Чим так небезпечне сонячне світло і як від нього правильно захиститися

Чим так небезпечне сонячне світло і як від нього правильно захиститися

У чому суть

Сонячне світло управляє циркадними ритмами, завдяки чому в нашому організмі синтезуються вітамін D і ендорфіни, але водночас сонячне випромінювання – канцероген і один з найважливіших факторів старіння шкіри. Пояснюємо, навіщо захищати себе від сонця і як робити це правильно.

Читайте також: "Що робити, якщо згоріли на сонці. Поради від біологині"

Як сонце шкодить шкірі

Є два типи процесів, які викликають старіння шкіри: хроностаріння (воно ж природне), яке залежить від генетики та гормональних процесів; і фотостаріння – зміна шкіри через ультрафіолетове випромінювання.

У деяких випадках фотостаріння може бути відповідальне за 90% вікових змін шкіри людини, а це означає, що більшої частини естетичного старіння можна запобігти, правильно захистившись від сонця.

Надмірна кількість сонячного випромінювання завдає шкірі окислювального стресу. Частина споживаного шкірою кисню перетворюється в активні форми кисню – нестабільні молекули з неспареним електроном. Це нормальний процес, який зазвичай врівноважується антиоксидантами (речовини, які пригнічують окислення), однак якщо активних форм кисню занадто багато – вони стають токсичними. Це і відбувається, коли клітина поглинає УФ-випромінювання. Через це порушується бар'єрна функція шкіри, вона стає сухою як пергаментний папір, гірше зберігає вологу та погано захищає від інфекцій.

По-друге, сонячне випромінювання пошкоджує позаклітинний матрикс – основу сполучної тканини, яка складається з різних білків. Позаклітинний матрикс постійно оновлюється: спеціальні ферменти (металопротеїнази) руйнують його компоненти, натомість фібробласти (клітини сполучної тканини організму, що синтезують позаклітинний матрикс) синтезують нові компоненти. Проте коли ультрафіолет проникає в дерму, він підвищує кількість руйнівних ферментів і пригнічує синтез фібробластів. Руйнування переважає над відновленням, шкіра виробляє все менше еластину та колагену – і старіє.

Передчасне старіння – один з видимих побічних ефектів сонця. Але вплив сонячного світла їм не обмежується. Існує також мутація ДНК.

Коли ультрафіолетове світло проникає у клітину шкіри, він пошкоджує її ДНК прямо і побічно, через механізм окисного стресу. Згодом мутації ДНК накопичуються і стимулюють клітини безконтрольно рости та ділитися. Утворюються скупчення зайвих клітин – якщо пощастить, то доброякісні, але вони можуть бути й злоякісними. Ці ж мутації можуть анулювати апоптоз клітин – найбільш розповсюджений механізм запрограмованої загибелі клітин. Якщо він пригнічений, клітини перестають відмирати у потрібний час, та починають безконтрольно розростатися, що додатково посилює утворення злоякісних пухлин.

Ось чому УФ-випромінювання викликає всі відомі види раку шкіри: рідкісні меланоми, пухлини з украй високою смертністю, базальноклітинні та плоскоклітинні раки шкіри – і захищатися від сонця потрібно, навіть якщо старіння здається природним і не лякає.

Читайте також: "Як екстремальна спека може вплинути на ваше здоров'я та самопочуття"

Як захистити шкіру від побічних ефектів сонця

Єдиний спосіб захиститися від ультрафіолетового випромінювання на 100% – не бути на сонці. Втім, це варіант фантастичний; більш реально почати використовувати сонцезахисний крем. За різними оцінками, це знижує ризик розвитку меланоми на 30-40%, а також запобігає фотостарінню.

Навіть якщо ознаки фотостаріння вже з'явилися, це не означає, що сонцезахисний крем не принесе користі. Достатньо всього року щоденного використання, щоб отримати значно більше красиву і молоду шкіру: за цей час зменшиться пігментація, а текстура шкіри стане більш гладкою і пружною.

Коли користуватися сонцезахисним кремом

Зверніть увагу на УФ-індекс – це показник інтенсивності ультрафіолетового випромінювання – і використовуйте крем, коли значення УФ-індексу сягає 3 і вище.

Знання УФ-індексу дійсно стане в пригоді, якщо ви відпочиваєте в країнах, які знаходяться ближче до екватора – там сонячне випромінювання більш інтенсивне. Також варто пам'ятати, що сніг, пісок і вода відбивають сонячні промені та підсилюють їх дію. Кожні 1000 метрів висоти додають на 10-12% до інтенсивності ультрафіолету, а значить, в горах, на морі чи в літаку захист особливо важливий.

Найпростіший спосіб дізнатися інтенсивність сонячного випромінювання – завантажити спеціальний додаток, наприклад, UV Index: вони використовують дані про геолокацію та показують УФ-індекс у конкретному місці в конкретний час, а також дають рекомендації, який захист вам потрібна.

Так, при значенні УФ-індексу в "6" – вам порадять використовувати крем з рівнем SPF 30+, закрити тіло одягом з УФ-захистом, надіти крислатий капелюх, сонцезахисні окуляри та взагалі зменшити час на сонці. Для людей з білим чи блідим типом шкіри, небезпека починається з відмітки УФ-індексу в 5 балів. Часто дані про УФ-індекс вказані на сайтах з прогнозом погоди чи встановлених на телефоні стандартних погодних додатках.

В умовах міста необов'язково постійно відстежувати УФ-індекс. Досить запам'ятати, що у світлий час доби сонцезахисний крем потрібен в будь-яку погоду і в будь-який сезон. Інтенсивність UVB-випромінювання (ультрафіолетові промені групи В) залежить від географічного положення, сезону, часу дня і погоди: воно частково поглинається хмарами. Втім найбільш інтенсивне випромінювання у весняні та літні місяці з 10 до 16 годин. Але інший тип випромінювання проникає крізь хмари та однаково інтенсивне у будь-який час року і дня. Це значить, що і захищатися від них потрібно завжди, за винятком ночі.

Більш того, захищатися від UVA-променів варто навіть в приміщенні: вони безперешкодно проходять крізь звичайне скло. Щоб захиститися від випромінювання будинку і в машині, можна або скористатися кремом, або придбати спеціальну віконну плівку, яка блокує ультрафіолетове випромінювання; вона також додатково зберігає прохолоду.

Читайте також: "Чому для всіх людей на планеті настав час почати стежити за змінами клімату"

Чи шкідливі креми від загару

Сонцезахисні креми отримали погану репутацію завдяки інгредієнтам, які потенційно можуть впливати на ендокринну систему; найголосніше була історія з оксибензоном. Але дослідження, які виявили цей вплив, проводилися в дуже високих дозах – і на мишах. Математичне моделювання показало: щоб оксибензон так само вплинув на гормони людини, наносити крем з ним у складниках потрібно кожен день протягом 277 років, причому на все тіло.

Якщо вас це не заспокоїло, вибирайте засоби з фізичним фільтром (оксид цинку і діоксид титану): їх рекомендують організації, які стурбовані впливом хімічних фільтрів на здоров'я та екологію, наприклад, Environmental Working Group (EWG).

Інша причина побоювання – здатність кремів утворювати вільні радикали* під дією ультрафіолету та викликати той самий окислювальний стрес, від якого ми з їх допомогою намагаємось захиститися. У цьому контексті "небезпечними" вже здаються фізичні фільтри. Однак і ця тривога помилкова: оксид цинку і діоксид титану генерують вільні радикали in vitro і в чистій формі, а не в складі сонцезахисного крему. Подальші дослідження не показали ніякого зв'язку між сонцезахисними засобами з фізичними фільтрами та окислювальним стресом у людини.

*Що таке вільні радикали?

Це молекули, у зовнішній електронній оболонці яких є один або кілька неспарених електронів. Такі молекули активно хочуть захопити ще один, що призводить до їх взаємодії з іншими молекулами. Вільні радикали беруть участь у безлічі біохімічних реакцій і в невеликій кількості необхідні. Але, якщо їх концентрація в організмі перевищує норму, відбувається пошкодження клітин.

Читайте також: "Куди можна летіти і коли купувати квиток? Головне про міжнародне авіасполучення"

Як вибрати сонцезахисний крем

SPF повинен бути більше або дорівнювати 30

Більшість медичних організацій, наприклад, Американська академія дерматології, радять вибирати сонцезахисні засоби з рівнем SPF 30 і вище. Значення SPF часто пояснюють так: якщо SPF дорівнює 30, вам буде потрібно в 30 разів більше часу, щоб обгоріти, ніж якби ви не використали сонцезахисний крем. Виходить, якщо ви обгоряєте на сонці за 10 хвилин, то з SPF 30 можна спокійно перебувати на сонці 300 хвилин.

Насправді, швидкість "обгорання" відрізняється в залежності від типу шкіри та інтенсивності випромінювання в конкретний день і годину; тому число SPF коректніше вважати показником того, як багато УФ-променів він блокує: чим більше значення, тим менше променів шкодять вашій шкірі.

Чи потрібно купувати крем з екстремально високим ступенем захисту? Ні. Люди, які використовують найвищий коефіцієнт захисту – SPF 100 – парадоксально, втім гірше захищені від ультрафіолету. Серед багатьох причин, такий крем дає їм помилкове відчуття безпеки, і вони довше перебувають під променями сонця.

Захист від UVA

Більшість засобів від сонця захищають тільки від UVB-променів. Заведено вважати, що UVB-промені більш небезпечні та пов'язані з раком шкіри, а UVA – зі старінням. Це не так. Фотостаріння і рак шкіри пов'язані з обома видами ультрафіолету; жоден з них не є більш шкідливим, ніж інший.

UVB-промені дійсно більш інтенсивні, але становлять лише 5% від ультрафіолету, який досягає нашої шкіри; UVA-промені не поглинаються атмосферою, саме вони – інші 95%. Тому захищатися потрібно і від UVA, і від UVB-променів, і користуватися кремом без "подвійного" захисту немає сенсу.

Вологостійкість

Крім захисту від UVA, шукайте на упаковці напис waterproof, навіть якщо не збираєтеся на море. Майже половина найпопулярніших засобів недостатньо стійкі до вологи, в той час як вологостійкість – один з ключових параметрів: всі ми потіємо, і чим краще крем переносить вологу, тим менше шансів, що захист зникне завчасно.

Фільтр може бути будь-яким

Є два види фільтрів від сонця: фізичні, вони ж мінеральні (оксид цинку і діоксид титану), і хімічні (безліч різних, зі складнішою хімічною формулою). Попри назви, обидва фільтри працюють приблизно однаково: створюють на шкірі захисну плівку, яка відбиває та поглинає сонячне випромінювання. Немає однозначної відповіді, який з фільтрів краще.

Як правильно користуватись кремом

Щоб санскрін (засіб для захисту від сонця) дійсно захистив, потрібно не тільки вибрати хороший засіб, але й користуватися ним правильно. Для цього:

Використовуйте достатню кількість засобу. Наносьте його рівномірним і товстим шаром, але не занадто, щоб засіб міг закріпитися на обличчі. Більшість людей наносить малу кількість засобу, через що отримує значно менше захисту, ніж заявлено: погано нанесений SPF 30 чарівним чином перетворюється в SPF 10.

Не розтирайте засіб по шкірі: зайве тертя може залишити до 25% кошти на руках і зробити захист менш ефективним. Розподіляйте його плавними плескаючими рухами.

Захищайте усі відкриті сонцю ділянки тіла. Все, що не закрито одягом – повинно бути покрито кремом. У тому числі губи, повіки, вуха, задня частина шиї. Це області, про які ми часто забуваємо, а даремно: у вухах і губах часто виникає плоскоклітинний рак шкіри, а на шкірі навколо очей – ще і базальноклітинний. Багато експертів взагалі рекомендують наносити санскрін на все тіло, навіть на ділянки, закриті одягом, якщо не впевнені, що він захищає від УФ-випромінювання.

Чекайте, поки засіб висохне. Почекайте мінімум 10 хвилин: цей час потрібен, щоб засіб застиг і утворив на шкірі плівку. Тільки після цієї паузи можна наносити макіяж, одягатися і виходити з дому.

Оновлюйте крем. Згодом захист слабшає, а якусь її частину ми просто стираємо руками, раз у раз торкаючись до шкіри. Тому санскрін потрібно оновлювати: кожні півтори-дві години, якщо ви знаходитесь на відкритому повітрі; або кожні 40 хвилин, якщо ви займаєтесь спортом чи рясно потієте.

Читайте також: "Шість порад, як зберегти прохолоду вдома без кондиціонера"

На початок