У тимчасово окупованому Сєвєродонецьку Луганської області та інших населених пунктах громади перейменували понад 60 вулиць та провулків у рамках дерусифікації. Більше немає — Вілєсова, Надєжди, 8 березня, 9 Мая, Дружби Народів тощо. Так у Сєвєродонецьку з'явилась вулиця на честь загиблого військового та радіоведучого Суспільного Дмитра Сірика.
Розпорядження начальника міської військової адміністрації про зміну назв топонімів оприлюднили на сайті 19 січня. У документі також йдеться, що перейменуванню передували громадські обговорення, приймали пропозиції й зауваження.
Вулицю Вілєсова у Сєвєродонецьку, розповів Суспільному Донбас начальник Сєвєродонецької МВА Олександр Стрюк, більшість учасників голосування підтримала переназвати на вулицю Бориса Патона (55,3%), але до Сєвєродонецької міської військової адміністрації надійшло клопотання родини полеглого військового, який мешкав на цій вулиці, про перейменування вулиці Вілєсова на честь Дмитра Сірика.
"Комісія одноголосно підтримала варіант щодо перейменування вулиці Вілєсова на честь загиблого воїна – Дмитра Сірика", — розповів Олександр Стрюк.
Як уточнив начальник МВА, щодо зміни назви вулиці Вілєсова було кілька варіантів. Звернення від родини загиблого військового — було однією з пропозицій.
"Це питання виносилось на обговорення, і було включено, коли проходило онлайн голосування громади щодо зміни назв. Тому за підсумками роботи комісії, за результатами голосування та пропозицій, які надійшли було прийняте таке рішення", — зазначив Олександр Стрюк.
Мати загиблого військового Дмитра Сірика Галина розповіла журналістам Суспільного Донбас, подання із пропозицією щодо перейменування вулиці Вілєсова на честь її загиблого на війні сина надіслала вона. Підставою для присвоєння вулиці міста імені Дмитра вказали, внесення вагомого вкладу у боротьбу за незалежність, розбудову Української держави, підтримання миру і безпеки.
"Міська рада прийняла моє подання, пропозицію. Наша родина зідзвонювалась з усіма знайомими та просили долучитись до обговорення щодо перейменування вулиці на честь Дмитра. Також я брала участь в громадських обговореннях. Місяць тривав процес", — розповіла Галина Сірик.
"Ми з Дмитром жили на вулиці Вілєсова у Сєвєродонецьку, школа, де він навчався, — поряд. Також він працював на радіо, яке було розташоване на вулиці Вілєсова. Значна частина життя Дмитра пройшла тут. Ми хотіли, щоб залишилась пам'ять про нашого сина, нашого захисника, який віддав найдорожче. Ця втрата та велике горе для нашої родини, у нього залишився неповнолітній син", — розповіла мати загиблого на війні військового.
Жінка уточнила, що під час похорону, його колега Вікторія Марченко озвучила ідею свого чоловіка Олександра щодо перейменування однієї з вулиць міста на честь Дмитра.
Колега Дмитра Сірика Олександр Марченко розповів Суспільному, як виникла ідея щодо перейменування однієї з вулиць Сєвєродонецька на честь загиблого Дмитра:
"Діма був корінним сєвєродончанином. Він без вагань став на захист своєї країни і віддав за неї найцінніше. Люди мають це пам'ятати. До того ж, на мій погляд, він дуже багато робив для розвитку всього українського в самому Сєвєродонецьку. В місті залишалося чимало вулиць, які під час декомунізації так і не змінили назву. А які змінили, то це було щось типу — вулиця Дружби тощо. Такий собі нейтральний стиль. Тому для мене це було важливим, аби одна з вулиць Сєвєродонецька мала ім'я Діми", — розповів Олександр Марченко.
Він уточнив, що про перейменування дізнався з публікацій в мережі.
"Радий, що це відбулося. На жаль, Діму вже не повернеш. Але пам'ять про нього зберігатиметься не лише в родичів та друзів, але й серед тих, хто його не знає. Але вони про нього дізнаються. Саме через названу на його честь вулицю", — каже Олександр Марченко.
За словами начальника Сєвєродонецької МВА, всі зауваження стосовно Сєвєродонецької громади, які отримали від Національної комісії зі стандартів державної мови, відпрацювали.
"Місто окуповане, ми працюємо заради спільної перемоги і впевнені в тому, що деокупація буде. Є закон України, який вимагає від нас провести цю роботу і є певні строки встановлені законодавцем, які ми маємо виконувати", — каже Олександр Стрюк.
Він зазначив, що необхідності переробляти документи мешканцям перейменованих вулиць немає.
Які вулиці змінили назви у Сєвєродонецьку
У Сєвєродонецьку 15 вулиць, провулків та бульварів змінили свої назви. До громадських обговорень були й інші пропозиції назв.
Які вулиці змінили назви у селі Боброве
У населеному пункті провулок Колгоспний змінили на Мирний, а вулицю Мира — Миру.
Які вулиці змінили назви у селищі Борівське
У Борівському зміні підлягли 14 вулиць та провулків.
Які вулиці змінили назви у селі Боровеньки
У селі вулиця Першотравнева перейменована на вулицю Івана Мазепи.
Які вулиці змінили назви у селищі Воронове
У селищі Комарова, Крилова, Гагаріна, Горького відтепер мають назви Григорія Сковороди, Івана Піддубного, Миру, Богдана Хмельницького, а провулок Горького став Дачним.
Які вулиці змінили назви у селі Єпіфанівка
В Єпіфанівці перейменуванню підлягли вулиці 40-річчя Перемоги, 9 Мая, Жданова, Міра, Шевченко, Яхно, які стали Перемоги, Травнева, Незалежності України, Миру, Тараса Шевченка, Бузкова.
Які вулиці змінили назви у селищі Метьолкіне
У Метьолкіному вулиці Першотравнева й Пушкіна перейменовані на Травневу й Івана Котляревського.
Які вулиці змінили назви у селі Нова Астрахань
12 вулиць та провулків відтепер мають нові назви у Новій Астрахані.
Які вулиці змінили назви у селі Пурдівка
У Пурдівці три вулиці Надєжди, орлова, Цвєточна змінили свої назви на Надії, Вільхова, Квіткова.
Які вулиці змінили назви у селищі Сиротине
П'ять вулиць Сиротиного, а саме Толстого, Некрасова, Пушкіна, Скокова та Крилова мають назви Миколи Лисенка, Квітуча, Казимира Малевича, Спортивна, Остапа Вишні.
Які вулиці змінили назви у селищі Смолянинове
У селі вулиця та Провулок Шевченко відтепер називаються Тараса Шевченка, а вулиця Чкалова — Ярослава Мудрого.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram