Зеленський розповів, що отримала Україна від саміту НАТО-2024

Зеленський розповів, що отримала Україна від саміту НАТО-2024

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна повинна вистояти у війни, щоб росіянам не вдалося змусити світ змиритися з думкою, що агресивні війни — це нормально.

Про це глава України сказав під час спільної пресконференції з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом 11 липня.

"Саме тому ми повинні вистояти, саме тому ми повинні зберегти нашу єдність. І саме тому ми повинні зміцнюватися, щоб Росії не вдалося змусити світ змиритися з думкою, що агресивні війни є нормальним явищем", — наголосив Зеленський.

Він зазначив, що у межах саміту Україна отримала "конкретні успіхи", які важливі для українців.

"По-перше, ми цінуємо рішення про протиповітряну оборону, п'ять Patriot для України і десятки інших систем ППО, і очікуємо, що вони будуть доставлені якнайшвидше, щоб якомога більше життів було врятовано", — сказав президент.

Зеленський поінформував, що крім цього, буде схвалена угода The Ukraine Compact, і цей документ є успіхом для України, оскільки він розвиває архітектуру безпеки.

"Ми обов'язково виконаємо кожен пункт. Енергії для цього у нас більш ніж достатньо. Також, звичайно, під час наших зустрічей зі Столтенбергом (генсек НАТО — ред.) і всіх інших переговорів ми обговорюємо, як посилити наших воїнів і дати нашим людям можливість нормально жити. Про це ми будемо говорити сьогодні на засіданні ради Україна-НАТО. І ми розраховуємо на сильні рішення", — сказав глава України.

За його словами, на засіданні обговорюватимуться питання надання ППО, літаків F-16, та дозвіл завдавати ударів по російських територіях саме там, де знаходяться скупчення військ РФ.

Зеленський додав, що вже є рішення щодо місії НАТО NSATU"Допомога НАТО в галузі безпеки та навчання для України"., штаб-квартира якої відкриється у Німеччині й координуватиме надання різносторонньої допомоги Україні у довгостроковій перспективі.

"Це допоможе нам швидше та ефективніше тренувати наших солдатів, оснащувати наші бригади, ефективніше розвивати наші Сили оборони. Ми вже маємо чіткі щорічні фінансові зобов'язання в наших угодах. Як сказав Єнс Столтенберг, це — 40 мільярдів євро (у 2025 році — ред.), і дуже важливо зберегти таку підтримку. І це все допоможе стримати апетит Путіна до агресії", — сказав він.

Зеленський підкреслив, що до того ж Україна отримала "сильне формулювання" у декларації НАТО за підсумками саміту щодо "незворотності" руху до вступу в блок.

"Кожен крок дійсно наближає нас до членства. Ми робимо і будемо робити все для того, щоб настав день, коли Україна отримає запрошення і стане членом НАТО, і я впевнений, що ми цього досягнемо", — резюмував президент.

Саміт НАТО у Вашингтоні 2024 року

9 липня у Вашингтоні розпочався 75-ювілейний Саміт НАТО. Окрім 32 членів Альянсу, на заході присутні представники 35 країн-партнерів, зокрема й Україна. Серед ключових тем саміту — захист Альянсу на тлі російської агресії в Україні, колективна оборона, військова присутність на східному фланзі НАТО та ядерне стримування.

Володимир Зеленський напередодні саміту заявив, що він має стати "платформою Patriot" для України, а також очікуються нові безпекові угоди та "потужні кроки від США". Водночас бажаного запрошення на вступ до Альянсу Україна на цьому саміті не отримає.

Перспективи вступу України в Альянс

30 вересня 2022 року президент Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30 союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.

За результатами саміту 11-12 липня у Вільнюсі країни НАТО прийняли пакет із трьох частин, щоб наблизити Україну до Альянсу, і відмовилися від Плану дій щодо членства (ПДЧ), проте Київ так і не отримав повного запрошення.

Українська делегація вернулася додому з саміту НАТО у Вільнюсі із безпековими гарантіями на шляху до Альянсу. Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна зможе приєднатися, коли "союзники погодяться і умови будуть виконані".

Рада Україна-НАТО

Створення Ради Україна-НАТО є одним з трьох елементів пакета, щоб Україна ще більше наблизилася до НАТО.

Генеральний секретар Єнс Столтенберг під час саміту у Вільнюсі пояснив, чим робота Ради Україна-НАТО буде відрізнятися від попередньої комісії. За його словами, члени Ради зможуть ухвалювати рішення на рівні союзників по Альянсу.

За словами генсека, такі зустрічі можуть відбуватися на різних рівнях.

Перше засідання Ради Україна — НАТО на рівні міністрів закордонних справ країн Альянсу відбулося у Брюсселі 29 листопада 2023 року. На засіданні затвердили "амбітну" програму роботи на 2024 рік, яка включає енергетичну безпеку, інновації та взаємодію. Крім того, НАТО надало рекомендації щодо пріоритетних реформ в Україні.

На початок