Тимчасовий уряд Бангладеш очолить 84-річний Мухаммад Юнус, лауреат Нобелівської премії миру 2006 року. Раніше прем'єр-міністерка Бангладеш Шейх Хасіна пішла у відставку, а президент розпустив парламент.
Крім того, двоє офіцерів армії Бангладеш повідомили Reuters, що вони не стануть придушувати протести в країні та відкривати вогонь по мітингувальниках. Таке рішення ухвалили, коли командувач армії провів нараду зі своїми генералами. Шейх Хасіна не має підтримки в армії.
Юнуса призначив на посаду президент Бангладеш Мохаммад Шахабуддін. До того він провів зустрічі зі студентськими лідерами та начальниками трьох військових служб.
В коментарі CNN після відставки Хасіни Юнус сказав, що хоче, аби армія передала контроль над Бангладеш цивільному уряду.
Він розкритикував Хасіну: "Вона замучила нас, вона зробила цю країну непридатною для життя. Люди святкують на вулицях, і мільйони і мільйони людей по всьому Бангладеш [святкують] так, наче це день нашого визволення".
Що відомо про Мухаммеда Юнуса
Він народився в 1940 році в портовому місті на південному сході Бангладеш. Навчався в Університеті Дакки, потім отримав американську стипендію Фулбрайта і здобув в США ступінь доктора філософії. в економіці.
У 1972 році, через рік після того, як Бангладеш здобув незалежність від Пакистану, Юнус повернувся, щоб викладати в Чіттагонгському університеті. Але вже у 1974 році в Бангладеш почався голод, який загалом спричинив 1,5 млн смертей.
Юнус почав надавати невеликі позики з власних заощаджень найбіднішим мешканцям своєї громади. У 1983 році він заснував Grameen Bank, який став світовим лідером у боротьбі з бідністю за допомогою мікрокредитування. За це Юнусу й дали Нобелівську премію миру у 2006 році.
Юнус не раз критикував експрем'єрку Хасіну, а та казала, що він "висмоктує кров з бідних". У 2011 році контрольований урядом центральний банк Бангладеш усунув Юнуса з посади директора Grameen Bank — нібито тому, що чоловік уже пенсійного віку.
Проти нього відкривалися суди за наклеп, справу про безпеку харчових продуктів і звинувачення в податкових порушеннях, за розтрату, за порушення законодавства про працю. Юнус вважає ці справи політично мотивованими. Зараз поки невідомо, що буде в поступі цих справ, адже Хасіна пішла у відставку.
Що цьому передувало
5 серпня прем'єрка Шейх Хасіна, яка 15 років була при владі в Бангладеш, пішла у відставку та виїхала з країни. ЗМІ повідомляли, що вона вилетіла на військовому вертольоті зі своєю сестрою та через кордон попрямувала до східного індійського штату Західна Бенгалія.
Президент Мохаммад Шахабуддін 6 серпня після відставки Хасіни розпустив парламент, щоб сформувати тимчасовий уряд.
Напередодні під час антиурядових протестів у неділю, 4 серпня, у Бангладеш загинули майже 100 людей, сотні людей були поранені.
Чому спалахнули протести в Бангладеш
У Бангладеш із червня тривали мирні студентські протести проти квот на робочі місця в держструктурах. 5 червня Верховний суд Бангладеш ухвалив відновити квоту (скасовану 2018 року), за якою 30% місць у державному секторі буде зарезервована для родичів ветеранів війни за незалежність від Пакистану в 1971 році.
Мітингарі вважають це несправедливим. Вони вказують на дискримінаційність системи і вимагають набирати працівників на роботу за реальними заслугами. Це все відбувається на тлі безробіття в Бангладеш. Близько 18 млн молоді в країні шукають роботу.
Мітинг поширився з університету в Дацці на інші заклади та міста. Уряд запровадив комендантську годину, відключив Інтернет і обмежив телефонні послуги. Правоохоронці стали розганяти протести. На 20 липня було відомо про близько 100 загиблих під час демонстрацій. 4 серпня стало відомо про ще майже 100 загиблих. Відомо також про щонайменше 32 загиблі дитини.