Запрошення України до НАТО залежить від США та Німеччини. "Не запросять, то не запросять" — Зеленський

Запрошення України до НАТО залежить від США та Німеччини. "Не запросять, то не запросять" — Зеленський

Зеленський Столтенберг
Володимир Зеленський (ліворуч) виступає під час пресконференції з Генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом у Брюсселі, 11 жовтня 2023 року. Фото: AP Photo/Virginia Mayo

Президент України Володимир Зеленський вважає, що немає ризиків у тому, аби запросити Україну в Північноатлантичний альянс на саміті НАТО цього липня. Проте це рішення на сьогодні залежить від Сполучених Штатів та Німеччини.

Про це Зеленський сказав під час пресконференції на Форумі "Україна. Рік 2024", який відбувся 25 лютого.

"Запрошення залежить на сьогодні, при всій повазі до всіх партнерів, всі партнери підтримують Україну в наданні нам запрошення, і всі вважають, що в майбутньому Україна має бути в НАТО. Але ви праві, не хочу бавитися словами, на сьогодні від США та Німеччини залежить це рішення. Це факт", — мовив глава держави.

Президент не бачить ризиків в запрошенні України в НАТО. За його словами, ті ризики, що лунають за лаштунками офіційної політики, пов’язані з неадекватністю реакції президента РФ Володимира Путіна.

"В запрошенні жодних ризиків немає. Або я чогось не знаю. Якщо нас не запросять, то нас не запросять", — додав політик.

Перспективи вступу України в НАТО

30 вересня 2022 року президент Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30 союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.

За результатами саміту 11-12 липня у Вільнюсі країни НАТО прийняли пакет із трьох частин, щоб наблизити Україну до Альянсу, і відмовилися від Плану дій щодо членства (ПДЧ), проте Київ так і не отримав повного запрошення.

Українська делегація повернулася додому з саміту НАТО у Вільнюсі із безпековими гарантіями на шляху до Альянсу. Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна зможе приєднатися, коли "союзники погодяться і умови будуть виконані".

21 лютого в коментарі Суспільному генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що зараз "занадто рано говорити" про вступ України в НАТО. Проте, за словами генсека, потрібно вирішити, як бути з тим, що триває війна, адже блок не хоче вступати у пряму конфронтацію із Росією.

На початок