2023: Як Хмельниччина оговтувалась від масштабних обстрілів БпЛА "Shahed"

2023: Як Хмельниччина оговтувалась від масштабних обстрілів БпЛА "Shahed"

2023: Як Хмельниччина оговтувалась від масштабних обстрілів БпЛА "Shahed"
Вибиті вікна в спальні одного з дитячих садків Славути, 25 жовтня 2023, Славута, Хмельниччина. Фото: Суспільне Хмельницький

На Хмельниччині впродовж 2023 року російські війська завдали два масштабних обстріли. Під приціл потрапили Славута та Грузевиця. Там було зафіксовано найбільше в області пошкоджених внаслідок вибухових хвиль домівок. Станом на грудень громадам і досі не вдалось відновитись стовідсотково.

Атака ударним дроном об’єкта критичної інфраструктури Хмельницького району 13 травня

Вночі 13 травня жителі Хмельницького району сколихнулись від серії потужних вибухів. О 7:30 ранку в Хмельницькій ОВА сповістили про атаку ударним дроном об’єкта критичної інфраструктури, який розташований за межами населених пунктів, це пошкодило цивільні об’єкти Хмельницького району.

Внаслідок прильоту 13 травня у Хмельницькому районі зайнялась масштабна пожежа, яка супроводжувалась глухими вибухами. Як палало бачили не тільки в найближчих селах, а й в обласному центрі. А вибухи містяни чули ще декілька днів після влучання, особливо вночі.

Через вибухові хвилі у західних районах Хмельницького та прилеглих селах у будинках повилітали вікна, позривало дахи, повтікали домашні тварини, деякі, які були прикуті до ланцюгів, загинули, розповідають жителі одного з сіл.

"Шукаю улюбленця, втік від вибухів". Сотні таких дописів разом із фото домашніх тварин виклали жителі Хмельницького району в соцмережах після вибухів. За словами волонтерки громадської організації "Врятуй життя" Дарії Попович, стільки звернень з пошуку тварин у їхній спільноті ніколи ще не було.

По обіді 13 травня у Хмельницькій громаді близько 30 людей звернулось за медичною допомогою через отримані внаслідок атаки РФ поранення. Їхньому життю нічого не загрожувало. Вони мали не важкі поранення, здебільшого різані рани від уламків скла та ударні від падіння дверей, стель та іншого, сказали у лікарні.

Як сказав хмельницький міський голова Олександр Симчишин, кілька вибухових хвиль завдали досить серйозних наслідків міській інфраструктурі. Зокрема, пошкодило приватні будівлі, навчальні й медичні заклади, адміністративні будівлі, промислові об’єкти, сотні багатоповерхових та приватних будинків.

Заступник хмельницького міського голови Василь Новачок, назвав села громади, які зазнали чи не найбільших руйнувань. Це Олешин, Іванківці, Малашівці, Шаровечка, Грузевиця, Чорний острів. Окрім того, руйнування внаслідок вибухових хвиль були зафіксовані й у Хмельницькому. Найбільше – у мікрорайоні Гречани.

В громаді була створена спеціальна комісія, яка фіксувала наслідки руйнувань. До Хмельницької міської ради із заявами на відшкодування звернулись 400 людей. За пів року допомогу з міського бюджету на 4 мільйони отримали всі. Внаслідок обстрілів 13 травня, зазнали руйнувань 125 багатоквартирних будинків та 905 приватних домоволодінь в громаді.

Грузевиця – населений пункт Хмельницької громади, який зазнав найбільших руйнувань внаслідок вибухової хвилі 13 травня, розповідає староста Оксана Совінська. Кожен будинок в селі був пошкоджений, а їх загалом понад півтисячі. За пів року відновлення, говорить, всі жителі села змогли облаштувати собі помешкання принаймні для зимівлі.

Чорноострівська громада теж зазнала чималих пошкоджень, каже селищний голова Михайло Дзісь. Там надійшли 462 заяви на відновлення, з бюджету громади кошти виплатили всім. На "єВідновлення" за державний кошт люди подали 139 заяв.

Атака російськими дронами 25 жовтня Славути

Вночі, 25 жовтня, Росія вчергове атакувала Хмельниччину "шахедами". Під час повітряної тривоги жителі області чули потужні вибухи. Міський голова Славути Василь Сидор повідомив про руйнування та постраждалих у громаді внаслідок нічної атаки.

Як розповів перший заступник Хмельницької ОВА Сергій Тюрін, у Шепетівському районі уламки повітряних цілей впали на об’єкт критичної інфраструктури.

Внаслідок вибухової хвилі були пошкоджені нежитлові приміщення, житлові будинки, багатоповерхівки, авто, об'єкти комунальної власності — школи, садочки. За словами Тюріна, усі ці об'єкти розташовані на території чотирьох громад, які знаходяться навколо об'єкту критичної інфраструктури, який потрапив під приціл російських військових. Це Нетішинська, Крупецька, Славутська та Улашанівська громади.

Тюрін повідомив, що внаслідок пошкодження майна та биття вікон, уламками скла було травмовано 16 людей. У них лікарі зафіксували легкі ушкодження, загроз життю не було.

У Славутській громаді внаслідок вибухових хвиль були пошкоджені усі 22 заклади освіти, сказав Сидор. Там на декілька днів зупинили навчальний процес, школярі навчались дистанційно.

Окрім того, пошкоджень зазнали 3 заклади культури, 2 заклади позашкілля та місцева лікарня. За словами очільника громади, було пошкоджено понад 300 приватних домоволодінь. Славутський міський голова сказав, що російський безпілотник завдав шкоди громаді на десятки мільйонів гривень.

Загалом, у Шепетівському районі, за словами Тюріна, ушкоджень зазнали 1760 об'єктів. Серед них — 282 багатоповерхівки та 1404 приватних будинки. Також зазнали пошкоджень 74 об'єкти соціальної сфери, 41 освітній заклад, 14 об'єктів культурної сфери, шість медичних закладів та дві церкви, зазначив посадовець.

На території Шепетівського району розгорнули штаб з ліквідації наслідків російських обстрілів 25 жовтня. Спеціальні комісії обстежували й фіксували наслідки руйнувань.

Вночі, 25 жовтня, російські війська завдали удару по території неподалік Хмельницької АЕС. Про це повідомили в Міністерстві енергетики України. За їхньою інформацією, внаслідок вибухової хвилі пошкоджені вікна в адміністративно-побутовому та лабораторно-побутовому корпусах. Через пошкодження ліній електропередачі було знеструмлено 1 860 споживачів у Славуті та Нетішині.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.

На початок