Один з найбільших айсбергів у світі наближається до островів Південної Атлантики

Один з найбільших айсбергів у світі наближається до островів Південної Атлантики

Один з найбільших айсбергів у світі наближається до островів Південної Атлантики
CNN

Один з найбільших айсбергів у світі із назвою "А68а" знаходиться на шляху до зіткнення з острівним оазисом у Південній Атлантиці, загрожуючи екосистемі дикої природи, зокрема пінгвінам, тюленям і крилямКриль - вид дрібних морських нектонних ракоподібних (рачків) промислових розмірів (10-65 мм), що створюють промислові скупчення в поверхневих шарах води помірних і високих широт океанів обох півкуль..

Як пише CNN, айсберг відколовся від шельфового льодовика Ларсена в Антарктиді в липні 2017 року й нині рухається відкритими водами лише в кількох сотнях кілометрів від британської заморської території Південна Джорджія.

Учені припускають, що якщо льодова маса в 4700 квадратних кілометрів (більше, ніж сама Південна Джорджія) залишиться на своєму нинішньому шляху й досягне берегів острова, це може мати руйнівні наслідки для популяцій диких тварин на довгі роки. Так, айсберг може блокувати доступ тюленів і пінгвінів до їх звичайних місць годівлі у той час року, який має вирішальне значення для зростання колоній.

Читайте також: "Небезпека зміни клімату та 12 способів допомогти планеті вже сьогодні"

"Якщо їм доведеться зробити обхід айсберга, щоб зробити таку ж подорож, як зазвичай, вони, швидше за все, не зможуть повернутися вчасно (щоб нагодувати своїх дитинчат)", — заявили дослідники з Британської антарктичної служби.

Рух айсбергу
Рух айсбергу. CNN

Оскільки айсберг настільки великий, він може залишатися на порозі острова протягом багатьох років, що може привести до катастрофічного скорочення популяції морської флори та фауни. Нині "A68а" рухається зі швидкістю близько 1 кілометра на годину і може досягти британської заморської території лише за три-чотири тижні, якщо буде рухатися по прямій. Водночас учені зазначають, що, ймовірно, льодовик рухатиметься обхідним шляхом.

Читайте також: "Чому для всіх людей на планеті настав час почати стежити за змінами клімату"

Південна Джорджія та Південні Сандвічеві Острови є домівкою для приблизно 5 мільйонів тюленів чотирьох різних видів. За словами місцевої влади, води регіону служать важливим середовищем проживання для мігруючих китів і різноманітних популяцій риб. Під час свого руху айсберг також вбиває різноманітну морську фауну, яка грає важливу роль в балансуванні глобального клімату.

Тюлені
Тюлені. CNN

Дослідники, які спостерігали за "A68а" відтоді, як він відколовся від шельфового льодовика, кажуть, що вони здивовані тим, наскільки неушкодженою він залишився під час шляху на північ. У відкритій воді айсберг накопичує значну кількість пилу з атмосфери, яка діє як важливі поживні речовини, яких не вистачає у відкритій воді. Але варто цій масі вдаритися об мілководді острови, — відбудеться зворотний ефект. Тим часом шельфові льодовики планети слабшають через глобальне потепління океанів і атмосфери.

Що відомо

  • Німецьке дослідне судно Polarstern повернулося до свого порту після завершення експедиції до Північного Льодовитого океану з метою вивчити арктичний клімат і те, як він змінюється.
  • Науковці з американського університету Баффало (штат Нью-Йорк) з'ясували, що швидкість танення льодовиків Гренландії наразі загрожує стати найвищою за останні 12 тисяч років.
  • На поверхню моря Лаптєвих почали виходити гази із замерзлих покладів метану. Їхнє вивільнення може посилити парниковий ефект та пришвидшити глобальне потепління.
  • За даними ООН, зміни клімату спричинили понад сім тисяч природних лих за останні 20 років.
  • Генеральний секретар ООН Антоніу Ґутерреш заявив, що через глобальні кліматичні зміни XXI століття може виявитись останнім в історії людства.
На початок