НАЗК закрило реєстр електронних декларацій через рішення КСУ

НАЗК закрило реєстр електронних декларацій через рішення КСУ

НАЗК закрило реєстр електронних декларацій через рішення КСУ
. Фото: УНІАН

Національне агентство із запобігання корупції з 19:00 28 жовтня закрило доступ до Єдиного державного реєстру електронних декларацій відповідно до рішення Конституційного суду.

Про це йдеться у заяві, оприлюдненій на сайті НАЗК.

Відповідно до її тексту, відтепер державні органи та громадськість більше не матимуть відкритого цілодобового доступу до електронних декларацій посадовців, а НАЗК припиняє їхню перевірку, зберігання та оприлюднення.

Станом на 19:10 перегляд реєстру на сайті НАЗК недоступний.

НАЗК закрило реєстр електронних декларацій через рішення КСУ
НАЗК закрило реєстр електронних декларацій через рішення КСУ. НАЗК

У пресслужбі НАЗК Суспільному повідомили, що доступ до реєстру закривають через рішення Конституційного суду.

"На виконання рішення Конституційного суду, яке було сьогодні (28 жовтня – ред.) опубліковане кілька годин тому, НАЗК закриває доступ до Єдиного державного реєстру електронних декларацій", – розповіли у пресслужбі.

Голова НАЗК Олександр Новіков під час пресконференції розкритикував рішення Конституційного суду та зазначив, що його ухвалили з процедурними порушеннями.

"Це – нищівна поразка антикорупційної реформи в Україні. Сподіваємося, що законодавці не ігноруватимуть цю ситуацію, а в України ще буде шанс на державний апарат без корупції", – зазначив Новіков.

За його словами, двоє із суддів, які брали участь в ухваленні рішення КСУ, мали конфлікт інтересів, оскільки раніше отримали виклик до НАЗК про вручення адміністративних протоколів за неподання повідомлень про суттєві зміни в майновому стані.

"Конституційне подання надійшло до суду 5 серпня цього року, наступного дня після того, як судді отримали виклики до НАЗК про вручення адміністративних протоколів за неподання повідомлень про суттєві зміни в майновому стані, а саме – судді Сліденко та суддя Мойсик. Ці двоє суддів, знаючи, що вони діють у конфлікті інтересів і за законом не можуть брати участь у справі, все одно взяли участь у її розгляді", – наголосив Новіков.

Окрім того, НАЗК виявило ознаки злочину з боку ще однієї судді під час повної перевірки суддів КСУ, яку розпочали ще у травні 2020 року.

"На момент ухвалення рішення НАЗК встановило ознаки злочину в діях судді КСУ Завгородньої та передала матеріали НАБУ, яке зареєструвало кримінальне провадження. Попри це суддя Завгородня фактично брала участь у розгляді конституційного подання про скасування статті", – повідомив голова НАЗК.

За словами Новікова, з огляду на те, що у винесенні рішення КСУ брали участь три судді, які не могли діяти об’єктивно, воно не може вважатися легітимним.

Що відомо

  • 27 жовтня Конституційний суд визнав неконституційною статтю про кримінальну відповідальність за недостовірне декларування.
  • 28 жовтня Національне агентство із запобігання корупції повідомило, що двоє суддів Конституційного суду, який скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування, внесли недостовірну інформацію у власні декларації.
  • У КС пояснили, що вважають неконституційною кримінальну відповідальність за неподання декларації або декларування завідомо неправдивих даних, оскільки НАЗК не має права контролювати суддів.
  • У серпні 2020 року до Конституційного суду було направлене подання 47 народних депутатів щодо конституційності положень законів, які складають так звану антикорупційну платформу. Йдеться про електронне декларування, спецконфіскацію та оновлену ст. 368-5 ККУ, яка передбачає кримінальну відповідальність за незаконне збагачення.
  • Депутати оскаржували окремі положення законів "Про запобігання корупції", "Про прокуратуру", "Про Національне антикорупційне бюро України", "Про Державне бюро розслідувань", "Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів", Кримінального і Цивільного процесуального кодексів.
На початок