Міжнародний день захисту озонового шару. Як озон захищає людство, яке його знищує

Міжнародний день захисту озонового шару. Як озон захищає людство, яке його знищує

Міжнародний день захисту озонового шару. Як озон захищає людство, яке його знищує

16 вересня відзначається Міжнародний день захисту озонового шару. У цей день у 1987 році була прийнята одна з найуспішніших міжнародних угод – Монреальський протокол, створений для обмеження виробництва низки речовин, що вважаються причиною виснаження озону. Якщо країни-учасниці дотримуватимуться протоколу й надалі, то можна сподіватися на відновлення озоносфери до 2050 року. Але поки цього не сталося, Суспільне пояснює, як озон захищає людство, яке, своєю чергою, його руйнує.

Як озон захищає людство

Життя на Землі неможливе без сонячного світла, але ультрафіолетове випромінювання шкодить здоров'ю людини, екосистемі, сприяє глобальному потеплінню і змінам клімату.

Висока концентрація озону в стратосфері створює захисний шар (його називають озоносферою), що поглинає більшу частину УФ-випромінювання. А ось його виснаження, навпаки, зменшує кількість озону у верхніх шарах атмосфери (стратосфері), але збільшує його вміст у нижніх шарах (тропосфері), де озон вважається забруднювачем і парниковим газом.

При зменшенні концентрації озону в атмосфері людина отримує підвищену дозу ультрафіолету. Науковці встановили, що це призводить до раку шкіри та злоякісної меланоми, а також до серйозних захворювань очей – катаракти й помутніння кришталика очей.

Читайте також: "Чому для всіх людей на планеті настав час почати стежити за змінами клімату"
Міжнародний день захисту озонового шару. Як озон захищає людство, яке його знищує

У 1957 році, коли вчені почали спостереження за кількістю озону, його рівень був стабільний. Але з розвитком індустріалізації руйнівний вплив людини на природу ставав дедалі помітнішим. І тільки подальші дослідження виявили перші ознаки можливої катастрофи.

Як людство знищує озон

У 1974 році два хіміки Каліфорнійського університету в Ірвіні, Маріо Моліна та Френк Шервуд Роланд, опублікували статтю, в якій розповіли про загрозу для озонового шару від газів, що містять хлорфторвуглеводніСтабільні органічні сполуки, що складаються лише з атомів хлору, фтору і карбону. Є джерелом хлору та флуору у верхніх шарах атмосфери і вважаються руйнівниками озону. (ХФВ). Найяскравішим прикладом таких газів є фреон, який масово використовують як холодоагент у холодильниках і кондиціонерах.

Чималої шкоди завдає запуск космічних супутників: двигуни ракети-носія викидають колосальну кількість газів (оксидів азоту, двоокису вуглецю). 300 подібних запусків вистачило б для повного виснаження озонового шару в місці проходження ракети через стратосферу. Таку саму проблему спричиняє авіатранспорт.

Найбільшою загрозою залишаються промислові викиди, але навіть побутове використання препаратів із фреоном шкодить природі. Коли він досягає стратосфери, ультрафіолетові промені сонця розщеплюють ХФВ на речовини, що містять атоми хлору.

Новаторські дослідження, за які вчені були нагороджені Нобелівською премією з хімії у 1995 році, довели, що атмосфера має "кінцеву здатність поглинати атоми хлору" в стратосфері: 1 атом хлору може знищити понад 100 000 молекул озону. У місцях, де відбуваються такі взаємодії, виникають озонові діри – місця з надзвичайно низькою концентрацією озону.

Міжнародний день захисту озонового шару. Як озон захищає людство, яке його знищує

Висновки Моліни та Роланда підтвердились у 1985 році, коли група англійських учених виявила над Антарктидою діру в озоновому шарі, яка пізніше була пов'язана з ХФВ.

Монреальський протокол і поправка Кігалі

Визнання шкідливого впливу ХФВ та інших озоноруйнівних речовин (ОРР) призвело до прийняття у 1987 році Монреальського протоколу – знакової угоди про поетапне припинення використання шкідливих речовин. За приблизними оцінками, без цього скорочення у США було б додатково 280 млн випадків раку шкіри (і 1,5 млн смертей від нього), а також 45 млн випадків катаракти. Температура ж у світі піднялася б на 25%.

Якби людство вчасно не усвідомило серйозність проблеми, наслідки були б набагато серйозніші: вже до середини XXI століття зникло б понад 60% озоносфери, внаслідок чого УФ-випромінювання за лічені хвилини викликало б у людини сонячні опіки, а ймовірність мутації під впливом сонячної радіації збільшилася б у шість разів.

Завдяки Монреальському протоколу вдалось уникнути приблизно 135 гігатонн СО2-еквіваленту та запобігти викиду ще 105 млн тонн СО2-еквіваленту парникових газів – це допоможе завадити підвищенню глобальної температури. У програмі ООН з довкілля вважають, що реалізація Монреальського протоколу допоможе до 2030 року запобігти 2 мільйонам випадків раку шкіри, а також зробить важливий внесок в охорону дикої природи і розвиток сільського господарства.

Через 30 років після підписання Монреальського протоколу вчені НАСА задокументували перші безпосередні докази того, що озоносфера над Антарктикою відновлюється: з 2005 року виснаження озону зменшилося на 20%. За прогнозами, до рівня 1980 року в Північній півкулі він повністю відновиться до 2030 року, до 2050 року – в Південній, а до 2060 року – у полярних регіонах. Але цей процес може виявитися не таким простим, адже світ досі до кінця не визначився, чим замінити ХФВ.

Читайте також: "Небезпека зміни клімату та 12 способів допомогти планеті вже сьогодні"
Міжнародний день захисту озонового шару. Як озон захищає людство, яке його знищує

Деякі компанії з промисловою метою використовують гідрохлорфторвуглеці (ГХФВ) – менш шкідливий, але досі недостатньо безпечний замінник ХФВ. Холодоагенти нового покоління, гідрофторвуглеці (ГФВ), не руйнують озонового шару, але самі є потужними парниковими газами, які при попаданні в атмосферу утримують тепло і сприяють зміні клімату.

Водночас компанії та вчені працюють над створенням екологічно безпечних альтернатив, зокрема нових охолоджувальних рідин і технологій, що знижують або усувають залежність великих підприємств від хімічних речовин. Але завадити руйнуванню озонового шару не до снаги ні окремо взятій країні, ні навіть групі держав. Ліквідація загрози вимагає об'єднання зусиль практично всіх націй.

Як ми можемо допомогти зберегти озоновий екран

Пластик: одноразові трубочки, пакети, стаканчики, пляшки, упаковки для м'ясних виробів руйнують екологію. І поки серед нас панує епоха споживання – ситуація буде погіршуватися. Прати поліетиленові пакети не вихід, але мода на екосумки для продуктів вже стала буденністю.

Заборони на використання одноразового пластику, які зараз ухвалюють у багатьох країнах, дозволять скоротити кількість сміття і викидів в атмосферу. На сайті українського проєкту No Waste (і це не реклама) є все необхідне для сортування сміття, а в крамниці Zero Waste можна придбати екологічно чисті товари та навіть пройти освітній курс "Як жити екологічно?".

Міжнародний день захисту озонового шару. Як озон захищає людство, яке його знищує

Автомобілі: вчені радять пересідати з особистого транспорту, який викидає в атмосферу монооксид вуглецю й окис азоту, на громадський. Це допоможе заощадити фінанси та знизити шкідливий вплив на навколишнє середовище.

Хімія: уникайте використання косметики, лаків для волосся та освіжувачів приміщень, оскільки ці продукти виділяють хлорфторвуглеці (ХФВ). Крім того, слід уникати використання хімічних добрив у сільському господарстві (через них утворюються парникові гази) і замінити їх на органічні.

Кондиціонери: підтримуйте кондиціонери в робочому стані. Якщо не обслуговувати їх належним чином, висока ймовірність, що в атмосферу потрапить газ ХФВ. Читайте також наш матеріал "Як вибрати кондиціонер для будинку чи офісу".

Продукти: по-перше, радимо купувати місцеві продукти. Що більшу відстань долає товар до полиці вашого магазину, то більше закису азоту виробляється транспортом. І купуйте продукти, вирощені без використання пестицидів.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди