Голова Конституційного суду Олександр Тупицький вважає, що законопроєкт президента Володимира Зеленського з пропозицією припинити повноваження суддів КС та скасувати рішення про е-декларації має ознаки конституційного перевороту.
"Сьогодні появляється проєкт закону – за ніч його склепали – №4288, який має ознаки конституційного перевороту в Україні. Я це відповідально заявляю, бо це порушення 149 статтіНезалежність і недоторканність судді Конституційного Суду України гарантуються Конституцією і законами України. Держава забезпечує особисту безпеку судді Конституційного Суду України та членів його сім’ї. Конституції України", — сказав Тупицький на брифінгу.
Читайте також: "Чи можна звільнити конституційних суддів. Що думають експерти про законопроєкт Зеленського"
На його думку, президент Володимир Зеленський, який взяв на себе відповідальність за це рішення, тепер ще й намагається залучити "в таку неконституційну справу" парламент (законопроєкт може бути розглянуто у ВР наступного тижня - ред.).
"Одна особа (Зеленський — ред.) взяла на себе відповідальність, тому що ініціатива ж президентська, і скасувала указом рішення КС. Так простіше давати цьому оцінку. Результат однаковий, але не треба підв’язувати колективну відповідальність, за якою ніхто не відповідає. Другий момент – цим же законом розформувати склад КС", — сказав голова КС.
Читайте також: У Києві будівлю КСУ закидали фаєрами та презервативами
Він зазначив, що не здивується, якщо цим же законом розформують склад КС і додав, що "це також варіант, але в недорозвинутих країнах", але "дивуватися тут нема чому".
"Мета цього (дій президента — ред.) створити нейтральний, слухняний "кнопочний" суд. При "кнопочній" системі все буде спрогнозовано і зрозуміло, як суд буде розглядати справи. Не вірю, що саме цього хочуть наші європейські донори", — підсумував Тупицький.
Що відомо
- 27 жовтня Конституційний суд визнав статтю "Декларування недостовірної інформації" 366-1 Кримінального кодексу такою, що не відповідає Основному закону.
- Ця стаття ККУ передбачає відповідальність у вигляді штрафу чи позбавлення волі за подання суб’єктом декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
- Також Конституційний Суд позбавив НАЗК доступу до державних реєстрів. Національне агентство з питань запобігання корупції на виконання рішення КС закрило доступ до Реєстру декларацій.
- 29 жовтня президент скликав позачергове засідання РНБО через загрозу нацбезпеці, створену рішенням КСУ. Кабмін постановив відновити роботу Реєстру декларацій, що було зроблено 30 жовтня.
- Дипломатка та експертка з міжнародних питань Юлія Осмоловська заявила, що рішення КСУ суперечить міжнародним зобов'язанням України.
- Президент Володимир Зеленський подав на розгляд Верховної Ради законопроєкт, який пропонує позбавити повноважень чинних суддів Конституційного суду України через їх рішення у справі е-декларацій, та визнати це рішення "юридично нікчемним".
- Тупицький заявив, що після ухвалення рішення по е-деклараціях, обговорював його з послами Великої сімки. Також він хотів обговорити цю проблему з президентом Володимиром Зеленським, але їхня зустріч не відбулася.