Україна домовилася зі світовими страховиками про транспортування зерна — FT

Україна домовилася зі світовими страховиками про транспортування зерна — FT

Зерно, експорт зерна, судно, Одещина, страхування зерна
. Фото: Міністерство інфраструктури України

Україна уклала угоду з міжнародною фірмою — страховим брокером Marsh McLennan, щоби забезпечити перевезення зерна та сільськогосподарської продукції суднами з Чорного моря.

Про це пише Financial Times.

Marsh McLennan — міжнародна фірма, яка займається страховим брокерством, управлінням ризиками, послугами з перестрахування, інвестиційними консультаціями тощо. Компанія має штаб-квартиру в Нью-Йорку.

Marsh McLennan запропонує страхування на суму до 50 мільйонів доларів на кожен випадок від страхової компанії "Лондонський Ллойдс" (Lloyd's of London). Страхування передбачені для суден, що перевозять сільськогосподарські товари і забезпечуватиме так зване покриття ризиків війни на випадок збитків, спричинених війною Росії проти України.

Ризик розподіляється між страховою компанією та Україною. Заставу нададуть акредитивами від державних банків "Укрексімбанку" та "Укргазбанку". Німецький кредитор DZ Bank виступить посередником, підтверджуючи заставу для іноземних страховиків.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що механізм страхування дозволить Києву "забезпечувати постачання світу життєво необхідного продовольства, водночас підтримувати українську економіку та зберігати Чорне море відкритим для міжнародної торгівлі".

За словами міністерки економіки України Юлії Свириденко, страхування здешевить зерно приблизно на 2,8-3,9 долара за тонну.

Поза цим Україна прагне заохотити міжнародні страхові компанії видавати значні суми страхування діяльності та інвестицій для допомоги у відбудові України. За оцінками, це коштуватиме 411 мільярдів доларів. Але страхувальники пропонують Києву такі значні суми страхування без будь-яких західних гарантій, враховуючи те, що війна триває.

9 листопада Росія вчергове здійснила удар по порту Одещини, влучивши в судно під прапором Ліберії. Тоді загинув лоцман, громадянин України, співробітник Адміністрації морських портів.

Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков підрахував, що це вже 21 цілеспрямована атака Росії після виходу з "зернової угоди". За цей час РФ пошкодила понад 160 об’єктів інфраструктури та 122 транспортних засоби.

Що відомо про припинення імпорту українського зерна

Після повномасштабного вторгнення Росії українські порти у Чорному морі були заблоковані, через що Україна, один із найбільших у світі експортерів зерна, була змушена шукати альтернативні маршрути постачання, зокрема через Польщу та Румунію.

Протягом 2022-го року Польща та Румунія спільно сприяли експорту зернових з України. Додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів, оскільки вплинула на ціни та можливості зберігання зернових. У двох країнах відбувалися місцеві протести проти урядів.

За оцінками ЄК, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.

2 травня Європейська Комісія тимчасово обмежила продаж пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику українського походження у Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії та Словаччині. 5 червня ЄК продовжила обмеження на імпорт української агропродукції до 15 вересня 2023 року.

19 липня міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь у коментарі Reuters заявив, що Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія і Словаччина попросять ЄС подовжити заборону на імпорт українського зерна щонайменше до кінця 2023 року.

15 вересня Єврокомісія не продовжила заборону на імпорт українського зерна в сусідні з Україною країни ЄС. Водночас Україна погодилася запровадити правові заходи (як, наприклад, систему ліцензування експорту) протягом 30 днів, щоб уникнути сплеску цін на зерно.

Після цього Словаччина, Польща та Угорщина в односторонньому порядку заборонили імпорт агропродукції з України. Керівна партія Польщі особливо прагне зупинити цей потік, оскільки її успіх на виборах 15 жовтня тісно пов'язаний із базою підтримки сільського населення, яке незадоволене збільшенням українського сільськогосподарського імпорту.

18 вересня міністерка економіки Юлія Свириденко повідомила, що Україна подала позов до СОТ проти Польщі, Угорщини та Словаччини, які продовжили заборону на імпорт українського зерна всупереч рішенню Єврокомісії про скасування обмежень.

На початок