Голова Конституційного суду Олександр Тупицький заявляє, що не має претензій до директора НАБУ Артема Ситника, а КС ухвалив рішення про вилучення з реєстру через незаконну процедуру його призначення, через яку Ситник є "заручником ситуації".
Про це Тупицький розповів на брифінгу 30 жовтня. На його думку, п'ятий президент Петро Порошенко під час призначення Ситника після Революції гідності, керувався політичними міркуваннями. До поточного моменту невідповідність у законодавстві мала би бути вже узгоджена, однак цього, за словами Тупицького, не сталося.
"Справа не в Ситнику, він – заручник ситуації, тому що його призначили в незаконний спосіб. Хай мені вибачить Петро Порошенко, який після Революції гідності, вочевидь, ухвалював це рішення, керуючись політичними міркуваннями. Ці огріхи, які є в антикорупційному законодавстві, виникли в постреволюційний період, але зараз такі огріхи вже не можуть існувати. Країна не може жити за не повністю конституційними законами" – сказав очільник КСУ.
За його словами, суд неодноразово наголошував на неможливості призначення президентом керівників антикорупційних органів "адже у нас – не президентська республіка ", однак до нього не дослухалися.
"КСУ неодноразово підштовхували до трактування 106 статті Конституції про повноваження президента в сторону їх розширення, щоб одним рішенням КСУ здійснити конституційний переворот в країні. Ми на це не підемо ніколи", – наголосив Тупицький.
З метою забезпечення безперервної діяльності антикорупційних органів, КСУ в своїх ухвалах щодо відповідних законів надавав час Верховній Раді. аби вона виправила законодавство. Виняток становила лише справа про призначення Артема Ситника головою НАБУ.
"Там не було такої потреби, адже в разі його відставки, повноваження могли б виконувати заступники", – пояснив Тупицький.
Що відомо
- 2 серпня КСУ визнав призначення Артема Ситника головою НАБУ неконституційним, а в Офісі президента заявили, що чекають "чесного та прозорого конкурсу нового керівника".
- Посли країн "Великої сімки" закликали українську владу дотримуватися чинного законодавства і не застосовувати його вибірково при обранні та звільненні керівництва антикорупційних органів.
- Також до Зеленського звернулися із заявою депутати Єврокомісії, у якій висловили стурбованість спробами підірвати незалежність НАБУ та звільнити його директора.
- В Єврокомісії нагадали, що гарантія незалежності НАБУ була однією з головних умов лібералізації візового режиму між ЄС і Україною.