Рада безпеки ООН завершує політичну місію в Судані

Рада безпеки ООН завершує політичну місію в Судані

Рада безпеки ООН завершує політичну місію в Судані
Жінка несе воду на голові, де більша частина території не має доступу до чистої питної води, Південний Судан, 4 травня 2023 р. Фото: AP /Сем Меднік

Рада безпеки ООН у п'ятницю, 1 грудня, завершила свою політичну місію в Судані на прохання країни. Чотирнадцять із 15 членів Ради безпеки ухвалили резолюцію, а Росія утрималася.

Про це пише DW.

Зазначається, що мандат з надання допомоги в перехідний період в Судані завершиться в неділю, 4 грудня. Далі кінця лютого 2024 року місія повинна буде передати всі свої справи та завдання, що залишилися, агентствам, фондам і програмам всесвітньої організації.

Що відомо про місію ООН у Судані

Місію започаткували в червні 2020 року для підтримки переходу Судану до демократії після повалення правителя Омара аль-Башира. У жовтні 2021 року генерал Абдель Фаттах аль-Бурхан в результаті путчу захопив владу та оголосив про розпуск уряду разом із так званою Суверенною радою, яка контролювала процес демократизації країни й до складу якої входили військові та цивільні.

Останнім часом на місію ООН регулярно чинився тиск: керівництво країни офіційно вимагало припинити роботу UNITAMS, а її главу Фолькера Пертеса оголосили в Судані персоною нон грата.

З квітня 2023 року в Судані триває протистояння між армією країни, якою керує де-факто глава держави Абдель Фаттах аль-Бурхан, та воєнізованим формуванням Сил швидкого реагування (RSF). За час боїв, за оцінкою ООН, загинуло понад 10 тисяч людей, а понад 6 млн осіб були змушені залишити свої будинки.

Що відомо про ситуацію у Судані

У столиці Судану Хартум 15 квітня відбулись зіткнення між армію та Силами оперативного реагування (RSF), які заявили, що взяли під контроль президентський палац, резиденцію командувача армії та міжнародний аеропорт.

Станом на 17 квітня щонайменше 97 людей загинули та ще сотні зазнали поранень під час зіткнень, що поширилися по всьому Судану.

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) попередила, що в деяких лікарнях закінчуються необхідні запаси для лікування поранених.

Міністерство закордонних справ України рекомендувало українцям утриматися від поїздок до Судану, а тим, хто перебуває там, – уникати відвідування районів біля аеропортів, військових баз та урядового кварталу, залишатися в місцях свого проживання.

У МЗС також повідомили, що в Судані перебувають 36 співробітників української авіакомпанії SkyUp. У відомстві запевнили, що українці знаходяться у відносно безпечному місці, і з ними є зв'язок.

У SkyUp зазначили, що їхні літаки перебувають в Судані в рамках контракту на умовах ACMI з авіакомпанією Sun Air. Від початку 2023 року вони виконували рейси до Каїра (Єгипет), Ер-Ріяда та Джидди (Саудівська Аравія).

18 квітня компанія Maxar опублікувала супутникові знімки, на яких видно пошкоджені літаки в аеропорту Судану. Серед згорілих літаків можна побачити й український Boeing 737 авіакомпанії SkyUp.

В той же день у пресслужбі авіакомпанії повідомили, що пілоти та співробітники авіакомпанії SkyUp, які перебувають у Судані знаходяться у "відносно безпечних місцях". Вони забезпечені водою та їжею. Наразі компанія спільно з посольством України у Єгипті, консульством у Судані та міністерством закордонних справ розробляють план евакуації співробітників SkyUp.

19 квітня військові Судану вдруге оголосили про припинення вогню, після провалу попередньої угоди про тимчасове перемир'я, щоб евакуювати цивільних осіб.

26 квітня у деяких регіонах Судану знову спалахнули бої, попри оголошене сторонами конфлікту припинення вогню на 72 години.

26 квітня повідомлялось, що з Судану вдалося евакуювати 91 громадянина України.

На початок