Президент Володимир Зеленський заявив, що українська "формула миру" стає глобальною. За його словами, вона забезпечує повну силу Статуту ООН для припинення агресії проти України та усунення її наслідків, а отже, згодом може стати взірцем для аналогічного забезпечення повної сили міжнародного права у разі інших агресій.
Про це Володимир Зеленський сказав під час звернення 28 жовтня до учасників саміту Формули миру, який проходить на Мальті 28-29 жовтня.
"Торік я запропонував "формулу миру". Десять пунктів, які охоплюють усі аспекти агресії Росії проти України та які засновані на принципах Статуту ООН, на схвалених світом резолюцій Генеральної Асамблеї ООН. За рік, що минає, наша "формула миру" поступово стає глобальною. Ця "формула" справді стала спільною", — сказав Зеленський.
Він наголосив, що хоч і не буває однакових воєн, "формула миру" може й має бути універсальною.
"Потрібен спільний план її реалізації, щоб відображати не ту чи іншу національну позицію, а позицію людей, усього людства. Такий спільний план дій маємо підготувати в межах нашої взаємодії та згодом вийти з ним на Глобальний саміт миру – на рівень лідерів, – затвердити й реалізувати. Заради миру. Заради захищеності кожного народу від воєн. І хай такий результат буде нашим із вами спільним спадком для людства!", — сказав президент України.
Зеленський подякував усім представникам з майже 70 держав світу за участь у Саміті Формули миру, який проходить на Мальті 28-29 жовтня.
"Я дякую кожній державі та міжнародній організації, які представлені тут, на Мальті. Загалом майже 70 світових субʼєктів уже приєдналися до процесів щодо Формули миру. Дякую кожному!", — сказав президент.
Він також окремо відзначив міжнародні інституції, які підтримали "формулу миру".
"Хочу відзначити окремо міжнародні інституції, які підтримали Формулу миру: ООН, Раду Європи, Єврокомісію, Європейську Раду та Європарламент, який, до речі, очолює мальтійка Роберта Мецола, захисниця міжнародного права та смілива людина. Вона однією з перших відвідала Україну після початку повномасштабної агресії та незмінно допомагає боронити життя", — сказав Зеленський.
Мальта 28-29 жовтня приймає наступний раунд міжнародних переговорів щодо запропонованої Україною "формули миру" для припинення російського вторгнення. Саміт відбувається на рівні радників із зовнішньої політики та національної безпеки. Зустріч проходить без участі Росії.
Що відомо про "мирні саміти" у Данії та Саудівській Аравії щодо України
26 червня у столиці Данії Копенгагені відбулася мирна конференція щодо України. Окрім представників кількох західних країн, у заході також взяли участь дипломати з країн глобального Півдня — зокрема, Китаю, Індії, Бразилії та Південної Африки. Згідно з повідомленнями, головною метою було заручитися підтримкою цих країн, які досі займали переважно нейтральну або стриману позицію щодо війни в Україні.
29 липня ЗМІ повідомили, що на початку серпня Саудівська Аравія має намір прийняти у себе мирні переговори щодо війни в Україні, на які прибудуть високопосадовці з 30 країн. Росія не буде на них представлена, однак до заходу долучаться Індія та Китай.
Президент Мексики Андрес Мануель Лопес Обрадор 1 серпня заявив, що готовий приєднатися до зустрічі, яку скликає Саудівська Аравія щодо України, лише у випадку, якщо туди запросять і Росію.
Своєю чергою у Державному департаменті США поінформували, що візьмуть участь у мирних переговорах щодо України в Саудівській Аравії.
5 серпня у столиці Саудівської Аравії Джидді розпочалася зустріч щодо пошуку шляхів припинення війни в Україні. Українську делегацію у Джидді очолив керівник Офісу президента Андрій Єрмак. Як повідомили в ОПУ, учасники саміту погодилися продовжити роботу на різних представницьких рівнях задля встановлення справедливого та всеосяжного миру.
Що передбачає українська "формула миру"
11 жовтня 2022 року президент України Володимир Зеленський озвучив лідерам країн "Групи семи" (G7) "формулу миру" для подолання російської загрози. Вона зокрема передбачає оборонну підтримку України, захист територіальної цілісності та покарання винних у збройній агресії. Також формула передбачає протидію екоциду та фіксацію завершення війни.
"Формула миру" включає 10 пунктів:
- Радіаційна та ядерна безпека.
- Продовольча безпека.
- Енергетична безпека.
- Звільнення всіх полонених і депортованих.
- Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.
- Виведення російських військ і припинення бойових дій.
- Повернення справедливості.
- Протидія екоциду.
- Недопущення ескалації.
- Фіксація закінчення війни.
Наприкінці грудня глава МЗС РФ Сергій Лавров заявив, що Росія не вестиме переговори на основі "формули миру" Зеленського.