Мальта 28-29 жовтня прийматиме наступний раунд міжнародних переговорів щодо запропонованої Україною "формули миру" для припинення російського вторгнення.
Про це повідомив міністр закордонних справ Мальти Ян Борг.
Саміт відбудеться на рівні радників із зовнішньої політики та національної безпеки. Зустріч відбудеться без зустрічі Росії.
"Мальта підтримує українську справу, займаючи принципову позицію на різних багатосторонніх форумах, а також надаючи гуманітарну допомогу і сприяння. (Зустрічі) наступного тижня є найконкретнішою підтримкою, яку може надати така країна, як Мальта, для того, щоб українська справа залишалася в центрі міжнародного порядку денного", – заявив Борг.
Зустріч відбудеться після переговорів у Копенгагені в червні та Джидді в серпні, спрямованих на пошук консенсусу щодо глобального "мирного саміту", щоб схвалити план України, який вимагає повного виходу Росії.
Що відомо про "мирні саміти" у Данії та Саудівській Аравії щодо України
26 червня у столиці Данії Копенгагені відбулася мирна конференція щодо України. Окрім представників кількох західних країн, у заході також взяли участь дипломати з країн глобального Півдня — зокрема, Китаю, Індії, Бразилії та Південної Африки. Згідно з повідомленнями, головною метою було заручитися підтримкою цих країн, які досі займали переважно нейтральну або стриману позицію щодо війни в Україні.
29 липня ЗМІ повідомили, що на початку серпня Саудівська Аравія має намір прийняти у себе мирні переговори щодо війни в Україні, на які прибудуть високопосадовці з 30 країн. Росія не буде на них представлена, однак до заходу долучаться Індія та Китай.
Президент Мексики Андрес Мануель Лопес Обрадор 1 серпня заявив, що готовий приєднатися до зустрічі, яку скликає Саудівська Аравія щодо України, лише у випадку, якщо туди запросять і Росію.
Своєю чергою у Державному департаменті США поінформували, що візьмуть участь у мирних переговорах щодо України в Саудівській Аравії.
5 серпня у столиці Саудівської Аравії Джидді розпочалася зустріч щодо пошуку шляхів припинення війни в Україні. Українську делегацію у Джидді очолив керівник Офісу президента Андрій Єрмак. Як повідомили в ОПУ, учасники саміту погодилися продовжити роботу на різних представницьких рівнях задля встановлення справедливого та всеосяжного миру.
Що передбачає українська "формула миру"
11 жовтня 2022 року президент України Володимир Зеленський озвучив лідерам країн "Групи семи" (G7) "формулу миру" для подолання російської загрози. Вона зокрема передбачає оборонну підтримку України, захист територіальної цілісності та покарання винних у збройній агресії. Також формула передбачає протидію екоциду та фіксацію завершення війни.
"Формула миру" включає 10 пунктів:
- Радіаційна та ядерна безпека.
- Продовольча безпека.
- Енергетична безпека.
- Звільнення всіх полонених і депортованих.
- Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.
- Виведення російських військ і припинення бойових дій.
- Повернення справедливості.
- Протидія екоциду.
- Недопущення ескалації.
- Фіксація закінчення війни.
Наприкінці грудня глава МЗС РФ Сергій Лавров заявив, що Росія не вестиме переговори на основі "формули миру" Зеленського.