Міністри закордонних справ країн-членів ЄС докладуть зусиль до ухвалення рішення щодо вступу України в Євросоюз — Кулеба

Міністри закордонних справ країн-членів ЄС докладуть зусиль до ухвалення рішення щодо вступу України в Євросоюз — Кулеба

Ексклюзивно
Дмитро Кулеба
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба під час засідання Радбезу ООН, 17 липня 2023 року. Фото: AP

Глава української дипломатії Дмитро Кулеба заявив, що влада системно працює над тим, щоб рішення Європейської ради щодо вступу нашої держави в Євросоюз було позитивним.

Про це Дмитро Кулеба сказав в ефірі телемарафону "Єдині новини".

"16 кроків, 16 днів залишилося до Саміту Європейської ради, де лідери держав ЄС будуть ухвалювати рішення не лише стосовно України, а стосовно всіх країн, які прагнуть стати членами ЄС. Системно працюємо на всіх рівнях зараз над тим, щоб рішення було позитивне. Президент повноцінно залучений в цей процес, постійно контролює зусилля, які на різних рівнях відбуваються. Парламент та уряд також працюють", — розповів Кулеба.

Водночас він додав, що поки рішення не ухвалено — "залишається робота".

"Я сьогодні в Брюсселі проводив двосторонні зустрічі: з Жозепом Боррелем, з міністрами закордонних справ країн ЄС. І скрізь — це тема номер один. Позитивне рішення в грудні про відкриття переговорів про членство України в Євросоюзі. Рухаємося до нього. Але поки рішення не ухвалено, значить залишається ще робота", — сказав очільник МЗС України.

Щодо позиції Угорщини, влада якої виступає проти вступу України в ЄС, Кулеба сказав, що над цим "викликом" також йде робота.

"Ми маємо багато і системно працювати. Зараз саме це і відбувається. Хочу всім нагадати 2016 рік, коли ще йшлося тільки про ратифікацію Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС. Ми були ще дуже далеко від кандидатства і від переговорів про вступ. І зловісний референдум в Нідерландах, на якому, на жаль, проголосували голландці проти укладення угоди про Асоціацію з Україною. І здавалося, що все, і нічого не буде, це кінець. Але зрештою були знайдені дипломатичні рішення, які дозволили рухатися вперед. Так само ми працюємо над тим, щоб на будь-який виклик, з яким ми стикаємося, ми знаходили дипломатичне рішення. І з минулого року вся команда президента неодноразово демонструвала, що ми таке рішення знаходимо", — сказав Кулеба.

Він додав, що наразі є загальне розуміння серед держав-членів ЄС про те, що Україна заслужила відкриття переговорів щодо вступу в ЄС.

"Своїми реформами, своєю героїчною боротьбою за себе і за європейську безпеку та європейські цінності. Сьогодні всі міністри, з якими я зустрічався, казали, що докладуть всіх зусиль для того, щоб було ухвалене позитивне рішення", — сказав Дмитро Кулеба.

28-29 листопада Дмитро Кулеба перебуває у Брюсселі з візитом, метою якого є мобілізація політичної та військової підтримки з боку держав-членів Євросоюзу і НАТО.

Що відомо про вступ України в ЄС

Європейська рада на саміті у Брюсселі 23 червня надала Україні статус кандидата в ЄС. Київ має провести декілька важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами та корупцією.

"Комісія рекомендує надати Україні європейську перспективу. Це, звісно, за умови, що в країні проведуть низку важливих реформ. На думку комісії, Україна чітко продемонструвала прагнення та рішучість жити за європейськими цінностями та стандартами", — сказала президентка Єврокомісії Урсула Фон Дер Ляєн.

"Низка важливих реформ" — це сім наступних умов:

  • реформа Конституційного суду;
  • продовження судової реформи;
  • антикорупція, включно з призначенням керівника САП;
  • боротьба з відмиванням коштів;
  • втілення антиолігархічного закону;
  • узгодження аудіовізуального законодавства з європейським;
  • зміна законодавства про нацменшини.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль 26 вересня повідомив, що на урядовому рівні 7 рекомендацій Єврокомісії щодо реформ, які треба провести для наступного кроку на шляху вступу до ЄС, повністю виконані.

7 листопада "Радіо Свобода", посилаючись на звіт ЄК щодо України, поінформувала, що Європейська комісія вважає повністю завершеними чотири з семи рекомендацій.

8 листопада Європейська комісія рекомендувала Раді Європейського союзу розпочати процес перемовин про вступ України та Молдови до Євросоюзу. Рамки переговорів ухвалять у березні 2024 року.

Згодом Єврокомісія оприлюднила повний розгляд висновків, які були внесені в щорічну доповідь 2023 року щодо розширення в контексті ЄС подання української заявки на членство в Європейському Союзі.

На початок