Танення льодовиків Гренландії наблизилося до найвищого за 12 тисяч років — учені

Танення льодовиків Гренландії наблизилося до найвищого за 12 тисяч років — учені

Танення льодовиків Гренландії наблизилося до найвищого за 12 тисяч років — учені
Ілюстративне фото: pixabay

Науковці з американського університету Баффало (штат Нью-Йорк) з'ясували, що швидкість танення льодовиків Гренландії наразі загрожує стати найвищою за останні 12 тисяч років.

Згідно з опублікованим у журналі Nature дослідженні, за останні два десятиліття крижаний щит Гренландії танув зі швидкістю приблизно 6 100 мільярдів тонн на століття, і ця швидкість збільшилася у теплий період, який стався між 7 і 10 тисячами років тому.

Дослідники заявили, що нині людство живе "у досить аномальний час" через вплив людської діяльності на світ. За їх словами, нинішнє танення викликане, переважно, викидами парникових газів, тоді як потепління, яке сталося тисячі років тому, було результатом природної мінливості клімату.

Читайте також: "Небезпека зміни клімату та 12 способів допомогти планеті вже сьогодні"

За сценарієм, за яким люди будуть продовжувати підвищувати концентрацію шкідливих викидів і утримувати їх в атмосфері, втрата льоду в Гренландії може досягти безпрецедентного рівня: до кінця цього століття потенційно може бути втрачено понад 35 900 мільярдів тонн льоду. Поточна швидкість плавлення приблизно відповідає цій цифрі.

Однак, якщо світ вирішить скоротити викиди настільки, щоб глобальне потепління досягло піку приблизно в 2050 році, втрати льоду в цьому столітті можуть скласти 8800 мільярдів тонн. Ця цифра все ще є величезною, однак достатньою для підвищення рівня моря приблизно 2,5 см у порівнянні з 10 см, яких можна очікувати у сценарії з високими викидами.

Читайте також: "Чому для всіх людей на планеті настав час почати стежити за змінами клімату"

Те, що трапиться з льодовиковим щитом Гренландії і іншими об'єктами по всьому світу, визначить, що чекає на мільйони людей, які живуть на узбережжях світу. З точки зору потенціалу підвищення рівня моря Гренландія є другим за значимістю крижаним щитом у світі після Антарктиди.

Крижаний щит Гренландії містить достатньо води, щоб підняти рівень світового океану на 7,3 метри. За останні 26 років тала вода з Гренландії підняла рівень моря на сантиметр. Водночас танення в Антарктиді нині є причиною 20-25% глобального підвищення рівня моря, і воно, ймовірно, перевершить Гренландію. В Антарктиді достатньо води, щоб підняти рівень моря приблизно на 60 метрів, і деякі з її найважливіших льодовиків продовжують танути.

Що відомо

  • Метеорологи відкрили нову найхолоднішу температуру північної півкулі. Вона побила попередній температурний рекорд у цьому регіоні. За даними Всесвітньої метеорологічної організації, у грудні 1991 року температура опустилася до -69,6°C.
  • Науковці прогнозують підвищення щорічної глобальної температури в найближчі п'ять років в 1,5 раза, ніж у доіндустріальні часи.
  • Великий шматок льоду відколовся від найбільшого в Арктиці крижаного шельфу — 79N на північному сході Гренландії. Учені пов'язують це з наслідками від глобального потепління.
  • Кілька мільйонів найбагатших людей планети спричиняють удвічі більше викидів вуглецю в атмосферу, ніж решта населення планети.
  • Глобальна кліматична криза та збройні конфлікти можуть спричинити масову міграцію, у результаті якої до 2050 році переселенцями можуть стати 1,2 мільярда людей.
На початок