Сьогодні представники ЄС почнуть обговорення щодо вступу України у блок

Сьогодні представники ЄС почнуть обговорення щодо вступу України у блок

ЗМІ
Вступ України в ЄС
Ілюстративне фото: Getty Images

Представники 27 країн-членів Європейського Союзу зустрінуться 5 грудня, щоб почати обговорення щодо початку переговорів про членство України. Угорщина погрожує заблокувати вступ, а інші — поставити нові умови.

Про це повідомляє Reuters з посиланням на чиновників.

Ця зустріч є початком підготовки до саміту лідерів Європейського Союзу, який відбудеться 14-15 грудня, на якому мають визначитися щодо перспектив євроінтеграції України, Молдови, Грузії та Боснії і Герцоговини.

Єврокомісія запропонувала, щоб на саміті обговорили початок переговорів з Україною. Пропонована дата — березень або коли Київ виконає остаточні умови. Зокрема, на зустрічі обговорюватимуть проєкт угоди, на якому також очікується ухвалення відповідної пропозиції щодо надання 50 мільярдів євро, бюджетної підтримки Києва до 2027 року.

Остаточних рішень сьогодні не ухвалять, але це обговорення дасть уявлення про те, наскільки "ймовірно саміт дасть зелене світло Україні". Дипломати та офіційні особи ЄС заявили, що перший проєкт підготовлений для обговорення, проте він точно зміниться.

Журналісти Reuters ознайомилися з початковою версією документа, який датований 4 грудня. У ньому йдеться, що "Європейська рада вирішує розпочати переговори про вступ з Україною та Молдовою".

Щодо Грузії зазначається, що кавказька республіка отримає статус кандидата в ЄС за умови, що Тбілісі виконає виняткові умови.

Щодо Боснії, у початковому проєкті говорилося, що блок "готовий розпочати переговори про вступ до ЄС, як тільки буде досягнуто необхідного рівня відповідності критеріям членства".

Усі три рішення потребуватимуть одностайної підтримки 27 країн ЄС. У випадку з Україною Угорщина погрожувала блокуванням.

"На нашу думку, жодних умов для початку переговорів про вступ України не виконано", — окремо заявив журналістам речник уряду Угорщини Золтан Ковач у понеділок, 4 грудня.

Він зазначив, що у ЄС не може вступити країна, яка: у стані війни, працює лише завдяки іноземним грошам, має окуповані території та де присутня корупція.

Що відомо про вступ України в ЄС

Європейська рада на саміті у Брюсселі 23 червня надала Україні статус кандидата в ЄС. Київ має провести декілька важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами та корупцією.

"Комісія рекомендує надати Україні європейську перспективу. Це, звісно, за умови, що в країні проведуть низку важливих реформ. На думку комісії, Україна чітко продемонструвала прагнення та рішучість жити за європейськими цінностями та стандартами", — сказала президентка Єврокомісії Урсула Фон Дер Ляєн.

"Низка важливих реформ" — це сім наступних умов:

  • реформа Конституційного суду;
  • продовження судової реформи;
  • антикорупція, включно з призначенням керівника САП;
  • боротьба з відмиванням коштів;
  • втілення антиолігархічного закону;
  • узгодження аудіовізуального законодавства з європейським;
  • зміна законодавства про нацменшини.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль 26 вересня повідомив, що на урядовому рівні 7 рекомендацій Єврокомісії щодо реформ, які треба провести для наступного кроку на шляху вступу до ЄС, повністю виконані.

7 листопада "Радіо Свобода", посилаючись на звіт ЄК щодо України, поінформувала, що Європейська комісія вважає повністю завершеними чотири з семи рекомендацій.

8 листопада Європейська комісія рекомендувала Раді Європейського союзу розпочати процес перемовин про вступ України та Молдови до Євросоюзу. Рамки переговорів ухвалять у березні 2024 року.

Згодом Єврокомісія оприлюднила повний розгляд висновків, які були внесені в щорічну доповідь 2023 року щодо розширення в контексті ЄС подання української заявки на членство в Європейському союзі.

На початок