У НАТО не обговорюють вступ України в обмін на території — глава місії при Альянсі

У НАТО не обговорюють вступ України в обмін на території — глава місії при Альянсі

У НАТО не обговорюють вступ України в обмін на території — глава місії при Альянсі
Посолка України в НАТО Наталія Галібаренко. Фото: Суспільне

У Північноатлантичному альянсі не розглядають можливість вступу України в обмін на відмову від тимчасово окупованих Росією територій.

Про це повідомила глава місії при НАТО Наталія Галібаренко, спілкуючись із журналістами у Брюсселі, передає Інтерфакс-Україна.

"Таких дискусій немає. Ми проговорили з різними делегаціями, які підтвердили, що навіть на неофіційних рівнях такого обговорення немає і не було", — зазначила дипломатка.

На уточнювальне запитання, чи надходили від партнерів "мирні непристойні пропозиції", Галібаренко відповіла: "Скажу чесно: у штаб-квартирі — ніколи".

"Мені доводилося чути висловлювання, мовляв, Україні варто врахувати досвід Німеччини, яка вступала до НАТО частинами. Але це неформальні обговорення, в яких перевіряють ґрунт: вони хочуть подивитися, якою буде реакція. У штаб-квартирі НАТО такого немає", — пояснила пані посол.

Дипломатка підкреслила, що в Альянсі обговорюють, як Україна може поєднати ведення бойових дій із впровадженням реформ.

"Усі розуміють, наскільки це важко. Іноді партнери визнають, що вимагають від нас забагато, адже щодо реформ нам висувають ті самі вимоги, які виконували країни у мирний час. Ми не маємо десяти років на реформи. У нас інші терміни", — підсумувала Галібаренко.

Що цьому передувало

15 серпня керівник апарату генсека Альянсу Стіан Єнссен допустив, що Україна може вступити у НАТО в обмін на "відмову" від частини територій.

Згодом у МЗС і РНБО відповіли Єнссену, підкресливши, що Україна територіями не торгує й не варто "мацати нерви" українських громадян.

Опісля офіційний представник блоку в коментарі Суспільному наголосив, що Альянс повністю підтримує суверенітет і територіальну цілісність України. Співрозмовник зазначив, що відповідну позицію підтвердили лідери держав НАТО на саміті у Вільнюсі й вона не змінилася.

До слова, у липні президент Володимир Зеленський за підсумками саміту НАТО заявив, що Україна ніколи не поступиться своїми територіями, "навіть якщо це село, в якому живе один дід".

Що отримала Україна під час саміту

За результатами саміту 11-12 липня у Вільнюсі країни НАТО прийняли пакет із трьох частин, щоб наблизити Україну до Альянсу, і відмовилися від Плану дій щодо членства (ПДЧ), проте Київ так і не отримав повного запрошення.

Українська делегація вернулася додому з саміту НАТО у Вільнюсі із безпековими гарантіями на шляху до Альянсу. Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна зможе приєднатися, коли "союзники погодяться і умови будуть виконані".

Перспективи вступу України в Альянс

30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30 союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.

На початок