Туреччина вимагає від Швеції вислати підозрюваних курдів перед вступом до НАТО

Туреччина вимагає від Швеції вислати підозрюваних курдів перед вступом до НАТО

Туреччина вимагає від Швеції вислати підозрюваних курдів перед вступом до НАТО
. Президент Туреччини Реджеп Ердоган на саміті НАТО 30 червня, фото: AP

Туреччина хоче, щоб Швеція почала екстрадицію або видворення підозрюваних курдських сепаратистів зі своєї країни, щоб ухвалити її вступ до НАТО. Про це пише Bloomberg з посиланням на джерела, обізнані з цим питанням.

Швеція разом із сусідньою Фінляндією прагнули стати членами НАТО після вторгнення Росії в Україну в 2022 році. Фінляндія приєдналася в квітні 2023 року, але Туреччина заблокувала вступ Швеції, звинувачуючи її в тому, що вона пропонує притулок політичним активістам, яких розшукують за звинуваченнями в тероризмі.

Швеція скасувала заборону на продаж зброї Туреччині та внесла поправки до свого антитерористичного законодавства в рамках угоди, укладеної минулого року.

Проте минулого тижня президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган дав зрозуміти, що цих кроків може бути недостатньо, щоб заручитися підтримкою щодо заявки Швеції на наступному саміті НАТО у Вільнюсі.

11–12 липня у Вільнюсі відбудеться саміт НАТО на який з'їдуться лідери країн Альянсу.

Туреччина вимагає екстрадиції понад 130 підозрюваних, більшість з яких курдські сепаратисти.

Серед них ймовірні прихильники курдського бойового угруповання PKK, яке США та Європейський Союз визнали терористичною організацією, а також афілійованих курдських сил у Сирії, які ставлять під загрозу безпеку Туреччини.

Союзники по НАТО неодноразово закликали Туреччину схвалити заявку Швеції вчасно до саміту, заявляючи, що країна відповідає всім вимогам. З такою ж заявою виступив Єнс Столтенберг на початку червня 2023 року.

Вступ Швеції закріпить контроль НАТО над Балтійським морем і дасть Альянсу перевагу в Арктичному регіоні — обидва стратегічні ворота для Росії — навіть тоді, коли Москва загрузла у своєму вторгненні в Україну.

Що відомо про вступ Швеції та Фінляндії до НАТО

Туреччина 28 червня 2022 року погодилася підтримати вступ Швеції та Фінляндії до НАТО. Три країни підписали спільний меморандум за підсумками перемовин у Мадриді.

29 червня на саміті в Мадриді країни НАТО офіційно "запросили" Фінляндію та Швецію стати членами Альянсу.

Президент Франції Еммануель Макрон підписав ратифікаційний протокол про вступ Фінляндії та Швеції до НАТО, раніше ухвалений французьким парламентом.

Станом на 29 липня дві третини членів НАТО ратифікували протоколи про вступ Швеції та Фінляндії до Альянсу

В серпні президент США Джо Байден підписав протоколи про вступ Фінляндії та Швеції до Північноатлантичного альянсу.

23 січня президент Туреччини Реджеп Ердоган сказав, що його країна не підтримає заявку Швеції на вступ у Північноатлантичний альянс через акцію у Стокгольмі, учасники якої спалили Коран.

4 квітня Фінляндія офіційно стала 31-им членом НАТО. Біля штаб-квартири Альянсу у Брюсселі урочисто підняли прапор Фінляндії.

На початок