НАТО оприлюднило декларацію за підсумками перших днів саміту: головні положення

НАТО оприлюднило декларацію за підсумками перших днів саміту: головні положення

Єнс Столтенберг
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. AP/Virginia Mayo

У НАТО з’явиться окремий підрозділ щодо підтримки безпеки та підготовки для України.

Про це стало відомо із оприлюдненої декларації з саміту НАТО.

"Прийнято рішення про заснування НАТО з підтримки безпеки та підготовки для України (NSATU) для координації надання військового обладнання та навчання для України членами Альянсу та партнерами", — йдеться у в декларації.

Мета нової структури – поставити безпекову допомогу Україні на міцну основу, забезпечуючи посилену, передбачувану та узгоджену підтримку.

NSATU діятиме в країнах Альянсу, підтримуватиме самооборону України відповідно до Статуту ООН. NSATU не буде, згідно з міжнародним правом, робити НАТО стороною конфлікту. Підрозділ підтримуватиме трансформацію сил оборони та безпеки України, забезпечуючи її подальшу інтеграцію з НАТО.

Окрім того, члени Альянсу мають намір надати Україні мінімальне базове фінансування в розмірі 40 мільярдів євро протягом наступного року та забезпечити стійкий рівень допомоги з питань безпеки.

Також розширено створення Спільного центру аналізу, підготовки та навчання Україна-НАТО (JATEC) — важливого стовпа практичної співпраці, щоб визначити та застосувати уроки війни Росії проти України та підвищити оперативну сумісність України з НАТО.

Щодо вступу України в НАТО, країни-члени підтвердили, що зможуть надіслати Україні запрошення приєднатися, коли "члени Альянсу погодяться і умови будуть виконані".

Саміт НАТО у Вашингтоні 2024 року

У Вашингтоні, округ Колумбія, з 9 по 11 липня, проходить саміт НАТО. На захід також запрошені міністри закордонних справ 35 країн-партнерів, які не входять до Альянсу. Серед відомих учасників – міністри закордонних справ Ізраїлю, Єгипту, Йорданії, Катару та Об’єднаних Арабських Еміратів. Також на Саміті буде й Україна.

Це вже буде третій саміт поспіль, у роботі якого візьмуть участь не лише глави держав усіх 32 країн-членів НАТО, а і лідери індо-тихоокеанських країн-партнерів: Австралії, Японії, Південної Кореї та Нової Зеландії.

Перспективи вступу України в Альянс

30 вересня 2022 року президент Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30 союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.

За результатами саміту 11-12 липня у Вільнюсі країни НАТО прийняли пакет із трьох частин, щоб наблизити Україну до Альянсу, і відмовилися від Плану дій щодо членства (ПДЧ), проте Київ так і не отримав повного запрошення.

Українська делегація вернулася додому з саміту НАТО у Вільнюсі із безпековими гарантіями на шляху до Альянсу. Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна зможе приєднатися, коли "союзники погодяться і умови будуть виконані".

На початок