НАЗК залучить ШІ до перевірки майнових декларацій посадовців — Ситник

НАЗК залучить ШІ до перевірки майнових декларацій посадовців — Ситник

НАЗК залучить ШІ до перевірки майнових декларацій посадовців — Ситник
Фото: Роксонала Бичай / Суспільне

Заступник голови НАЗК Артем Ситник заявив, що Агентство змінило підхід до перевірки декларацій держслужбовців, зокрема залучивши до роботи штучний інтелект.

Про це посадовець повідомив під час брифінгу "Новий підхід НАЗК до відбору та перевірок декларацій" 21 грудня.

Ситник розповів, що раніше Агентство повинно було обов'язково кожного року перевіряти декларації всіх топпосадовців. У першу чергу мовилося про президента, міністрів, народних депутатів, суддів КСУ та ВС.

Таким чином, пояснив заступник голови НАЗК, понад 99% декларацій були не охоплені системним контролем, а перевірка службовців інших посад була можлива лише за зверненням громадян, матеріалами журналістських розслідувань або у межах співпраці з правоохоронними органами.

Посадовець вказав, що, за останні 1,5 року, коли призупинили обов'язкове подання декларацій та їхні перевірки, Агентство сконцентрувало свою увагу на здійсненні моніторингу способу життя, а також використало такий час для розробки ІТ-продуктів, які можуть забезпечити здійснення і реалізацію нового підходу та оптимізувати роботу уповноважених осіб НАЗК, а повні перевірки зробити більш ефективним інструментом фінансового контролю.

"Всі подані декларації будуть проходити оцінку ризиків, ті декларації, які матимуть найменший показник рейтингу ризику та можуть бути перевірені автоматизовано зможуть бути перевірені за допомогою штучного інтелекту — механізму автоматизованої перевірки", — підкреслив Ситник.

Заступник голови Агентства зазначив, що мовиться про порівняння даних декларації з іншими реєстрами, перевірку певними "формулами", наприклад, на виявлення ознак незаконного збагачення, наявності необґрунтованих активів тощо"

"Отримання довідки про проходження автоперевірки не означатиме, що декларація пройшла повну перевірку, а свідчитиме, що вона має мінімальний коефіцієнт ризику. Ми прогнозуємо, що третина декларацій пройдуть цю перевірку", — наголосив посадовець.

Ситник поінформував, що НАЗК зможе повернутися до цих декларацій, якщо будуть виявлені нові факти або надійде відповідне звернення.

Окрім цього, запевнив, що з решти 70% відбиратимуться для проведення повної перевірки ті декларації, що мають найвищий рейтинг ризику.

"Можливість втручання людини у процедури автоперевірки чи авторозподілу виключені, це здійснює машина за допомогою програмних продуктів, до яких вжито заходи захисту", — додав заступник голови Агентства.

21 листопада парламент проголосував у першому читанні за дозвіл НАЗК перевіряти майно держслужбовців, набуте до посади.

Декларування під час війни

Як відомо, у перші тижні повномасштабного вторгнення Росії після 24 лютого 2022 року обов'язкове подання декларацій було призупинене.

У Transparency International Україна поінформували, що лише третина всіх посадовців подали декларації за 2021 рік.

30 січня 2023 року посли країн G7 та ЄС виступили за якнайшвидше ухвалення в Україні Державної антикорупційної програми та відновлення е-декларування та фінансового звітування політичних партій.

5 вересня 2023 року Верховна рада ухвалила в цілому законопроєкт №9534 про повернення е-декларування, однак не підтримала правку про негайне відкриття реєстру е-декларацій.

6 вересня на сайті президента з'явилася петиція з вимогою ветувати законопроєкт №9534 та повернути його до парламенту для відновлення публічного доступу до реєстру декларацій. Звернення за день набрало необхідну кількість підписів.

12 вересня президент Володимир Зеленський ветував закон №9534 про відновлення електронного декларування, і закликав нардепів якнайшвидше проголосувати за відкриття реєстру декларацій.

Верховна рада 20 вересня схвалила законопроєкт про електронне декларування з правкою президента Володимира Зеленського про відкриття реєстру декларацій.

10 жовтня Зеленський підписав закон №9534 про відновлення електронного декларування під час воєнного стану, повторно ухвалений з правкою.

На початок