липня 2022 року країни "Групи семи" домовилися обвалити ціни на російську нафту. Створивши таким чином спеціальний механізм, завдяки якому російську нафту не купуватимуть за вищою ціною, ніж це буде прописано в спільному договорі. Механізм має запрацювати 5 грудня 2022 року.
6 жовтня 2022 року ЄС затвердив 8-й пакет антиросійських санкцій, який зокрема закладає основу для необхідної законодавчої бази для впровадження обмеження цін на нафту, передбаченого G7. Обмеження мали набути чинності після 5 грудня 2022 року для сирої нафти та 5 лютого 2023 року для продуктів перероблення нафти.
Слідом за ЄС країни G7 та Австралія запровадили обмеження ціни на нафту, що постачається морським транспортом з Росії, на рівні 60 доларів за барель.