Папа Римський заявив, що його слова щодо "великої Росії" були невдало сформульовані

Папа Римський заявив, що його слова щодо "великої Росії" були невдало сформульовані

Папа Римський Франциск розмовляє з журналістами
. Папа Римський Франциск розмовляє з журналістами під час зворотного рейсу з Улан-Батора, Монголія, 4 вересня 2023. Фото: Ciro Fusco/ANSA via AP, Pool

Папа Римський Франциск заявив, що його слова до російської молоді про "велику Росію" були невдало сформульовані. Понтифік не мав на меті виправдовувати імперіалізм. За його словами, головним наміром було нагадування молодим росіянам про велику культурну спадщину, а не політичну.

Про це повідомляє агентство Reuters, посилаючись на заяву Папи Римського, яку він зробив перед журналістами, повертаючись з Монголії.

"Я не думав про імперіалізм, коли говорив це. Можливо, це був не найкращий спосіб висловитися, але, говорячи про "велику Росію", я думав не стільки географічно, скільки культурно", – пояснив Франциск свій виступ.

Понтифік додав, що "це був випадковий коментар, який спав мені на думку, тому що я вивчав її (російську історію — ред.) в школі", пояснивши таким чином, чому він згадав Петра I та Катерину II.

Франциск також заявив, що не варто скасовувати російську культуру.

"У Росії були темні політичні роки, але спадщина існує, вона доступна для всіх", – вважає він.

Що сказав Папа Римський Франциск

У відеозверненні до російської молоді 25 серпня Папа Франциск заявив: "Ви — нащадки великої Росії: великої Росії святих, правителів, великої Росії Петра I, Катерини II, тієї імперії — великої, освіченої, (країни) великої культури та великої людяності. Ніколи не відмовляйтеся від цієї спадщини".

Реакція МЗС України

На цю заяву відреагували в українському МЗС. Речник відомства Олег Ніколенко у коментарі Суспільному наголосив, що "саме такою імперіалістичною пропагандою, духовними скрепами і потребою в порятунку "великої Матінки Росії" Кремль виправдовує вбивства тисяч українців та українок і знищення сотень українських міст і сіл".

"Дуже прикро, що російські великодержавні ідеї, які, власне, і є причиною хронічної агресивності Росії, свідомо або несвідомо звучать з вуст Папи Римського, місія якого в нашому розумінні якраз полягає в тому, аби відкрити очі російської молоді на руйнівний курс нинішнього російського керівництва", — додав він.

Реакція УГКЦ

Глава Української греко-католицької церкви патріарх Святослав заявив, що ці слова понтифіка можуть бути сприйняті як підтримка "націоналізму й імперіалізму", який сьогодні став причиною війни в Україні.

"Приклади, наведені Святішим Отцем, насправді суперечать його науці про мир, адже він завжди засуджував будь-яку форму вияву імперіалізму в сучасному світі та попереджав про небезпеку крайнього націоналізму, наголошуючи, що саме він є причиною «третьої світової війни по частинах»", — заявив глава УГКЦ.

Що сказали у Ватикані

У Ватикані заявили, що Папа Римський своїм зверненням до молоді у Санкт-Петербурзі закликав російських католиків "не звеличувати імперіалістичну логіку".

"У словах привітання, звернених до деяких молодих російських католиків в останні кілька днів, як видно з контексту, в якому він їх виголосив, Папа мав намір заохотити молодих людей зберігати і розвивати те позитивне, що є у великій культурній та духовній спадщині Росії, і, звичайно, не звеличувати імперіалістичну логіку", — сказав директор Ватиканського пресцентру Маттео Бруні.

Позиція Папи Римського щодо російського вторгнення в Україну

За час повномасштабного вторгнення РФ в Україну Папу Римського кілька разів критикували за дії чи слова щодо війни. Спочатку Франциск сказав, що біженців з України у світі приймають краще, ніж з інших країн.

Перед католицьким Великоднем у Ватикані вирішили організувати символічне примирення українців і росіян. Під час хресної дороги в Колізеї хрест мали нести українка і росіянка. Ідея зустріла бурхливе обурення в суспільстві та серед вірян, а також українських дипломатів.

24 серпня Папа Римський Франциск заявив, що дочка кремлівського ідеолога Олександра Дугіна Дарія, яку підірвали у Підмосков'ї є "невинною жертвою війни". Посол України у Ватикані Андрій Юраш заявив про розчарування словами понтифіка.

25 серпня Міністерство закордонних справ запросило апостольського нунція в Україні архиєпископа Вісвалдаса Кулбокаса, щоб висловити йому розчарування словами Папи Римського Франциска про смерть дочки кремлівського ідеолога Олександра Дугіна Дарії.

30 серпня Ватикан відреагував на критику Папи Римського, через його слова про вбивство дочки російського пропагандиста Дугіна. Там наголосили, що слова Папи слід трактувати, як голос цінностей, а не політичну позицію.

На початок