НАТО продовжить тренувати ЗСУ й надаватиме для цього все необхідне — Столтенберг

НАТО продовжить тренувати ЗСУ й надаватиме для цього все необхідне — Столтенберг

Столтенберг, НАТО
Генеральний Секретар НАТО Єнс Столтенберг під час пресконференції, 14 червня, 2023 рік. Владислав Кравець/Суспільне

Держави-члени Північноатлантичного альянсу погодили план, який визначає, як військово-політичний блок буде координувати допомогу для України в галузі безпеки й тренувань військовослужбовців.

Про це заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг за підсумками засідання міністрів оборони країн-членів Альянсу у Брюсселі, 14 червня.

Він пояснив, що завдяки цьому узгодженому плану спільних дій у цих напрямках з'явиться можливість поставити підтримку Україні з боку НАТО на більш "міцну основу на роки вперед" і це має розпочатись вже за підсумками саміту Альянсу у Вашингтоні, який відбудеться влітку.

"Очікується, що в рамках Альянсу до цих зусиль буде залучено майже 700 військовослужбовців з країн-членів і партнерів НАТО. Ми наглядатимемо за підготовкою українських Збройних сил на тренувальних об'єктах в країнах-членах Альянсу та будемо координувати вишкіл, а також надамо необхідне обладнання для цього", — сказав Столтенберг.

Перспективи вступу України в Альянс

30 вересня 2022 року президент Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30 союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.

За результатами саміту 11-12 липня у Вільнюсі країни НАТО прийняли пакет із трьох частин, щоб наблизити Україну до Альянсу, і відмовилися від Плану дій щодо членства (ПДЧ), проте Київ так і не отримав повного запрошення.

Українська делегація вернулася додому з саміту НАТО у Вільнюсі із безпековими гарантіями на шляху до Альянсу. Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна зможе приєднатися, коли "союзники погодяться і умови будуть виконані".

Рада Україна-НАТО

Створення Ради Україна-НАТО є одним з трьох елементів пакета, щоб Україна ще більше наблизилася до НАТО і до членства в Альянсі.

Генеральний секретар Єнс Столтенберг під час саміту у Вільнюсі пояснив, чим робота Ради Україна-НАТО буде відрізнятися від попередньої комісії. За його словами, члени Ради зможуть ухвалювати рішення на рівні союзників по Альянсу.

За словами генсека, такі зустрічі можуть відбуватися на різних рівнях.

Перше засідання Ради Україна — НАТО на рівні міністрів закордонних справ країн Альянсу відбулося у Брюсселі 29 листопада 2023 року. На засіданні затвердили "амбітну" програму роботи на 2024 рік, яка включає енергетичну безпеку, інновації та взаємодію. Крім того, НАТО надало рекомендації щодо пріоритетних реформ в Україні.

На початок