Столтенберг очікує, що Швеція стане членом НАТО у листопаді — Dagens Nyheter

Столтенберг очікує, що Швеція стане членом НАТО у листопаді — Dagens Nyheter

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг виступає під час конференції на саміті НАТО
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг виступає під час конференції на саміті НАТО у Вільнюсі, Литва, 11 липня 2023 р., фото: AP

Глава НАТО Єнс Столтенберг припускає, що Швеція приєднається до Альянсу наступного місяця, у листопаді.

Про це він написав у внутрішньому зверненні до країн-членів НАТО, повідомляє шведське видання Dagens Nyheter, посилаючись на власні дипломатичні джерела у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі.

Зазначається, що у четвер, 12 жовтня, НАТО завершило зустріч міністрів оборони у Брюсселі. На зустрічі міністри 29 країн сформували спільний фронт і закликали Туреччину та Угорщину схвалити вступ Швеції до Альянсу.

Одразу після зустрічі генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг розіслав внутрішнє повідомлення перед наступною важливою зустріччю. За шість тижнів, 28-29 листопада, відбудеться зустріч міністрів закордонних справ 31 країни НАТО.

Швеція бере участь у засіданнях НАТО як запрошена країна з правом слова, але без права голосу. Зустрічі відбуваються з міністрами країн НАТО "і міністром Швеції", як сказано у формулі.

Напередодні зустрічі міністрів закордонних справ наступного місяця застосовується та сама формула. Але у внутрішньому посланні до держав-членів генсек зробив власне важливе доповнення.

Зокрема глава НАТО написав: він припускає, що міністри закордонних справ зустрінуться спільно в колі 32 країн. Це означає, що Столтенберг припускає, що Швеція буде схвалена парламентами Туреччини та Угорщини і стане 32-м членом НАТО.

У п'ятницю, 13 жовтня, видання звернулося до НАТО з проханням надати офіційний коментар, але відповідь не надійшла.

Відомо, що президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган в угоді 10 липня перед самітом НАТО у Вільнюсі пообіцяв якнайшвидше подати заявку Швеції на затвердження парламенту Туреччини. Парламент в Анкарі знову зібрався 1 жовтня, але досі нічого не відбулося.

"Те, що міністри оборони США, Німеччини та Великої Британії підтримали Швецію, було очікуваним. Але той факт, що навіть такі країни Південної Європи, як Північна Македонія та Албанія, виступили за Швецію, свідчить про широке розчарування Туреччиною та Угорщиною", — йдеться у повідомленні.

Дипломати НАТО з кількох країн сумніваються, чи справді політичні сигнали від інших союзників доходять до Ердогана та його найближчого оточення.

"Багато союзників висловлюють нетерпіння. Я сам нетерплячий", — сказав глава НАТО Столтенберг у четвер.

Наголошується, що Єнс Столтенберг давно знайомий з Ердоганом і завжди висловлювався дуже дипломатично. Послання голови НАТО державам-членам НАТО сприймається як чітке свідчення того, що Ердоган повинен діяти протягом наступних кількох тижнів.

"У Столтенберга дуже хороші стосунки з Ердоганом. Посланням до союзників Столтенберг ставить на карту власний престиж проти Ердогана", — повідомив виданню дипломат у штаб-квартирі НАТО.

Що відомо про вступ Швеції і Фінляндії до НАТО

Швеція разом із сусідньою Фінляндією прагнули стати членами НАТО після вторгнення Росії в Україну в 2022 році. Туреччина 28 червня 2022 року погодилася підтримати вступ Швеції та Фінляндії до НАТО. Три країни підписали спільний меморандум за підсумками перемовин у Мадриді.

29 червня на саміті в Мадриді країни НАТО офіційно "запросили" Фінляндію та Швецію стати членами Альянсу.

Станом на 29 липня 2022 року дві третини членів НАТО ратифікували протоколи про вступ Швеції та Фінляндії до Альянсу

В серпні президент США Джо Байден підписав протоколи про вступ Фінляндії та Швеції до Північноатлантичного альянсу.

23 січня президент Туреччини Реджеп Ердоган сказав, що його країна не підтримає заявку Швеції на вступ у Північноатлантичний альянс через акцію у Стокгольмі, учасники якої спалили Коран.

4 квітня 2023 року Фінляндія офіційно стала 31-им членом НАТО. Біля штаб-квартири Альянсу у Брюсселі урочисто підняли прапор Фінляндії.

Між Туреччиною та Швецією є конфлікт, оскільки Анкара звинувачує Стокгольм у підтримці курдів, які заборонені у першій країні. Туреччина вимагає екстрадиції понад 130 підозрюваних, більшість з яких курдські сепаратисти.

У червні 2023 року Швеція змінила законодавство щодо боротьби з тероризмом, але незрозуміло, чи переконає це Туреччину дозволити країні приєднатися до НАТО.

На початок