У світі реагують на заяви російської влади, що опозиціонер Олексій Навальний 16 лютого помер у тюрмі після прогулянки. Водночас у команди Навального наразі у них нема підтверджень смерті опозиціонера.
Суспільне зібрало перші реакції світових лідерів на повідомленні про імовірну смерть Навального.
Президент України Володимир Зеленський прокоментував повідомлення про смерть Навального.
"Очевидно, він убитий Путіним, як і тисячі інших закатованих, замучених, через одну цю істоту. Путіну все одно, хто загине, аби тільки він зберіг свої позиції. Саме тому він не має зберегти нічого. Він все повинен програти, все втратити та відповідати за скоєне", — сказав Зеленський.
"Політковська, Литвиненко, Магнітський, Нємцов, Навальний – це лише деякі з найвідоміших імен у довгому списку критиків, убитих Путіним. Після кожного вбивства була хвиля обурення, але зрештою йому це сходило з рук, і світові лідери знову тиснули йому руку. Це спонукало його продовжувати вбивати людей.", — написав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
"Що б ви не думали про Олексія Навального як політика, він був жорстоко вбитий Кремлем. Це факт, і це те, що потрібно знати про справжню природу нинішнього російського режиму. Мої співчуття родині та друзям", — написав президент Латвії Едгар Рінкевичс.
“Ми виходимо з того, що Навальний помер, і це нас дуже пригнічує. Я зустрічався з ним в Берліні, коли він лікувався від наслідків отруєння. Спілкувався з ним про відвагу, якої потребувало його рішення повернутися в Росію, і він заплатив за це своїм життям”, — сказав канцлер ФРН Олаф Шольц на пресконференції у Берліні.
За його словами, дуже добре відомо, що це за режим: той хто критикує, хто виступає за демократію — той має боятися за своє життя і свою безпеку.
“Тому ми приголомшені, ми думаємо про його дружину, дітей, друзів, послідовників. Це просто жахливо і знак, як Росія змінилася. На жаль, вже цей процес почався дуже давно, і вона відійшла від демократії. Це вже давно не демократія”, — сказав Шольц.
"Це жахлива новина. Як найзапекліший захисник російської демократії, Олексій Навальний демонстрував неймовірну мужність протягом усього свого життя. Мої думки з його дружиною і народом Росії, для якого це величезна трагедія", — написав прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак.
"Світ втратив борця, чия мужність відгукуватиметься у поколіннях. Шокована смертю лауреата премії Сахарова Олексія Навального. Росія відібрала у нього свободу і життя, але не гідність. Його боротьба за демократію триває. Наші думки з його дружиною та дітьми", — написала голова Європарламенту Роберта Мецола.
"Глибоко стурбована і засмучена звісткою про смерть Олексія Навального. Путін не боїться нічого більше, ніж інакомислення власного народу. Похмуре нагадування про те, що таке Путін і його режим. Давайте об'єднаємося в нашій боротьбі за свободу і безпеку тих, хто наважився виступити проти автократії", — написала президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
"І все-таки так само, як Росія поводиться у зовнішній політиці, вона поводиться і щодо своїх громадян. Вона перетворилася на насильницьку державу, яка вбиває людей, які мріють про краще майбутнє, як Нємцов чи тепер Навальний, ув’язнених і закатованих до смерті за протистояння Путіну. Вшануймо його пам'ять", — написав міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський.
"Талановитий борець героїчного опору за волю, Олексій Навальний загинув від руки Путіна. Я часто з ним не погоджувався, а Путін нас часто порівнював та обох однаково ненавидів. Олексій навіть зі своєї тюремної камери закликав проросійський режим Тбілісі припинити недостойне поводження зі мною. Мої думки та молитви з дружиною та дочкою Олексія. І все ж, я не припиняю запитувати себе — як світ дозволив цьому статися?", — написав експрезидент Грузії Міхеіл Саакашвілі.
В Управлінні ООН з прав людини висловили стурбованість новиною про ймовірну смерть опозиціонера Навального.
"Ми в жаху від новини про те, що російський опозиційний діяч Олексій Навальний помер у в'язниці. Ми відзначаємо, що держава має підвищений обов'язок захищати життя осіб, позбавлених волі. Якщо хтось помирає під опікою держави, передбачається, що держава несе відповідальність", — сказала речниця організації Ліз Тросселл.
Що відомо про повідомлення про імовірну смерть Навального
У Росії заявили, що у п'ятницю, 16 лютого, опозиціонер Олексій Навальний помер у тюрмі після прогулянки. Команда Навального каже, що наразі у них нема підтверджень смерті опозиціонера, адвокат зараз вилітає в Харп, щоб потрапити у колонію.
Про імовірну смерть Навального повідомили в УФСВН по регіону.
Що відомо про отруєння та ув'язнення Олексія Навального
Російський опозиціонер Олексій Навальний знепритомнів 20 серпня 2020 року в літаку на шляху з Томська до Москви. Після екстреної посадки в Омську його госпіталізували, а через два дні доставили для лікування в берлінську клініку "Шаріте".
Уряд Німеччини 2 вересня заявив, що в організмі Олексія Навального виявили сліди отрутиз групи "Новачок". Мова йде про отруйні речовини нервово-паралітичної дії, над якими працювали лабораторії СРСР та Російської Федерації.
Згодом інформацію про отруєння політика "Новачком" підтвердили ще дві незалежні лабораторії у Франції та Швеції.
Країни ЄС, Велика Британія та США засудили напад на Навального та закликали російську владу розслідувати подію, а Україна вимагає посилити санкції проти РФ. Сам опозиціонер заявив, що за його отруєнням стоїть президент РФ Володимир Путін.
Пізніше Навальний опублікував відео, в якому спілкується з начебто одним із працівників ФСБ, що стежили за ним і брали участь у спецоперації з його отруєння.
17 лютого 2021 року Олексія Навального затримали після прибуття до Москви з Берліна, де він провів кілька місяців, одужуючи від отруєння нервово-паралітичною речовиною "Новичок”.
22 березня 2022 року Лефортовський суд Москви засудив Олексія Навального до 9 років колонії суворого режиму. Суддя визнала опозиціонера винним у справі про "шахрайство" та "образу" суду. Під час дебатів прокурор просила призначити Навальному 13 років колонії суворого режиму з обмеженням волі на два роки.
Згідно з фабулою справи, Навальний створив організовану групу у складі його соратників Леоніда Волкова, Романа Рубанова та інших учасників, яка збирала у необмеженого кола осіб кошти на діяльність "Фонду боротьби з корупцією", "Фонду захисту прав громадян" та "Штабів Навального" (усі організації визнані в РФ екстремістськими та заборонені), а також на президентську кампанію 2018 року.
За версією слідства, з якою погодився суд, замість статутної діяльності організованих ним НКО кошти Навальний витрачав на екстремізм та особисті потреби. Всього, на думку Слідкому, "Навальний та його спільники викрали і розпорядилася на власний розсуд" коштами чотирьох громадян на загальну суму 2 млн 693 тис. 503 руб.
Також Навального звинувачують в образі мирової судді Катерини Фролової, яка підтримувала звинувачення проти нього на процесі у справі про наклеп на ветерана, та онука ветерана – Ігоря Колесникова. Навальний вину не визнав.
У травні Московський міський суд визнав законним вирок Навальному у справі про "образу суду" та "шахрайство". Його етапували до колонії суворого режиму.