Між КНДР і Росією різко збільшились залізничні перевезення. Може йтися про зброю — ЗМІ

Між КНДР і Росією різко збільшились залізничні перевезення. Може йтися про зброю — ЗМІ

Між КНДР і Росією різко збільшились залізничні перевезення
Зустріч лідера Північної Кореї Кім Чен Ина та президента Росії Володимира Путіна, 25 квітня 2019, фото: AP

Між Північною Кореєю та Росією після зустрічі лідерів цих країн Кім Чен Ина та Володимира Путіна відбувається різке збільшення залізничних перевезень. Імовірно, ці вантажі є боєприпасами і артилерією.

Про це повідомляє проєкт Beyond Parallel.

Зазначається, що супутникові знімки північнокорейського залізничного об'єкта Туманган на кордоні з Росією, зроблені 5 жовтня 2023 року, демонструють безпрецедентну кількість вантажних вагонів — загалом близько 73 вагонів.

Рівень залізничного руху набагато вищий, ніж той, який Beyond Parallel спостерігав на об'єкті протягом останніх п'яти років, навіть у порівнянні з рівнем до Covid-19.

“З огляду на те, що Кім і Путін обговорили на своєму нещодавньому саміті деякі питання військового обміну та співпраці, різке збільшення залізничного руху, ймовірно, свідчить про постачання Північною Кореєю зброї та боєприпасів до Росії”, — йдеться у повідомленні.

Проте широке використання брезенту для накриття транспортних контейнерів і обладнання унеможливлює остаточну ідентифікацію того, що можна побачити на залізничному об'єкті Туманган.

Крім того, події в інших місцях на залізничному об'єкті Туманган вказують на те, що Північна Корея не просто планує відновити прикордонний рух до рівня, що існував до Covid-19, а й ще більше розширити пропускну спроможність об'єкта на цьому прикордонному переході.

Так, аналіз загальнодоступних супутникових знімків за останні п'ять років показує, що на цьому об'єкті знаходилося щонайбільше 20 вагонів, що становить менше третини від кількості вагонів, зафіксованих на останньому знімку.

Окрім вагонів, на головному складському майданчику об'єкту можна побачити транспортні ящики/контейнери та обладнання, розкладені на відкритому майданчику. Що саме перевозиться, залишається незрозумілим, оскільки воно накрите. Однак слід зазначити, що зовнішні характеристики ящиків/контейнерів та обладнання відрізняються від тих, що спостерігалися на об'єкті протягом останніх п'яти років.

Враховуючи повідомлення про те, що того ж дня Північна Корея почала передавати артилерію до Росії, цілком ймовірно, що ці вантажі є боєприпасами і артилерією або включають їх. Однак, самі по собі знімки не дозволяють зробити остаточний висновок про це, оскільки ящики/контейнери з вантажами накриті.

В іншому місці на залізничному об'єкті Туманган триває будівництво, схоже, нового складського приміщення, розташованого приблизно за 350 метрів на північний захід від сховища нафтопродуктів. Однак, малоймовірно, що це будівництво безпосередньо пов'язане з товарами, які наразі можна побачити на залізничному об'єкті.

Крім того, постійна присутність бетонних залізничних шпал і баластних робіт на всій території залізничної колії протягом останнього року свідчить про узгоджені зусилля, спрямовані на модернізацію об'єкта, що забезпечує переміщення товарів на цьому прикордонному переході. Такі роботи свідчать про те, що Північна Корея не просто планує відновити прикордонний рух до рівня, що існував до пандемії коронавірусу, а й надалі розширювати пропускну спроможність об'єкту.

На додаток до цих заходів протягом останніх двох років було збудовано захисну стіну з численними постами охорони, що охоплює складські приміщення та південну частину залізничної колії.

Зазначається, що військові перекидання між двома країнами порушили б численні резолюції Ради Безпеки ООН і стали би предметом додаткових санкцій з боку США та їхніх союзників.

Візит Кім Чен Ина до Росії відбувся з 12 по 17 вересня. Під час своєї поїздки він зустрівся з Путіним на космодромі Східний, потім відвідав виробничі майданчики для військових літаків у Комсомольську-на-Амурі, оглянув новітні російські військові літаки і гіперзвукові ракетні комплекси, а також проінспектував Тихоокеанський флот Росії у Владивостоці.

Попередні переговори щодо північнокорейсько-російської співпраці були зосереджені на питаннях озброєнь в обмін на продовольство та енергію.

“Однак незвичний маршрут Кіма під час нещодавнього саміту натякає на готовність Росії допомогти Північній Кореї з технологіями супутників і космічних ракет-носіїв. Хоча прямих заяв з цього приводу не було зроблено, багато хто вважає, що Північна Корея надасть додаткові боєприпаси, щоб допомогти Росії в її війні з Україною”, — відзначає Beyond Parallel.

Що відомо про постачання КНДР зброї до РФ

У січні США оприлюднили розсекречені фотографії вагонів, які прямували в Росію з Північної Кореї і ймовірно перевозили зброю для російської армії, зокрема для ПВК "Вагнер".

У червні Кім Чен Ин пообіцяв "триматися за руку" з Путіним і зміцнювати стратегічне співробітництво між державами.

4 серпня координатор Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі заявив, що Сполучені Штати отримали розвіддані, які вказують на спроби Росії придбати у Північної Кореї партію снарядів для використання у війні проти України.

Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що КНДР "заплатить ціну", якщо надасть Росії зброю для війни проти України.

10 вересня посланні з нагоди 75-ї річниці заснування КНДР Путін заявив, що прагне побудувати міцніші зв'язки з Північною Кореєю "на всіх фронтах".

На початок