"Угорщина все ще блокує все, що пов’язане з Україною" — Йозвяк

"Угорщина все ще блокує все, що пов’язане з Україною" — Йозвяк

"Угорщина все ще блокує все, що пов’язане з Україною" — Йозвяк
Голова Євроради Шарль Мішель і прем'єр Угорщини Віктор Орбан, Будапешт, 27 листопада 2023 року. Фото: з соцмережі Х Шарля Мішеля

Жодних зрушень під час зустрічі послів ЄС у Брюсселі у неділю, 10 грудня, не відбулося. Угорщина досі блокує все, що пов’язане з Україною.

Про це за підсумками зустрічі послів ЄС у Брюсселі повідомляє кореспондент "Радіо Свобода" Рікард Йозвяк в Х (колишній Твіттер).

“Посли ЄС зустрічалися весь день в неділю в Брюсселі. Жодних зрушень, оскільки Угорщина все ще блокує все, що пов'язано з Україною. Якщо це буде вирішено, то це буде вирішено на саміті ЄС 14-15 грудня”, — написав Йозвяк.

Як відзначає Euractiv, підтримка України з боку Європи похитнулася через жорстку політику Угорщини.

"Ми перебуваємо у ключовому моменті", — заявив високопосадовець ЄС, маючи на увазі ситуацію на полі бою і те, що Конгрес США не схвалив запропонований президентом Джо Байденом пакет допомоги Україні у розмірі 60 мільярдів доларів.

"Дуже важливо, щоб... Європейський Союз продемонстрував чітку і повну підтримку Україні. Цей сигнал буде не лише для Москви, він також буде сигналом для Вашингтона та Києва", — сказав чиновник на умовах анонімності.

Зазначається, що на карту поставлено довіру до Європи, яка раніше пообіцяла підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно.

Напередодні стало відомо, що президент України Володимир Зеленський на полях інавгурації президента Аргентини Хав’єра Мілея поговорив із премʼєр-міністром Угорщини Віктором Орбаном. Це було "максимально відверто", сказав президент.

Раніше Орбан пригрозив заблокувати початок переговорів про вступ України до Європейського Союзу. Водночас міністр закордонних справ Дмитро Кулеба говорить, що Україна працює на всіх рівнях, аби рішення було позитивним.

1 грудня Орбан говорив про те, що Європейський союз повинен спочатку підписати угодустосовно стратегічного партнерства з Україною, а не починати перемовини про вступ.

Опісля президент Євроради Шарль Мішель наголосив, що ЄС та Україна вже перебувають у стані "стратегічного партнерства", оскільки була підписана угода про асоціацію.

Позиція Угорщини щодо війни РФ проти України

Відносини між Україною та Угорщиною залишалися напруженими через позицію угорського уряду стосовно санкцій ЄС проти РФ. Зокрема країна не підтримувала обмеження проти російського нафтового і газового сектору.

У червні 2022 року старший радник прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана заявив, що ЄС має припинити запроваджувати санкції проти Росії через її вторгнення в Україну і натомість домагатися припинення вогню та початку переговорів.

За даними угорських ЗМІ, 21 вересня 2022 року на закритій зустрічі із законодавцями Орбан заявив, що ЄС повинен скасувати свої санкції проти Росії до кінця цього року, адже вони шкодять більше самим європейцям, ніж Росії. Також Угорщина тривалий час виступалапроти надання Україні 18 мільярдів фінансування від ЄС.

18 листопада 2022 року міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто назвав недієвими антиросійські санкції Євросоюзу і закликав піти у відставку лідерів країн ЄС, які виступали за обмеження.

При цьому, за даними соціологічного інституту Publicus, в Угорщині зростає невдоволення проросійським курсом уряду Орбана.

Глава МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що ставлення Угорщини до України лишиться незмінним, допоки прем'єром лишається Орбан.

На початок